Wpisanie gotowego systemu do ociepleń na listę ZUM to duże ułatwienie dla odbiorców
Wybór kompletnego zestawu uwalnia od konieczności weryfikacji poszczególnych produktów. Otrzymujemy zakwalifikowany do dofinansowania, przebadany i zweryfikowany system, którego poszczególne elementy są komplementarne. To przekłada się nie tylko na izolacyjność ściany zewnętrznej, ale również jej trwałość. Takim systemem jest zestaw do ociepleń ścian zewnętrznych metodą lekką mokrą z produktami marek Weber i ISOVER - między innymi z wełną mineralną Fasoterm 35 - płytami przeznaczonymi do izolacji zarówno nowych, jak i powstałych już budynków.
- Bardzo nas cieszy, że zestawy Saint-Gobain zostały pozytywnie zweryfikowane i dodane na Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów. Rozwiązania systemowe to gwarancja ciepłej i trwałej elewacji, a dodatkowo wnioskujący o dofinansowanie mogą być pewni, że produkt spełnia wymagania programu „Czyste Powietrze” - mówi Wiktoria Żaczek, młodszy inżynier rozwoju systemów w Grupie Saint-Gobain.
Produkty ZUM poprawiają efektywność energetyczną
Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) to spis urządzeń, produktów oraz rozwiązań, które spełniają wymogi na uzyskanie dotacji z rządowego programu „Czyste powietrze”. Lista uzupełniana jest na podstawie wniosków producentów, jednak by zostały one pozytywnie zatwierdzone, musi zostać dostarczona dokumentacja dowodząca odpowiednich parametrów, pozwalających na poprawienie efektywności energetycznej budynków.
Oprócz systemu ETICS pozytywną weryfikację uzyskały również inne produkty ISOVER. To m.in. maty z wełny mineralnej szklanej do izolacji dachów skośnych Super-Mata, płyty z wełny mineralnej skalnej do dachów płaskich Dachoterm S czy płyty z wełny mineralnej szklanej do fasad wentylowanych Super-Vent.
- Składając taki wniosek jesteśmy zobowiązani opisać zgłaszany materiał czy zestaw, jak również dołączyć Deklarację Właściwości Użytkowych, która będzie potwierdzała właściwości danego produktu - przede wszystkim parametry dotyczące termoizolacji, czyli deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła - mówi Wiktoria Żaczek, młodszy inżynier rozwoju systemów w Grupie Saint Gobain.
Lista ZUM jest więc dużym ułatwieniem dla osób starających się o dofinansowanie i przyspiesza weryfikację formalności związanych z dotacją. W przypadku braku pewności co do spełniania wymogów programu „Czyste powietrze”, wystarczy skorzystać z narzędzia udostępnionego przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. Obecność produktu na liście ZUM to gwarancja spełnienia określonych norm, które przybliżają do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie.
- Jako Saint-Gobain nie tylko oferujemy produkty najwyższej jakości, które spełniają wymogi programu „Czyste powietrze”, udostępniamy również wiedzę i profesjonalne doradztwo. Lista ZUM to tylko wykaz produktów, natomiast w celu sprawdzenia jakiej grubości izolacji potrzebujemy, aby efektywnie ocieplić przegrodę, warto skorzystać z kalkulatora grubości izolacji znajdującego się na stronie https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl lub zwrócić się o pomoc do Biura Doradztwa Technicznego ISOVER, RIGIPS i WEBER. Doradzamy użytkownikom i pomagamy w obliczeniach, by przeprowadzona inwestycja przyniosła jak największy efekt - tłumaczy Wiktoria Żaczek.
źródło i zdjęcia: ISOVER, Weber