Palisady to elementy małej architektury, które pozwalają na pionową zabudowę obok siebie, co pozwala na kreatywne i niebanalne kształtowanie przestrzeni na posesji. Można kształtować tę przestrzeń w bardzo różny sposób, na przykład za pomocą linii prostych lub łuków. Palisady ogrodowe mają bardzo szerokie zastosowanie i wbrew swojej nazwie mogą być używane także poza ogrodem. Podpowiadamy, w jaki sposób może odbywać się dzieleni przestrzeni palisadą.
Do czego wykorzystać palisadę?
- Podział stref w ogrodzie
Podział przestrzeni w ogrodzie ułatwia nie tylko jego pielęgnację, ale przede wszystkim pozwala uporządkować teren i zapewnić mu wysoką estetykę. Strefy w ogrodzie można wydzielić palisadą ogrodową. Ogród podzielony ściśle na strefy robi zawsze duże wrażenie. Każda z tych stref spełnia wtedy inną funkcję. W jednej mogą znajdować się na przykład rabaty kwiatowe, w drugiej - ozdobne krzewy, w jeszcze innej - drzewka owocowe itd. Takie dzielenie przestrzeni palisadą wyznacza miejsca dla poszczególnych elementów, które składają się na ogród, ale też zabezpiecza miejsca, w których został wysypany na przykład gres lub kora, zapobiegając ich rozrzucaniu. Na przykład do oddzielania rabat kwiatowych warto wykorzystać palisadę Akacja - przypomina drewno, chociaż została wykonana z betonu.
- Wyznaczanie ścieżek
Porządkowanie przestrzeni palisadą może dotyczyć także wzmacniania ścieżek, które biegną nie tylko przez ogród, ale także w najbliższym sąsiedztwie domu czy łączą podjazd z wejściem do budynku mieszkalnego. W ten sposób można na przykład wzmocnić ścieżki ułożone z kostki brukowej lub z płyt betonowych, oddzielić je od trawnika albo miejsca wysypanego korą. Duży wybór palisad pod względem kolorów, kształtów czy wysokości pozwala jednocześnie dowolnie aranżować przestrzeń.
- Palisada w roli obrzeża
Palisada ma bardzo wiele zastosowań i doskonale organizuje ogród, jak i najbliższe otoczenie domu oraz budynków gospodarczych. Trzeba również podkreślić, że palisada może pełnić funkcje, które zazwyczaj przeznaczone są obrzeżom. Doskonale sprawdza się na przykład do ograniczania zabudów i powierzchni wykonanych z kostki brukowej jak chociażby podjazd do garażu, schodów, zjazdów, wszelkiego rodzaju zejść itd. W takich miejscach sprawdzi się na przykład nasza palisada Uni Split - łupana powierzchnia licowa stanie się idealnym wykończeniem stylowych schodów lub ścieżek.
- Murki oporowe i skarpy
Palisady ogrodowe sprawdzają się także w roli murków oporowych. Tego rodzaju konstrukcje skutecznie wzmacniają małe i duże skarpy, a także stoki. Palisady w roli murków oporowych dobrze wzmocnią również rabaty kwiatowe i skalniaki. Do budowy murów oporowych idealnie nadają się na przykład palisady ogrodowe Meander Bruk-Bet - mają przekrój koła z wcięciem, dzięki któremu powstaje zazębienie "wpust-wypust". Tego rodzaju zespalające palisady umożliwiają przenoszenie dużych obciążeń bocznych. Przy zabezpieczaniu skarp sprawdzi się dobrze również palisada Uni Split.
- Alternatywne wykorzystanie palisad
Palisada ogrodowa pozwala naprawdę na wiele. Często ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. W rzeczywistości można wykorzystać palisadę nie tylko do organizowania przestrzeni. W zależności od rodzaju, koloru i materiału, z jakiego została wykonana palisada, można nadać jej także nowe funkcje. Ogród zyska na pewno, gdy z palisady zrobimy stół do biesiad przy grillu, siedzisko, a nawet oryginalne donice. Pomysłów na wykorzystanie palisad może być wiele. Na przykład elementy murowe Abakus o charakterze wielkogabarytowym mogą doskonale imitować stylowe ogrodzenie.
Palisady betonowe - co warto o nich wiedzieć?
Palisady mogą być wykonywane z różnych materiałów. Do takich elementów małej architektury używa się tworzyw sztucznych, drewna, ale zdecydowanie trwalsze są palisady betonowe lub kamienne. Betonowe wersje (np. palisada Novator) są wytrzymałe, a do tego są tańsze niż kamienne palisady. Betonowe elementy to cała paleta kolorystyczna, palisady o różnych kształtach i formach, a także rozmiarach. Organizowanie przestrzeni za ich pomocą to gwarancja tego, że palisady posłużą nam bardzo długo.
Czym są palisady kamienne?
Innym trwałym rozwiązaniem są palisady z kamienia naturalnego. Chętnie są używane do budowy murków oporowych ze względu na ich wytrzymałość. Do wykonywania takich palisad producenci często wykorzystują granit, bazalt, piaskowiec itp. Palisady kamienne najczęściej są używane w miejscach reprezentacyjnych, wyeksponowanych ze względu na ich elegancję. Trzeba jednak pamiętać, że są dużo droższe niż wersje betonowe.
Jaka jest różnica między palisadą a obrzeżem?
Wspomnieliśmy wcześniej, że palisady mogą pełnić funkcje obrzeży. Należy zatem wyjaśnić na koniec, jaka jest różnica między palisadą a obrzeżem, bo nie dla wszystkich jest to oczywiste. Obrzeża to także ogrodowa architektura, używa się ich często do oddzielania i stabilizacji utwardzonych nawierzchni. Obrzeże różni się od palisady tym, że przeważnie umieszcza się je na równi z utwardzoną powierzchnią, gdy tymczasem palisada mniej lub bardziej wystaje ponad powierzchnię.
Starannie zorganizowana przestrzeń wokół domu wprowadza harmonię, porządek, funkcjonalność, ale i elementy estetyczne. Łatwo można to osiągnąć dzięki palisadzie ogrodowej. Jej kształt, kolor i formę można dobrać do aranżacji otoczenia.
źródło i zdjęcia: BRUK-BET