Powietrzna pompa ciepła HRC nie boi się zimy
Każdy użytkownik pompy ciepła, obok wygody użytkowania, oczekuje wymiernych korzyści w postaci niższych niż w przypadku standardowych źródeł ciepła kosztów ogrzewania. Niewątpliwie najważniejszą informacją jest efektywność pracy pompy w czasie zimy. Producent pomp HRC gwarantuje ich pracę nawet przy -20 stopni Celsjusza, gdzie temperatura wody w obiegu CO wynosi 55 stopni Celsjusza
COP powietrznych pomp ciepła HRC francuskiej marki Auer (współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę) jest wysoki - dochodzi nawet do 4,3.
Wysoki współczynnik COP
Pompa ciepła HRC osiąga współczynnik sprawności do 4,3 przy temperaturze powietrza 7°C i temperaturze wody 35°C. Woda podgrzewana jest do temperatury 70°C przy temperaturze zewnętrznej -10°C, a praca pompy zagwarantowana jest do temperatury -20°C na zewnątrz przy zapewnieniu temperatury wody do 65°C.
Bardzo istotne - mając na celu ograniczenie zużycia energii - skrócono proces odmrażania. Kompresory pompy ciepła HRC znajdują się pod absorberem ciepła, a rura cieczy znajduje się pod pojemnikiem na kondensat. Ich ciepło redukuje efekt zamarzania. Ponadto system odmrażania oparty jest na dwóch czujnikach, które uruchamiają cykl odmrażania tylko w razie potrzeby, podczas gdy konkurencyjne produkty mają okresowe odmrażanie.
Dlaczego warto wybrać monoblok Auera?
Wielu Klientów zainteresowanych pompą ciepła obawia się ingerencji w otoczenie inwestycji. W przypadku pomp ciepła HRC do czynienia mamy z pompą typu monoblok, co w praktyce oznacza jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzny moduł sterowania zamontowany najczęściej na ścianie kotłowni. Ponadczasowy, nienachalny design doskonale wpasowuje się w każdą przestrzeń pomimo zmieniających się trendów.
Przewagą HRC nad innymi tego typu konstrukcjami są dwa niezależnie kompresory, zapewniające wysoki stopień modulacji mocy, w zakresie od 35 do 100% mocy. Możliwe są 3 tryby funkcjonowania: praca tylko kompresora niskiej mocy, wysokiej mocy albo praca obu kompresorów jednocześnie.
Modulacja mocy gwarantuje niższe zużycie energii wzmocnione dodatkowo przez wydajny system odmrażania oraz redukcję prędkości obrotowej wentylatora podczas sezonów przejściowych. Efekt modulacji, zapewnia sprawne funkcjonowanie pompy ciepła bez dodatkowego źródła ciepła. Modulacja mocy gwarantuje niższe zużycie energii wzmocnione dodatkowo przez lepszy współczynnik wydajności oraz redukcję prędkości obrotowej wentylatora podczas sezonów przejściowych.
Pompy ciepa HRC są eko. Czynnik chłodniczy R290
W pompach ciepła HRC jako czynnik chłodniczy wykorzystano przyjazny środowisku propan (R290). Warto podkreślić także fakt, że przy tych samych parametrach pracy urządzenia mogą mieć efektywność nawet do 20% wyższą niż w przypadku stosowania innych czynników.
Co ważne - nie ma konieczności rejestracji urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów. R290 należy do długoterminowych rozwiązań nieobjętych kolejnymi zaostrzeniami wynikających z tzw. ustawy F-gazowej. Dodatkową zaletą tego czynnika jest tańsza eksploatacja – nie ma obowiązku wykonywania okresowych prób szczelności a niski współczynnik GWP=3 sprawia, że w przypadku wycieku ma niemal zerowy negatywny wpływ na środowisko i użytkownik nie ponosi opłat emisyjnych.
W odróżnieniu od większości konkurencyjnych firm, które w propan „wchodzić” zaczęły raptownie w drugiej połowie 2019 r. Auer ma wieloletnie doświadczenie - nie testuje swoich produktów na polskich użytkownikach.
Płaszczowe zasobniki Lapesa do przygotowania ciepłej wody użytkowej
Jednym z najprostszych i najefektywniejszych proponowanych rozwiązań jest zastosowanie płaszczowego zasobnika do ciepłej wody użytkowej. Ciepło-Tech Sp. J jest wyłącznym dystrybutorem marek najwyższej światowej klasy, stąd niezmienny zaufanie do zasobników hiszpańskiej Lapesy. Zasobniki tej marki zaopatrują w wodę m.in. Pałac Buckingham czy też Burj Al Arab w Dubaju.
W przypadku zasobników płaszczowych w zbiorniku wewnętrznym magazynowana jest woda na cele c.w.u. Przestrzeń pomiędzy zbiornikiem wewnętrznym a zewnętrznym wypełniona jest przepływającą wodą kotłową, ogrzewającą w ten sposób wodę użytkową.
Zasobniki Lapesa wyróżniają się przede użytymi w produkcji materiałami oraz najwyższą starannością na każdym etapie produkcji. W zależności od modelu wykonane są ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej a rolę izolacji pełni sztywna pianka poliuretanowa o gęstości 45kg/m3, co zapewnia minimalne straty postojowe. Panel sterowania wyposażony został w termometr oraz termostat bezpieczeństwa i regulacji.
Wyłącznym dystrybutorem wysokotemperaturowych pomp ciepła marki Auer oraz zasobników Lapesa jest Ciepło-Tech Sp. J. w siedzibą w Groblicach.
źródło i zdjęcia: Ciepło-Tech. Wyłączny dystrybutor pomp ciepła marki Auer i zasobników Lapesa