Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kotłownia nie jest niezbędna - pompy ciepła od De Dietrich

Bardzo często podczas budowy lub modernizacji domu inwestor staje przed dylematem wydzielenia osobnego pomieszczenia, w którym znajdzie się kotłownia. Czy rzeczywiście jest ona niezbędna?

Kotłownia nie jest niezbędna - pompy ciepła od De Dietrich
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Pompy ciepła do CO i CWU
www.dedietrich.pl
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Pompy ciepła do CO i CWU
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19, 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wszystko zależy od wybranego rodzaju ogrzewania domu. Sposobów jest przynajmniej kilkanaście, a wybierać można spośród różnych technologii i rodzaju wykorzystywanego paliwa. Urządzeniem, które nie wymaga specjalnego pomieszczenia, jest pompa ciepła.

Pompę można zamontować w dowolnym miejscu, gdyż nie ma specjalnych wytycznych co do położenia w budynku. Nie wymaga również obecności komina czy miejsca do składowania opału. 

Wymogi montażu pompy ciepła

W przypadku powietrznych pomp ciepła ma się do czynienia z dwoma typami rozwiązań: split oraz monoblok. W splitach układ chłodniczy podzielony jest na część zewnętrzną pobierającą energię z otoczenia oraz część wewnętrzną przekazującą ją do instalacji grzewczej.

W monobloku wszystkie komponenty układu chłodniczego zintegrowane są w jednej obudowie i usytuowane na zewnątrz obiektu, a wewnątrz zlokalizowany jest jedynie moduł hydrauliczny.

Jednostka wewnętrzna

Dzięki temu, że pompa ciepła nie wymaga kotłowni dla montażu jednostki wewnętrznej, gwarantuje oszczędność miejsca i dowolną aranżację pomieszczenia technicznego.

W przypadku pomp ciepła nie ma konieczności zakupu i składowania paliwa, rozpalania i czyszczenia pieca. Eliminuje się więc problem bałaganu. Urządzenie jest ciche i proste w obsłudze, a sterowanie sprowadza się jedynie do ustawienia żądanych temperatur w pomieszczeniach za pomocą dedykowanych regulatorów pokojowych.

Smukła obudowa i niewielkie gabaryty do ograniczają miejsce niezbędne do instalacji. Pompy ciepła pozwalają także na ogrzanie wody przez cały rok, a modele z zabudowanym pod wspólną obudową zasobnikiem c.w.u. to dodatkowa oszczędność miejsca, ponieważ zajmują nawet mniej niż 1 m² powierzchni.  

Jednostka zewnętrzna

Powietrzne pompy ciepła nie wymagają kosztownych prac ziemnych, jak w przypadku pomp gruntowych. Moduł zewnętrzny może zamontować wszędzie, niezależnie od ukształtowania terenu czy typu zabudowy, ale trzeba unikać dystrybucji hałasu w niepożądanym kierunku, np. sąsiedztwa.

Miejsce montażu modułu zewnętrznego musi znaleźć się na fundamencie na wysokości ok. 30-60 cm lub elewacji budynku. Istotne jest także to, aby miejsce montażu pompy pozwalało na odprowadzenie skroplin powstałych w procesie odszraniania parownika.

Lokalizacja modułu powinna również uwzględniać maksymalną długość i trasę instalacji chłodniczej, a odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną najczęściej mogą wynosić ok. 10-20 m. Stosowanie się do zalecanych odległości zapewni poprawną pracę urządzenia, małe straty na przesyle i brak konieczność uzupełnienia czynnika chłodniczego.

Ciche i eleganckie urządzenia

Powietrzne pompy ciepła są stosunkowo ciche. Najczęściej poziom ciśnienia akustycznego wynosi od 30 do 50 dB, mierzony w odległości 5 m od urządzenia. Przy zamkniętych oknach pompa nie będzie przeszkadzała wewnątrz domu.

Niektóre z powietrznych pomp ciepła, np. Alezio marki De Dietrich, mają tryb pracy nocnej, który pozwala nie tylko na oszczędność energii, ale odpowiada także za obniżenie prędkości wentylatora i tym samym wyciszenie jednostki.

Pompy ciepła podczas swej pracy nie emitują żadnych spalin i szkodliwych substancji. Wymagają jedynie corocznych przeglądów technicznych.

Odpowiednio dobrana, zainstalowana i użytkowana pompa ciepła nie tylko ekonomicznie ogrzeje dom i zapewni ciepłą wodę użytkową, ale również zagwarantuje komfort domownikom znacznie dłużej niż inne źródła ciepła.

źródło i zdjęcia: De Dietrich