Zanieczyszczenie środowiska i postępujące zmiany klimatyczne oznaczają dla sektora budowlanego nowe wyzwania. Soudal, światowy lider wśród producentów pianek poliuretanowych oraz czołowy dostawca klejów, mas uszczelniających i wyrobów dekarskich, od wielu lat podejmuje wysiłki, których źródłem jest świadomość odpowiedzialności za stan przyrody i los przyszłych pokoleń, a celem - bezpieczeństwo ekologiczne. Efekty tych starań widoczne są na kilku poziomach.
Po pierwsze, Soudal nieustannie doskonali oferowane materiały chemii budowlanej i kompleksowe systemy, które przyczyniają się do diametralnego ograniczenia strat energii cieplnej w budynku.
Przykładowo Soudal Window System (inaczej ciepły montaż), który daje gwarancję doskonałej izolacyjności termicznej złącza okiennego, został uzupełniony o elementy ułatwiające szczelny montaż okien podczas wymiany stolarki otworowej.
Chodzi konkretnie o płynne membrany Soudatight, stosowane zamiast taśm paroizolacyjnych do zabezpieczenia materiału izolacyjnego (tj. pianki poliuretanowej) przed niszczącym działaniem wilgoci.
W przeciwieństwie do taśm paroizolacyjnych, membrany Soudatight nie wymagają specjalnego przygotowania podłoża: ich nałożenie nawet na nierówne powierzchnie, z którymi często mamy do czynienia w starych budynkach, nie stanowi problemu.
Wysoka jakość i długowieczność rozwiązań izolacyjnych marki Soudal idzie w parze z energooszczędnością procesów produkcyjnych. Strategia rozwoju firmy zakłada stosowanie na coraz większą skalę odnawialnych źródeł energii. Już dziś w niektórych fabrykach wykorzystywana jest energia słoneczna, a nowe inwestycje przewidują wykorzystanie w najbliższej przyszłości także energii wiatrowej i geotermalnej.
Co więcej, portfolio Soudal systematycznie poszerzane jest o produkty charakteryzujące się minimalną emisją substancji lotnych. Potwierdzają to odpowiednie certyfikaty, takie jak EC1 Plus. Certyfikatem EC1 Plus oznaczony jest m.in. wszechstronny klej-uszczelniacz Soudal Fix All na bazie polimerów hybrydowych SMX, który mistrzowsko zdaje egzamin w każdych warunkach: jest przeznaczony do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, może być aplikowany na praktycznie wszystkie podłoża (nawet wilgotne) oraz wykazuje wysoką odporność na wilgoć i wszelkie wpływy atmosferyczne.
Dbałość marki o stan środowiska naturalnego wyraża się również w produkcji ekologicznych opakowań. Cienkościenne kartusze, w których oferowane są pianki, kleje i masy uszczelniające, pozwalają zmniejszyć ilość plastikowych odpadów o około 285 ton rocznie, coraz więcej produktów dostępnych jest też w opakowaniach z folii aluminiowej. Ponadto w ostatnim czasie firma Soudal wprowadziła ekologiczne opakowania dla klejów w wiaderkach, wyprodukowane w 75% z tworzywa PCR.
Surowiec ten pochodzi z odpadów postkonsumenckich, co przekłada się na znaczne ograniczenie zużycia surowców pierwotnych. Istotną zaletą opakowania z PCR jest również możliwość jego wielokrotnego przetwarzania.
źródło i zdjęcia: Soudal