Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Przycinamy drzewa i krzewy w ogrodzie

Drzewa i krzewy powinniśmy przycinać wczesną wiosną, lub latem - w zależności od gatunku. W większości przypadków najlepszy czas to lipiec i sierpień, ponieważ rośliny mają już za sobą letni rozwój.

Przycinamy drzewa i krzewy w ogrodzie
FISKARS POLSKA Narzędzia
www.fiskars.pl
FISKARS POLSKA Narzędzia
Dane kontaktowe:
22 310 85 00
Annopol 4A, 03-236 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kiedy wiśnie, śliwy, a kiedy jabłonie?

Cięcie w tym okresie jest polecane zwłaszcza w przypadku wiśni, śliw, drzew orzechowych, kasztanów i klonów – ponieważ wiosną puszczają soki. Śliwy, wiśnie i inne pestkowce powinny być przycinane po owocowaniu, pod koniec sierpnia. Jabłonie - latem, a najlepiej wiosną, wtedy liście nie ograniczają widoczności i bez problemu widzimy, które pędy są do skrócenia. Niemniej, przycinanie latem da lepsze efekty, jeśli chcemy opóźnić wzrost. Chore lub martwe gałęzie możemy usuwać o każdej porze.

Które narzędzia pomogą nam w przycinaniu?

Cięcie zacznijmy od dobrego planu i oceny stanu drzewa. Należy poświęcić chwilę na analizę kształtu i wyobrazić sobie, jak ma wyglądać po ukończeniu pracy. Na początek usuńmy uszkodzone, martwe lub uschłe pędy. Sekatory kowadełkowe Fiskars są zaprojektowane specjalnie do usuwania twardych i suchych gałęzi.

Do przycinania świeżych gałęzi i skręconych pędów zalecane jest użycie sekatorów nożycowych Fiskars. Unikajmy usuwania pędów grubszych niż 5-7 cm, aby drzewo mogło zregenerować się w miejscu cięcia. Piła ogrodowa Fiskars Xtract i piła ze stałym ostrzem są małe, poręczne wręcz idealne do prac ogrodowych. Sprawdźmy czy narzędzia są naostrzone, aby uzyskać czyste i dokładne cięcie.

Przycinanie i prześwietlanie koron drzew zagwarantuje dopływ powietrza i światła do owoców. Pamiętajmy, by pozbywać się również pędów rosnących w kierunku korony lub ocierających się o siebie. Konary najlepiej jest usuwać przy pniu. Uważajmy jednak, by nie ciąć zbyt blisko, bo wtedy możemy uszkodzić podstawę gałęzi, która jest ważną częścią drzewa. Zawiera komórki dzięki, którym drzewo regeneruje się po cięciu, dlatego zawsze tnijmy zaraz za nimi.

Drzewa są dość odporne i tolerują wiele metod cięcia. Jednak każda taka ingerencja ma wpływ na ich system ochronny, dlatego pozbywajmy sie tylko tych gałęzi, które tego wymagają. Jeśli potrzebne jest mocne przerzedzenie drzewa, lepiej jest rozłożyć całą operację na kilka lat.

źródło i zdjęcie: Fiskars