W celu jej zabezpieczenia należy poddać ją zabiegom bejcowania i lakierowania. Kratki aluminiowe mogą być wykonane z aluminium naturalnego, lakierowanego w dowolnym kolorze z palety RAL bądź anodowane. Kratki wykonane ze stali nierdzewnej dostępne są wyłącznie w wersji wzdłużnej. Kratki zostały zaprojektowane tak, aby zasłaniały maksymalnie 30% powierzchni światła kanału.
Jeśli zasłonięta jest większa część, to grzejnik uzyskuje mniejszą moc cieplną. Eksploatując grzejnik kanałowy w sezonie grzewczym, nie należy zasłaniać go np. dywanem lub stawiać na kratce jakichkolwiek mebli. Istotną sprawą jest utrzymanie odpowiedniej czystości wewnątrz wanny. Koniecznie przed każdym sezonem grzewczym należy odkurzyć wymiennik i oczyścić kanał.
Kratki są wytrzymałe na nacisk oraz ścieranie dla ruchu pieszego o małym natężeniu. Z tego powodu nie należy montować kanałów w miejscach gdzie jest przewidywany duży ruch pieszy. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczanie po sezonie grzewczym zamiast kratki pokrywy wykonanej z tego samego materiału co podłoga. Pozwala to na łatwiejsze utrzymanie czystości w kanale.
Grzejniki kanałowe Verano - konwektor należy poddać corocznemu czyszczeniu, najlepiej przed sezonem grzewczym. Grzejniki należy oczyścić z kurzu, który osadził się w kanale i na wymienniku ciepła.
Grzejniki Verano odporne na korozję
Konstrukcja grzejnika Verano – konwektor wyklucza kontakt aluminium i miedzi poprzez wodę (woda przepływa tylko przez miedzianą wężownicę). Konwektory Verano są prawie niewrażliwe na jakość wody wodociągowej i nie wymagają ochrony antykorozyjnej. Odporność tego grzejnika na korozję jest zdeterminowana przez materiały szlachetne użyte do wykonania wymiennika ciepła (miedziana wężownica).
Ponieważ rura konwektora jest miedziana najlepiej instalację wykonać również z rur miedzianych i podłączyć kocioł z wymiennikiem ciepła także z miedzi. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do stosowania rur z tworzyw sztucznych.
źródło i zdjęcie: Verano