O inwestycji Raffles City Chonqqing
Chongqing jest miastem o największej powierzchni na świecie (ponad 82 000 km2) ma ponad 30 milionów mieszkańców. Kompleks „Raffles City Chongqing” stanowi nowy punkt orientacyjny dla tej metropolii. Budowa została ukończona po siedmiu latach w 2019 roku. "Raffles City Chongqing" obejmuje sześć 250-metrowych wieżowców na południu i dwa 350-metrowe na północy. Na łącznej powierzchni 1,12 mln m2 znajdują się mieszkania, biura, centra handlowe, hotele i inne obiekty.
Na uwagę zasługuje most powietrzny łączący wieże. Jego konstrukcja należy do najwyżej położonych na świecie. Most mierzy 300 metrów długości, 32,5 metry szerokości i 26,5 metrów wysokości. Rozciąga się ponad czterema 250-metrowymi wieżowcami i stanowi dodatkowe wsparcie dla dwóch sąsiednich 350-metrowych wieżowców. W „Krysztale” mieści się m. in. galeria i kluby. Po obu stronach mostu znajdują się platformy widokowe. Przez szklaną podłogę zwiedzający mogą podziwiać wspaniały widok na miasto. „Raffles City Chongqing” zostało zaprojektowane przez światowej sławy izraelskiego architekta Moshe Safdiego. Zainspirowany chińskimi żaglowcami, oddaje hołd historycznej przeszłości Chongqing jako centrum handlu morskiego. System fasadowy fischer został z powodzeniem zastosowany w podobnym projekcie tego samego architekta - singapurskim Bay Sands.
Z jakich materiałów zbudowane są wieżowce Raffles City Chonqqing?
Fasada budynków „Raffles City Chongqing” zbudowana jest ze szkła połączonego czerwonym kamieniem naturalnym Red Sesame Granite. Stanowi ona ochronę budynku oraz zapewnia atrakcyjny wygląd. 300 000 sztuk kotew płytowych fischer Zykon FZP II gwarantuje solidne mocowanie płyt z kamienia naturalnego na konstrukcjach.
W porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami, takimi jak np. kotwy kamieniarskie, nasze kotwy podcinające oferują wyższewartości obciążenia i zapewniają estetyczny wygląd elewacji. Kotwy FZP II zapewniają całkowicie bezciśnieniowe mocowanie w stożkowo podciętym otworze. Nasze kotwy podcinające osiągają mniejsze momenty zginające płyty i wyższą nośność. W projektach takich jak „Raffles City Chongqing” umożliwia to również mocowanie cienkich i wielkoformatowych paneli elewacyjnych. Szybki i łatwy montaż skraca czas i obniża koszty budowy. W dalszym cyklu życia budynku zapewnia niskie koszty utrzymania, a długa żywotność gwarantuje wysoką efektywność energetyczną zwiększając rentowność, co pozytywnie wpływa na bilans ekologiczny – mówi Ralf Weber, kierownik w firmie fischer ds. systemów elewacyjnych.
Technologia podcięcia zapewnia również korzyści wizualne. „Raffles City Chongqing” to kolejny przykład zastosowania doskonałej jakości zamocowań fischer. Firma jest dumna z uczestnictwa w tak znamienitych inwestycjach budowlanych na całym świecie.
Panele są zakotwiczone z tyłu, same punkty mocowania nie są widoczne we wzorze złącza. Rezultatem są szczególnie harmonijne fasady, które nadają budynkom i punktom orientacyjnym piękny i nowoczesny charakter- dodaje Weber.
źródło i zdjęcia: fischer Polska