O budynku La Grande Arche
La Grande Arche wznosi się nad Paryżem od 1989 roku i do 2010 roku był jednym z najpopularniejszych punktów widokowych. Do 24 kwietnia 2010 roku możliwy był wyjazd panoramiczną windą na szczyt budowli, gdzie znajdował się taras widokowy, restauracja oraz muzea informatyki i gier komputerowych. Po awarii windy panoramicznej (4 kwietnia 2010), zarządca budynku ogłosił ostateczne zamknięcie dachu dla zwiedzających i likwidację istniejących tam muzeów oraz restauracji. Zwolnione pomieszczenia zostały zaadaptowane na biura.
Budynek La Grande Arche znajduje się na końcu ośmiokilometrowej osi biegnącej przez centrum Paryża, która ciągnie się od muzeum sztuki w Luwrze przez Pola Elizejskie, aż po starożytny Łuk Triumfalny. Monumentalny budynek został zaprojektowany przez duńskiego architekta Johanna Otto von Spreckelsena, który chciał aby łuk w kształcie sześcianu był rozumiany jako „Brama do świata”. La Grande Arche powstał dla uczczenia ludzkości i idei humanitarnych. Przy wysokości około 110 metrów ten 35-piętrowy łuk oferuje pod sobą dużo miejsca. Aby łatwiej wyobrazić sobie jego wielkość, można powiedzieć, że pod nim z łatwością zmieści się kościół Notre-Dame wraz z wieżą (która zawaliła się w wielkim pożarze 15 kwietnia 2019 r.).
Materiał wykorzystany do odnowienia La Grande Arche
Kiedy nadeszła z Francji prośba o pomoc w odnowieniu Wielkiego Łuku w 2015 roku, Steven-Henrik Maier, kierownik ds. rynku francuskiego w firmie fischer, był jeszcze w trakcie studiów.
Architekci odpowiedzialni za renowację potrzebowali mocniejszego kamienia, który byłby w kolorze podobnym do białego marmuru karraryjskiego. Potrzebowali także skutecznej formy mocowania, która byłaby zarówno niewidoczna, a jednocześnie bezpieczna. Znalezienie nowego kamienia nie było trudne: po krótkim czasie został wybrany biały granit "Bethel White", który jest wydobywany z kamieniołomu w Vermont (USA).
Rozwiązania fischer użyte podczas renowacji La Grande Arche
Prawdziwym wyzwaniem technicznym był montaż kamienia na najwyższych partiach budynku.
Z jednej strony ze względu na fakt, że na miejscu występują ogromne obciążenia wiatrem. Z drugiej strony, we Francji nie było ani aprobaty, ani normy testowej dla mocowań za pomocą kotew podcinających, oprócz europejskiej aprobaty ETA. Nasz kierownik techniczny Jean-Marc Berg, obecnie prezes fischer we Francji oraz jego współpracownik Gilles Dallon przeprowadzili rozmowy z projektantami łuku, w których przedstawili weryfikowalne dowody na wytrzymałość tego mocowania - wspomina Steven-Henrik Maier.
Kierownicy projektu z Francji zostali zaproszenie do siedziby fischer w Waldachtal, gdzie w laboratorium testowym przeprowadzili wspólne testy z kamieniem granitowym "Bethel White" i kotwą płytową fischer Zykon FZP-II-SO. Testy zakończyły się sukcesem, a klienta najbardziej przekonały wyższe wartości obciążeń w porównaniu do konwencjonalnych systemów kotwiących dostępnych u konkurencji. Ta sama kotwa została użyta podczas budowy centrum handlowego w Auckland.
Następnie niezależny instytut badawczy we Francji powtórzył testy, w których kotwa była bezkonkurencyjna. Dzięki nim otrzymaliśmy niezbędną aprobatę ATEX - mówi Maier.
Kompleksowe wsparcie fischer podczas renowacji La Grande Arche
Dzięki doskonałemu rozwiązaniu jakie zaproponowała firma fischer, realizacja projektu była prosta. Do zamocowania granitowych paneli elewacyjnych użyto kotew podcinających fischer. Zespół projektowy fischer składał się z 6 osób, które zajmowały się koordynacją wszystkich prowadzonych działań.
Dla odcinka budowy zachód/południe (realizowanego przez EDM) uzgodniliśmy z dostawcą kamienia w USA terminową dostawę granitu we właściwych wymiarach i grubości. W tym samym czasie koordynowaliśmy wszystkie niezbędne sprawy z firmą wiertniczą w Hiszpanii. Uzgadnialiśmy wszystko, od rodzaju wiertnicy i grubości wiertła po rysunki wiertnicze i wyliczenia dopuszczalnych tolerancji otworów.To typowe dla firmy fischer - zajmujemy się wszystkim od początku do końca projektu i dostarczamy klientom i partnerom wszystkie niezbędne informacje - podsumowuje kierownik rynku Steven-Henrik Maier.
Kotwy płytowe fischer Zykon FZP-II - najważniejsze informacje
Kotwy płytowe fischer Zykon FZP-II są montowane od tyłu, dzięki czemu są ukryte. Kotwy te zapewniają dopasowanie kształtowe i całkowicie bezciśnieniowe mocowanie w stożkowo podciętym otworze. Mogą być stosowane w mocowaniach blisko krawędzi. Technologia ta pozwala na osiągnięcie niższych momentów zginających paneli i wyższych nośności. Pozwala to na instalację cieńszych i większych płyt w porównaniu z instalacją za pomocą mocowań krawędziowych. Ważny jest także fakt, że dzięki kotwom FZP-II pojedyncze panele elewacji można w razie potrzeby łatwo wymienić. W przypadku kamienia naturalnego zastosowanego w La Grande Arche różnice kolorystyczne paneli często były zauważalne.
Ogromne zalety kotwy Zykon FZP-II przekonały francuskich architektów z firmy Valode & Pistre. Chętnie skorzystali oni z możliwości proponowanych przez firmę fischer, dzięki czemu renowacja „La Grande Arche” przebiegła łatwo, a panele zostały zamocowane bezpiecznie.
Kotwy podcinające są ukryte i przez to niewidoczne z zewnątrz. Dzięki temu solidne i bezpieczne zamocowanie idzie w parze z harmonijnym i oryginalnych charakterem budowli La Grande Arche - mówi Steven-Henrik Maier, podkreślając najważniejszą zaletę.
źródło i zdjęcia: fischer Polska