Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

ABB sprawdza pierwszy podwodny system zasilania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2020-01-10

Pojedynczy kabel będzie mógł przesyłać do 100 MW energii na głębokość do 3000 metrów, gdzie ciśnienie jest w stanie rozkruszyć cegłę, i na odległość do 600 km. A wszytko po to, aby połączyć się z podwodnym systemem dystrybucji i przetwarzania energii.

Firma ABB, opracowująca nową technologię, zakończyła testy w zakresie przesyłu i przetwarzania energii pod wodą. Testy potwierdziły, że większość morskich zasobów węglowodorów na świecie zostało zelektryfikowanych, a podwodne instalacje mogą być zasilane ze źródeł odnawialnych znajdujących się kilkaset kilometrów dalej i obsługiwane zdalnie.

Już od dawna głęboko sprawnie działają pod wodą kable przesyłowe i transformatory obniżające napięcie. Jednak nowy podwodny system dystrybucji i przetwarzania energii obejmuje m.in. transformator, rozdzielnice i napędy bezstopniowe SN, dystrybucję energii nN oraz systemy sterowania i układy energoelektroniczne.

Opracowana technologia to efekt projektu badawczo-rozwojowego, w który zaangażowano ponad 200 naukowców i inżynierów ABB, Equinor, Total i Chevron.

Morskie instalacje wydobywcze korzystają zwykle z energii generowanej przez turbiny gazowe, które znajdują się na platformach morskich lub statkach. Montaż instalacji elektrycznych bliżej dna i w sąsiedztwie odbiorników energii skraca czas reakcji głowic wydobywczych i ogranicza zapotrzebowanie na energię. Z kolei wykorzystanie dowolnego źródła zasilania z lądu może przyczynić się do redukcji CO2.

W odważnej wersji podwodnego zakładu przyszłości wydajność i niezawodność poprawione będą dzięki zdalnej eksploatacji z nastawni umieszczonych na lądzie. Dodatkowo niwa technologia nie wymaga obecności takiej ilości załogi na platformach, jak obecnie.

Przeniesienie instalacji do wydobywania ropy i gazu na dno morskie przestało być tylko koncepcją. Takie podwodne instalacje, zdalnie sterowane i coraz bardziej autonomiczne, zasilane czystą energią z lądu, stają się rzeczywistością - powiedział Peter Terwiesch, dyrektor Biznesu Automatyki Przemysłowej ABB.

źródło i zdjęcia: ABB

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum