Tymczasem ogrzewanie podłogowe jest świetną alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania, np. grzejników, które mogą zajmować cenne w sypialni miejsce. Podłogówka może być zasilana zarówno ciepłem pochodzącym z pomp ciepła, jak i ze spalania w tradycyjnych kotłach.
Ogrzewanie podłogowe w sypialni - czy warto?
Ogrzewanie podłogowe pozwala na obniżenie temperatury powietrza o nawet 2 stopnie C, co nie ma wpływu na komfort cieplny. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie rozmieszczenie elementów użytkowych w sypialni.
Meble powinny być osadzone na nóżkach co pozwoli uniknąć sytuacji, w których całą swoją powierzchnią przylegają do podłoża, co rzeczywiście może ograniczyć efektywność działania systemu.
Kolejną ważną rzeczą jest wybór odpowiedniego pokrycia podłogi. Najlepsze są oczywiście płytki ceramiczne, ale nie najlepiej pasują do sypialni. Na szczęście na rynku można znaleźć wiele wzorów płytek, które wyglądają jak panele.
Na rynku pojawiły się też dostosowane do ogrzewania podłogowego panele. Wybrać też mozna drewnianą posadzkę klejoną warstwowo, która jest odporniejsza na zmiany temperatury.
Ogrzewanie podłogowe a zdrowie
Ogrzewanie podłogowe ma związek ze zdrowiem, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia coraz częstszych alergii tak u dzieci, jak i u dorosłych.
Dzięki małej różnicy temperatury powietrza i podłogi, pionowy ruch powietrza jest powolny, więc kurz nie unosi się tak łatwo i nie krąży po pomieszczeniu. Ponadto są mniejsze szanse na pojawienie się grzybów i pleśni.
Ciepła podłoga będzie też na pewno komfortowa dla bawiących się na niej dzieci.
źródło i zdjęcia: Rettig Heating