Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Wysokotemperaturowa pompa ciepła HRC marki Auer

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-01-14

Technologia powietrznych pomp ciepła jest stale rozwijana i osiągane są coraz lepsze wyniki wydajności tego rodzaju urządzeń. Przykładem takiego rozwiązania jest wysokotemperaturowa pompa ciepła HRC marki Auer. Pompa ta jest w stanie podgrzać wodę w instalacji do 70°C bez wspomagania przez kocioł lub dodatkowe grzałki elektryczne, nawet przy dużym mrozie.

Sterownik pompy HRC zaprogramowany jest do przejścia w tryb wspomagania ogrzewania dopiero przy temperaturze -20°C. Biorąc pod uwagę, że w naszym klimacie tak niskie temperatury panują średnio przez kilka dni w roku, to pompa HRC staje się zupełnie samodzielnym źródłem ciepła.

Jak to działa?

Jak wygląda i jak funkcjonuje wysokotemperaturowa pompa ciepła powietrze-woda? W dużym uproszczeniu jest to urządzenie, które za pomocą sprężarek przetwarza energię z powietrza zewnętrznego na ciepło w instalacji grzewczej.

HRC składa się z pompy ciepła przeznaczonej do instalacji na zewnątrz budynku oraz modułu sterującego, przeznaczonego do instalacji wewnątrz. Moduł sterujący wyposażony jest w systemy hydrauliczne i automatykę, które zapewniają dystrybucję ciepła w instalacji.

Najmniejsze modele HRC o mocy 7 i 11 kilowatów, posiadają jeden kompresor a modele o wyższej mocy wyposażone są w dwa kompresory. Kompresory typu scroll charakteryzują się wysoką jakością. W modelach HRC o mocy od 17 do 25 kW kompresory działają niezależnie i zapewniają wysoki stopień modulacji mocy, w zakresie od 35 do 100% mocy.

Możliwe są 3 tryby funkcjonowania: praca tylko i wyłącznie kompresora o niskiej mocy lub wysokiej mocy albo praca obu kompresorów jednocześnie. Zapewnia to optymalne wykorzystanie energii, zwłaszcza w okresach przejściowych między sezonami. W pompie ciepła HRC jako czynnik chłodniczy wykorzystano propan (R290).

Pompa ciepła HRC osiąga współczynnik sprawności COP do 4,3 (EN 16147) przy temperaturze powietrza 7°C i temperaturze wody 35°C. Woda podgrzewana jest do temperatury 70°C nawet przy temperaturze zewnętrznej -10°C, a praca pompy zagwarantowana jest do temperatury -20°C na zewnątrz przy zapewnieniu temperatury wody do 65°C. 

Modulacja mocy gwarantuje niższe zużycie energii, wzmocnione dodatkowo przez lepszy współczynnik wydajności oraz redukcję prędkości obrotowej wentylatora podczas sezonów przejściowych. Bardzo istotne - ze względu na ograniczenie zużycia energii - jest skrócenie procesu odmrażania.

Kompresory pompy ciepła HRC znajdują się pod absorberem ciepła, a rura cieczy znajduje się pod pojemnikiem na kondensat. Ich ciepło redukuje efekt zamarzania. Ponadto system odmrażania oparty jest na dwóch czujnikach, które uruchamiają cykl odmrażania tylko w razie potrzeby, podczas gdy konkurencyjne produkty mają okresowe odmrażanie.

Ciepło dystrybuowane jest w instalacji za pomocą wewnętrznego modułu sterującego. Zabezpiecza on prawidłowe przepływy pomiędzy pompą ciepła i obiegiem grzewczym. Moduł sterujący jest w istocie grupą hydrauliczną umieszczoną w obudowie z panelem sterowania.

Zależnie od mocy jednostki zewnętrznej i potrzeb użytkownika, moduł ten jest rozbudowany w różnym stopniu. Wewnątrz modułu sterowania modeli o mocy od 17 do 25 kW znajduje się 60-litrowy zbiornik.

Pod zbiornikiem umieszczone są dwie pompy cyrkulacyjne z możliwością podłączenia trzeciego obiegu grzewczego. Moduł sterujący dla tych modeli wyposażony jest w grzałki elektryczne wspomagające pracę pompy w ekstremalnych warunkach pogodowych i zabezpieczające komfort użytkownika. 

Szerokie zastosowanie

Podstawowe modele HRC o mocy od 17 do 2 5kW dostępne są również w wersji BASIC z uproszczonym pilotem hydraulicznym zamiast rozbudowanego modułu sterującego. Rozwiązanie to upraszcza system i jednocześnie znacznie obniża cenę urządzenia.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Obecnie gama modelowa HRC odpowiada na zapotrzebowanie niemal każdego rodzaju potrzeb. Na polskim rynku dostępne są modele o zakresie mocy od 7 do 35kW jednostkowo oraz od 50 do 140 kW w systemie kaskadowym.

Kaskady łączą od dwóch do czterech modułów pomp ciepła HRC, zwiększając wyraźnie moc maksymalną systemu i pozwalają zastosować pompy ciepła w budynkach o dużym zapotrzebowaniu energetycznym.

Pompa ciepła HRC to ekologiczne i wydajne urządzenie, które znajduje zastosowanie w ogrzewaniu i przygotowaniu CWU zarówno w budownictwie mieszkaniowym i jednorodzinnym jak i usługowym i przemysłowym.

źródło i zdjęcia: Auer. Wyłączny przedstawiciel: Ciepło-Tech sp.j.

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum