Właśnie dlatego wystawa obejmuje istotną narrację historyczną pomiędzy Sandomierzem a zlokalizowaną na jego terenie hutą szkła. Poza rysem historycznym, zwiedzający muzeum będą mieli okazję poznać proces technologii produkcji szkła w najdrobniejszych detalach – od ziarna piasku aż po wysokoprzetworzoną taflę szkła.
Dyrektor Operacyjny w Pilkington Polska o wystawie w Sandomierzu
- Jako jedna z największych firm produkcyjnych w regionie od lat wspieramy w różnych inicjatywach zarówno miasto Sandomierz, jak i lokalną społeczność. Nie jest to pierwszy projekt, który organizujemy wspólnie z sandomierskimi instytucjami kultury. Na wystawie pokazujemy szerokie spektrum szkła i jego zastosowanie – od szkła architektonicznego, poprzez szyby samochodowe, aż do szkła technicznego. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających będzie makieta naszego pieca szklarskiego oraz rozbudowana część interaktywna - mówi Jerzy Baran, Dyrektor Operacyjny w Pilkington Polska.
Organizatorzy wystawy zadbali o to, aby nadać jej wymiar edukacyjny. Mieszkańcy Sandomierza oraz przybywający do miasta turyści w ciągu najbliższych miesięcy będą mieli okazję z bliska poznać codzienne zastosowanie szkła oraz jego zadziwiające możliwości dzięki wykorzystaniu interaktywnych rozwiązań.
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu o wystawie
- Produkcja szkła w Sandomierzu ma bogatą i ciekawą historię. Chcąc pokazać ją w możliwie najbardziej interesujący sposób, nawiązaliśmy współpracę z NSG Group – jednym z najbardziej znaczących producentów szkła na świecie i największych pracodawców w regionie. Jest to pierwsza tego typu wystawa w naszym Muzeum. Jesteśmy pewni, że jej walory edukacyjne, a także interaktywny charakter, spotkają się z bardzo dobrym odbiorem mieszkańców, ale także licznie przybywających do Sandomierza turystów - dodaje Dominik Płaza, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Ekspozycja „Od piasku do szkła. Historia - technologia - zastosowanie” jest dostępna dla zwiedzających od lipca do grudnia bieżącego roku w Galerii Muzeum Okręgowego na Zamku Królewskim w Sandomierzu.
źródło i zdjęcia: Pilkington