Ogrody zimowe - przydomowe oranżerie. Czym są i jak o nie dbać?

Zimowe ogrody stają się w Polsce coraz popularniejsze – można w nich przyjemnie spędzać czas, a odpowiednie przeszklenia wpływają również na obniżenie bilansu energetycznego. 

Ogrody zimowe - przydomowe oranżerie. Czym są i jak o nie dbać?
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Dane kontaktowe:
15 832 30 41
Portowa 24 27-600 Sandomierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kiedy powstały pierwsze oranżerie

Protoplastów ogrodów zimowych szukać można w XVI wieku, kiedy to w Europie zaczęły powstawać pierwsze oranżerie - przeszklone, parterowe, ogrzewane budynki, w których możliwa była uprawa roślin egzotycznych, głównie cytrusów. Pełniły one również funkcje rekreacyjne i towarzyskie, niejednokrotnie stając się miejscem spotkań - przykładem może być Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w której mieści się Teatr Stanisławowski. W czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego odbywały się w nim liczne przedstawienia.

Rosnąca popularność ogrodów zimowych

Czynnikiem wpływającym na rosnącą popularność ogrodów zimowych jest fakt, że nie wymagają one pozwolenia – według polskiego prawa budowlanego, jeżeli ich powierzchnia nie przekracza 35 m2, wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy w Starostwie Powiatowym. Pamiętać jednak trzeba, że na powierzchni 500 m2 można zbudować dwie tego typu konstrukcje, ale żadna z nich nie może przekraczać 35 m2.

Ogród zimowy  ze szkłem Pilkington Suncool™ 70/35. fot Pilkington IGP, NSG Group

Przydomowa szklarnia może służyć do całorocznej uprawy roślin, ale nierzadko aranżuje się ją jako pokój gier czy strefę relaksu ze spa czy jacuzzi. Kolejnym popularnym sposobem zagospodarowania jest urządzenie w niej kuchni lub jadalni.

Na co zwrócić uwagę podczas budowy oranżerii?

Przede wszystkim ogród zimowy musi współgrać z architekturą budynku. Trzeba także pamiętać o jego umiejscowieniu – zwykle przylega do zewnętrznej ściany, najlepiej w narożniku od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Taka lokalizacja pozwala na optymalny dopływ światła i energii cieplnej, a także chroni przed wychłodzeniem wnętrza w zimie.  

Już na etapie projektu warto podjąć decyzję o ogrzewaniu ogrodu. Zimne, tj. nieogrzewane, są tańsze w budowie, ale można z nich korzystać tylko sezonowo. Z kolei z ogrodów ogrzewanych można korzystać przez cały rok, ale należy pamiętać, że będą one droższe w budowie oraz do ich konstrukcji należy użyć wysokiej jakości materiałów.

Szkło - najważniejszy element ogrodu zimowego

- Największą część przegród zewnętrznych ogrodu zimowego zajmują szyby, więc należy wybrać takie szkło, aby zapewnić optymalne warunki i komfort użytkowania przez cały rok. Szyby powinny zatrzymywać ciepło zimą, a latem chronić przed nadmiernym przegrzewaniem i zapobiegać powstawaniu efektu szklarni - mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska.

Szkło do ogrodu zimowego powinno odznaczać się niskim współczynnikiem przenikania ciepła szyby Ug a jednocześnie mieć właściwości przeciwsłoneczne. Takie połączenie zapewni całoroczny komfort w ogrodzie zimowym. Dla przykładu, w dwukomorowych szybach zespolonych ze szkłem Pilkington Suncool™ 70/35 współczynnik Ug wynosi tylko 0,5 W/m2K, co przekłada się na wysoką izolacyjność i zmniejszone zużycie energii. Szkło do ogrodów zimowych powinno cechować się także wysoką przepuszczalnością światła, co pozwoli zmniejszyć koszty sztucznego oświetlenia zimowego ogrodu.

Jak zadbać o domową oranżerię?

O domową oranżerię należy również odpowiednio dbać. Żeby utrzymać niezakłócony widok i wysokie właściwości techniczne przeszkleń, należy je regularnie myć łagodnym środkiem czyszczącym z dużą ilością wody. W tym wypadku można także rozważyć montaż szyb zespolonych, których zewnętrzną warstwą będzie szkło samoczyszczące.

Pokryte jest ono powłoką zawierającą dwutlenek tytanu, który aktywowany promieniowaniem UV ze światła dziennego jest w stanie rozkładać zanieczyszczenia organiczne, a w czasie deszczu woda spłukuje z powierzchni szyby wszelkie uwolnione zanieczyszczenia. Zastosowanie szkła samoczyszczącego może przełożyć się na zmniejszone zużycie detergentów oraz wody.

źródło i zdjęcia: Pilkington IGP, NSG Group