Jak to działa?
Prawidłowo wykonane ocieplenie domu nie dopuszcza zimą do wychłodzenia pomieszczeń, a latem do ich przegrzania.
W termoizolacji chodzi o najbardziej ekonomiczne gospodarowanie ciepłem. Produkcja ciepła to koszty, im więcej go zatrzymamy w domu, tym mniej musimy go „wyprodukować“. Z kolei latem, choć nie jest to takie oczywiste, również możemy zaoszczędzić realne pieniądze dzięki termoizolacji - wskazuje Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin.
Najprostszy przykład? Pomieszczenia, które nie jest latem przegrzane, nie trzeba dodatkowo chłodzić za pomocą wiatraków czy wentylatorów pobierających prąd. Także koszt działania klimatyzacji będzie niższy, jeśli obniży się temperaturę o kilka stopni, a nie kilkanaście.
Podwójna jakość
Przy pracach związanych z termoizolacją ważne jest zwrócenie uwagi po pierwsze - na jakość styropianu, a po drugie - na jakość wykonania prac. W przypadku styropianu kluczowym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła, czyli tzw. lambda. Im jest ona niższa, tym lepiej styropian izoluje. Najlepsze parametry mają styropiany pasywne, które łatwo poznać choćby po szarym kolorze wynikającym z domieszki grafitu.
Produkowany przez Styropmin styropian Passive λ Pro 30 ma współczynnik przewodzenia ciepła λ ≤ 0,030. Jakość styropianu ma także coraz większe znaczenie w kontekście zaostrzających się przepisów dotyczących parametrów energetycznych, jakie ma spełniać cały budynek.
Mówimy tutaj o współczynniku przenikania ciepła przez przegrody np. ściany czy dach. W Polsce, przepisy przewidują konsekwentne obniżanie wartości współczynnika przenikania ciepła. Ma to bardzo praktyczne konsekwencje. W przypadku ścian oznacza np. wzrost grubości termoizolacji już od 2021 roku o co najmniej 5 cm w przypadku stosowania styropianów uniwersalnych. Ale zastosowanie styropianów pasywnych umożliwia zachowanie rozsądnej grubości warstwy izolacyjnej - mówi Renata Ciszewska.
Kalkując zatem kosztorys docieplenia, trzeba mieć w pamięci nie tylko rodzaj wybranego styropianu, ale też odpowiednią ilość.
Dobra robota
Efekty termoizolacji zależą również od jakości wykonania prac, począwszy od projektu uwzględniającego specyfikę domu i zabezpieczającego wszystkie miejsca, którymi może uciekać ciepło.
Ważne jest także odpowiednie przewożenie i przechowywanie styropianu oraz wykonywanie robót we właściwych warunkach atmosferycznych. I oczywiście staranność.
Wybierajmy materiały budowlane od sprawdzonych producentów o ugruntowanej pozycji na rynku, a szukając wykonawców, sprawdzajmy rekomendacje. Wszelkie prace remontowane trzeba też wcześniej zaplanować. Pośpiech nie będzie dobrym doradcą- podsumowuje kierownik laboratorium w firmie Styropmin.
źródło i zdjęcia: Styropmin