Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Obrzeża ogrodowe - rodzaje i zastosowanie w ogrodzie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2021-05-12

Odpowiednio zaaranżowany ogród wpływa nie tylko na estetykę, ale i na komfort jego użytkowania. Elementami uzupełniającymi, które odgrywają ważną rolę w projektowaniu przydomowej przestrzeni, są obrzeża ogrodowe. Jakie są ich rodzaje? Jak je odpowiednio wykorzystać? Poznaj wskazówki ekspertów z firmy Semmelrock!

Rodzaje obrzeży i krawężników ogrodowych

Wiosna coraz bliżej, a zatem pora na planowanie prac w ogrodzie, dobór obrzeży i krawężników ogrodowych. Jeśli chcesz wprowadzić poważne zmiany, zmienić układ ogrodu, wytyczyć nowe ścieżki, stworzyć piękne trawniki i rabaty czy wyłożyć podjazd kostką lub płytami chodnikowymi, warto zacząć od wyboru odpowiednich materiałów. W ofercie Semmelrock znajdziesz nie tylko kostkę brukową i płyty tarasowe i chodnikowe, ale też elementy małej architektury oraz elementy uzupełniające.

Materiałami budowlanymi, które znajdują zastosowanie przy tworzeniu aranżacji ogrodu, są obrzeża ogrodowe oraz krawężniki. Czym różnią się jedne od drugich? Przede wszystkim sposobem układania - obrzeża lokuje się na powierzchni gruntu tak, aby nie wystawały ponad płaszczyznę nawierzchni, z kolei krawężniki wkopuje się w grunt tak, by nieco wystawały ponad ścieżkę. Poznaj dobrze ich rodzaje, by wybrać najlepsze rozwiązanie!

Obrzeża ogrodowe - rodzaje

Obrzeża Sven. fot. Semmelrock Stein + Design
Obrzeża Sven. fot. Semmelrock Stein + Design
  • Kamienne obrzeża ogrodowe - to najczęściej granitowe obrzeża, ale niekiedy mogą też być wykonane z innych materiałów, które doskonale imitują kamień, a są znacznie tańsze.
  • Drewniane obrzeża ogrodowe - naturalne drewno pięknie się prezentuje i doskonale sprawdza w aranżacjach rustykalnych czy sielskich. Niestety drewno nie ma najlepszych właściwości, dlatego warto tutaj rozważyć obrzeża do trawników czy obrzeża kwiatowe wykonane z betonu w stylistyce do złudzenia przypominającej drewno.
  • Obrzeża betonowe - to standardowe rozwiązanie, które najczęściej stosowane jest zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i w prywatnych aranżacjach ogrodów. Mogą stanowić obrzeże trawnikowe, ale też pełnić funkcję krawężnika przy ścieżce czy podjeździe.

Rodzaje krawężników

Krawężniki Bradstone Travero. fot. Semmelrock Stein + Design
Krawężniki Bradstone Travero. fot. Semmelrock Stein + Design
  • Krawężniki drogowe - obrzeża i krawężniki lokowane przy drogach należy dostosować do typu drogi. Te o wymiarach 15x100cm będą odpowiednie do dróg wewnętrznych czy parkingów, z kolei wariant 20x100cm z powodzeniem można układać na drogach publicznych, gdyż dobrze znoszą duże obciążenia.
  • Krawężniki najazdowe - obrzeża tego typu mają wymiary 15x100x22cm i przede wszystkim są dedykowane do wykończenia podjazdów przy budynkach mieszkalnych i biurach. Ich zadaniem jest umożliwienie swobodnego przejazdu, a zarazem zniesienie dużych nacisków.
  • Krawężniki skośne - skośne warianty sprawdzają się tam, gdzie są spadki, bowiem możemy dostosować obramowanie chodnika lub drogi do pożądanego poziomu.

Zastosowanie obrzeży w ogrodzie

Jak zatem widzisz, istnieje wiele rodzajów obrzeży i krawężników. Jeśli aranżujesz swój ogród, to szczególną uwagę powinieneś poświęcić obrzeżom. Znajdują one zastosowanie w różnych strefach ogrodu, doskonale wydzielając przestrzeń i odpowiednio ją porządkując. Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać obrzeża ogrodowe i odmień swój ogródek wedle potrzeb!

Obrzeże palisadowe. fot. Semmelrock Stein + Design
Obrzeże palisadowe. fot. Semmelrock Stein + Design

Obrzeże trawnika

Odpowiednio zagospodarowany trawnik nie tylko jest zielony i dobrze przystrzyżony, ale również wydzielony od innych elementów ogrodu. Obrzeża do trawnika warto zastosować, by oddzielić zieleń od podjazdu, chodnika, ścieżek ogrodowych czy grządek warzywnych. Najlepiej zdecydować się na takie, które dobrze komponują się z resztą ogrodu - np. obrzeże trawnika może być z tej samej linii produktowej, co płyty chodnikowe.

Obrzeża kwiatowe

Piękny ogród to najczęściej ten pełen zieleni i kwiatów. Jak wygospodarować dobrze miejsce dla roślin? Warto zdecydować się na obrzeża kwiatowe i zaaranżować specjalne miejsca, w których posadzisz kwiaty. Świetnym rozwiązaniem jest mieszanie roślin kwitnących w różnych miesiącach, dzięki czemu kwietniki zawsze będą zachwycać swym urokiem. Można tu zastosować obrzeże trawnikowe - ułożyć finezyjny kształt i uzupełnić środek ziemią, na której posadzisz i posiejesz kwiaty.

Obrzeża skalniaków

Skalniaki nadają ogrodom wyjątkowego charakteru i doskonale pasują do wielu stylów aranżacyjnych. Jeśli chcesz je dobrze wyeksponować i zabezpieczyć, dobrym rozwiązaniem będzie obrzeże skalniaka. Rozwiązanie to dostępne jest w różnych wariantach - np. obrzeża granitowe, obrzeża naturalne z kamieni czy klasyczne obrzeża betonowe.

Obrzeża wokół drzew

To doskonałe rozwiązanie, które nadaje ogrodowej przestrzeni dodatkowego uroku. Ozdobne obrzeża sprawiają, że nie musisz martwić się o kłopotliwe koszenie trawy wokół drzewa czy o to, że rośliny pod nim nie rosną z uwagi na słaby dostęp do słońca czy trudność w pozyskiwaniu wody. Obrzeża wokół drzew można wykonać np. z palisad ogrodowych, a przestrzeń wewnątrz uzupełnić otoczakami, korą czy piaskiem.

źródło i zdjęcia: Semmelrock Stein + Design

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum