Ogromne znaczenie w walce ze smogiem ma wybór sposobu ogrzewania domu, a spośród dostępnych na rynku rozwiązań można wybrać takie, które jest przyjazne dla środowiska.
Główny kierunek polityki klimatycznej Unii Europejskiej to efektywna elektryfikacja ogrzewania, która znacznie ograniczy emisję CO2. W związku z tym w 2021 roku wprowadzone będą zostaną warunki techniczne dla urządzeń grzewczych. Stopniowo będzie też rosło znaczenie budynków plus-energetycznych.
Oprócz tego UE ma ogłosić główny cel neutralności klimatycznej, który ma chce osiągnąć do 2050 roku. Zakłada on redukcję gazów cieplarnianych do takiego poziomu, z którym poradzą sobie lasy znajdujące się na terenie krajów Unii. Większość krajów UE rozpoczęła już zmiany w sektorze ogrzewania i chłodzenia.
W Polsce ma powstać Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), umożliwiający realizację celów klimatycznych do 2030. Powstać ma również kolejny plan zakładający rozwój polskiej gospodarki niskoemisyjnej do 2050 roku.
Pompa ciepła - ekologiczne rozwiązanie
Odnawialne źródła energii to najlepszy sposób na ograniczenie stężenia pyłów zawieszonych i węglowodorów aromatycznych, nasilających się przez palenie paliwem stałym. Świetnym urządzeniem przetwarzającym dostępną bez ograniczeń energię w ekologiczne ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody jest pompa ciepła.
Najpopularniejsze sprężarkowe pompy ciepła wymagają zasilenia energią elektryczną, ale pobór energii elektrycznej stanowi jedynie ok. 20%, natomiast pozostała część ciepła dostarczanego do obiektu czerpana jest ze źródeł odnawialnych, czyli jest darmowa.
Urządzenie podczas pracy nie generuje żadnych spalin, zatem nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Spaliny wydobywające się z elektrowni podczas produkcji energii elektrycznej, zużywanej przez pompę ciepła, nie są tak szkodliwe, jak zanieczyszczenia emitowane z kominów domków jednorodzinnych.
Osoby chcące ograniczyć zużycie energii elektrycznej w czasie codziennej eksploatacji domu oraz pracy pompy ciepła, mogą zdecydować się na produkcję energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne.
Marka De Dietrich na VIII Kongresie PORT PC
Sytuacja na rynku dynamicznie się rozwija, dlatego bardzo ważne są wszystkie ogólnopolskie kongresy, na których omawia się najnowsze zmiany w przepisach oraz prognozy na kolejne lata.
Jednym z takich wydarzeń jest Kongres PORT PC, który odbędzie się 27 lutego 2020 roku w ramach Targów ENEX w Kielcach. Co roku ponad 300 osób z branży techniki grzewczej i budynkowej spotyka się w jednym miejscu, by wymienić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Najbliższe spotkanie poruszy temat najnowszych standardów w technice grzewczej budynków. Omówiona zostanie aktualna sytuacja rynku europejskiego z punktu widzenia czołowych organizacji branżowych pomp ciepła.
źródło i zdjęcia: De Dietrich