Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak bezpiecznie zamontować markizę i żagiel przeciwsłoneczny?

W czasie pandemii – balkon lub taras stały się dla nas ważnym miejscem relaksu, ale aby zwiększyć poczucie komfortu pod gołym niebem dobrze jest zamontować żagle przeciwsłoneczne. Niezbędne jest silne zamocowanie elementów konstrukcji chroniących przed słońcem i opadami.

Jak bezpiecznie zamontować markizę i żagiel przeciwsłoneczny?
fischer Polska Profesjonalne systemy mocowań
www.fischerpolska.pl
fischer Polska Profesjonalne systemy mocowań
Dane kontaktowe:
12 290 08 80
Albatrosów 2, 30-716 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak przymocować brzegi żagla przeciwsłonecznego?
  • Kiedy jest najlepszy czas na montaż żagla?

Żagle przeciwsłoneczne i markizy chronią przed nagłymi zmianami pogody i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Jak przymocować brzegi żagla przeciwsłonecznego?

Przy montażu żagli przeciwsłonecznych obowiązują następujące zasady: Im większa tkanina, tym większa powierzchnia, na którą działa wiatr, i tym większe siły działające na mocowanie. Dlatego korzystne jest instalowanie markizy w miejscu jak najbardziej osłoniętym od wiatru.

Aby umożliwić spływanie wody deszczowej, narożnik żagla należy zamontować niżej, najlepiej pod kątem około 30 stopni. Narożnik żagla można przymocować do poręczy, słupów, krokwi i ścian.

W warunkach domowych żagiel można przymocować do ściany domu za pomocą płyt kotwiących i kątowych z perforacjami. Maszty są wystarczająco sprężyste, jeśli są instalowane z nachyleniem 10 stopni w kierunku przeciwnym niż naciąg żagla.

W miarę możliwości zaleca się również zabetonowanie masztu. Maszty można trwale przymocować do istniejących fundamentów i powierzchni betonowych za pomocą kotew mechanicznych fischer (FAZ i FBN) lub śrub do betonu wykonanych ze stali nierdzewnej.

Najbardziej do tego odpowiednie są na przykład kotwa fischer FAZ II. Do mocowania narożników żagla do krokwi lub belek nadają się wkręty do konstrukcji drewnianych fischer Power Fast wykonane ze stali nierdzewnej. Do przykręconej wkrętami płytki kotwiącej mogą być przyczepione rogi tkaniny – za pomocą karabińczyków lub napinaczy.

Powinno się używać mocowań o dużej wytrzymałości w trakcie montażu markiz do ściany. Ze względu na fakt, że zdecydowana większość markiz montowana jest na gotową, ocieploną elewację należy zastosować kotwy wklejane np. fischer FIS V/ FIS V PLUS, pręt kotwy powinien mieć dobraną średnicę do grubości ocieplenia, by zapobiec zginaniu pręta zwłaszcza podczas silnego wiatru (im grubsze ocieplenie – tym większa średnica pręta).

W przeciwnym razie może to doprowadzić do uszkodzenia elewacji w trakcie użytkowania. Należy również pamiętać, że jeśli wklejamy pręty w ścianę wykonaną z pustaków, należy użyć tulei siatkowej fischer FIS H K, aby wyciskana zaprawa iniekcyjna nie wpadała w szczeliny/otwory pustaka.

Po wklejeniu prętów ew pozostałe szczeliny po wierceniu można zamaskować używając do tego silikonu. Jeśli zależy nam na utrzymaniu dobrej izolacyjności termicznej i uniknięciu mostków cieplnych, możemy zastosować specjalnie do tego zaprojektowany system Thermax.

Najlepszy czas na montaż żagla

Markizy zabezpieczają przed nadmiernym upałem, dają cień i zapewniają komfort wypoczynku. Markizy są zakotwiczone w materiale budowlanym za pomocą wsporników mocujących. Rurę nośną lub kasetę systemu ochrony przeciwsłonecznej można zawiesić w uchwytach.

W przypadku markiz obowiązują surowe wymagania dotyczące mocowania (DIN EN 13561 i wytyczne BKTex) z powodu dużej wagi markiz (od 40 do 80 kilogramów). Obciążenia rozciągające powodowane przez wiatr również mogą być znaczne. W przypadku dużych markiz szybko może dojść do obciążenia ponad 100 kg na jedną kotwę.

Jeśli uchwyty ulegną takim obciążeniom, może dojść do zniszczenia markizy, co jest potencjalnym zagrożeniem dla użytkowników. Do mocowania ciężkich markiz należy stosować kotwy stalowe w betonie zbrojonym (jeśli jest taka możliwość), lub używamy systemów iniekcyjnych.

Stosując się do powyższych wskazówek, użytkownicy zapewniają sobie stałe bezpieczeństwo. Dzięki temu balkon, taras i ogród zamienią się w oazę spokoju – z niezawodną ochroną przed słońcem, niepogodą i ciekawskimi spojrzeniami.

źródło i zdjęcia: fischer Polska