Zestawy solarne elementem zintegrowanego systemu grzewczego

Kolektory słoneczne to popularna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii wykorzystywanych w systemach grzewczych. Z pewnością jest to spowodowane stałym wzrostem cen gazu, oleju, węgla czy energii elektrycznej.

Zestawy solarne elementem zintegrowanego systemu grzewczego
Kospel Płaskie kolektory słoneczne
Dane kontaktowe:
94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
Olchowa 1 75-136 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ogrzewaj wodę "za darmo"

W polskich warunkach klimatycznych zestaw solarny dobierany jest tak by służył do ogrzewania wody użytkowej. Przyjmuje się, że na 1 osobę potrzeba ok. 1,5 m2 powierzchni czynnej kolektora płaskiego. Równocześnie do zmagazynowania ciepłej wody, potrzebny jest zasobnik o pojemności 1,5 do 2 razy większej niż wynosi jej dobowe zużycie. Zatem przyjmując, że 4-osobowa rodzina zużywa ok. 200 l na dobę, będzie potrzebny zasobnik o pojemności nie mniejszej niż 300 l. Taki dobór instalacji pozwoli w półroczu letnim uzyskać od 80% do ponad 90% ciepłej wody "ze słońca". Czyli koszty energii zużytej na ogrzewanie wody zmniejszą się nawet o ponad 90%!

Na półrocze zimowe (wg danych statystycznych o nasłonecznieniu na terenie Polski publikowanych m.in. przez IMiGW) przypada tylko 23% rocznego promieniowania słonecznego. Dlatego głównym źródłem ciepłej wody staje się w tym czasie kocioł zasilany konwencjonalną energią. Schemat 1 pokazuje najczęściej stosowaną instalację, w której kolektory ogrzewają wodę użytkową poprzez dolną wężownicę wymiennika c.w.u. Do górnej wężownicy podłączony jest natomiast kocioł c.o., który ogrzewa dom a w razie potrzeby przełącza się na ogrzewanie wody poprzez górną wężownicę.

Instalacja solarna do ogrzewania wody użytkowej
Instalacja solarna do ogrzewania wody użytkowej

Z przedstawionego opisu wynika, że oczywiście nie da się pokryć całorocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę w 100% "za darmo". Dobierając instalację w przedstawiony sposób średniorocznie uzyskuje się oszczędności w zużyciu energii sięgające 60%. A dlaczego nie więcej? Dlatego, że chcąc uzyskać więcej energii ze słońca należałoby zwiększyć powierzchnię kolektorów. Wtedy rzeczywiście zimą wzrosłaby produkcja ciepłej wody, jednak latem instalacja przegrzewałaby się i pojawiłby się problem, co uczynić z nadmiarem energii. Chyba, że byłaby możliwość wykorzystania jej do ogrzewania wody w basenie.

Czy kolektory ogrzeją cały dom?

Na półrocze zimowe przypada stosunkowo mało promieniowania słonecznego, zatem chcąc myśleć o wspomaganiu ogrzewania domu należy znacznie przewymiarować instalację solarną i zastosować zbiornik buforowy z wbudowaną wężownicą solarną oraz z umieszczonym wewnątrz zbiornikiem do ogrzewania wody użytkowej. Taka instalacja przedstawiona jest na schemacie 2.

Instalacja solarna do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania ogrzewania budynku
Instalacja solarna do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania ogrzewania budynku

Należy oczywiście pamiętać, że zwiększenie powierzchni kolektorów będzie powodowało przegrzewanie instalacji latem, czyli takie rozwiązanie można stosować wtedy, gdy nadmiar energii może być zużyty np. do ogrzewania wody w basenie.

Na schemacie 2 przedstawiony jest zintegrowany system grzewczy, w którym połączone są 3 źródła ciepła: kolektory słoneczne, kominek z płaszczem wodnym i elektryczny kocioł c.o. Rozwiązanie to pozwala przy zachowaniu niedużych kosztów eksploatacji stworzyć układ zapewniający w pełni zautomatyzowane i komfortowe ogrzewanie domu i wody. Jednocześnie system nie wymaga budowy przyłącza gazowego ani specjalnego pomieszczenia na kotłownię, co znacząco obniża koszty inwestycji. Niewątpliwie tego typu rozwiązania, będą cieszyły się coraz szerszym zainteresowaniem.

źródło i zdjęcie: Kospel