Fornir zamiast boazerii
Fornir często jest błędnie określany imitacją drewna. Faktycznie mamy do czynienia z okleiną pochodzenia naturalnego, której nie da się odwzorować za pomocą folii lub laminatu. W tym celu wykorzystywany jest fornir (cienkie płaty drewna), które pozbawione są naturalnych niedoskonałości i cechują się znakomitymi parametrami technicznymi.
Fornir jest niezwykle łatwy w obróbce, nadaje się zatem do płaszczyzn zaokrąglonych. Gama dostępnych odcieni jest bardzo szeroka, które można łączyć w większe kompozycje. W bardzo prosty sposób można dopasować je do drewnianych mebli lub podłogi.
Dzięki fornirowi uzyskamy przede wszystkim, oryginalny rysunek, dotyk i klimat żywego drewna. Natomiast płyta fornirowana to gotowy półfabrykat, którego wierzch został oklejony fornirem.
Poza wyjątkowym wyglądem, kolejnym atutem jest indywidualny charakter wykończenia. Powierzchnię płyt można olejować, bejcować, malować i lakierować. Możemy ją też szlifować, szczotkować, patynować oraz postarzać na różne sposoby — możliwości są nieograniczone.
Możemy uzyskać zupełnie wyjątkową aranżację, gdyż nie ma szans na to, że identyczne usłojenie spotkamy u kogoś innego.
Stworzenie naturalnej dekoracji
Dzięki użyciu drewna w pomieszczeniu, nabiera ono przytulności, spokoju oraz luksusu i elegancji. Spokojnie można nazwać go materiałem premium. Z powodzeniem dopełnia minimalistyczne i surowe aranżacje, jednocześnie pasując jak ulał do wnętrz utrzymanych w klasycznym stylu.
Parafrazując znaną projektantkę: moda przemija, drewno pozostaje. „Jeżeli ściany w jednym kolorze to dla nas za mało, warto rozważyć stylowe panele ścienne. Buk, dąb, jesion, olcha, orzech, gatunki egzotyczne — tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.
Panele świetnie sprawdzą się jako element dekoracyjny, działowy lub dwa w jednym. Płyty fornirowane to kompozyt przeznaczony do ich produkcji, który dostępny jest również w wersji trudnopalnej i odpornej na wilgoć (np. do łazienki).
Materiał łatwy w obróbce i wdzięczny w wykończeniu, różnorodny oraz absolutnie ponadczasowy.”— mówi Maciej Pawluczuk z JAF Polska, ekspert w dziedzinie oklein w przeciwieństwie do boazerii nie ograniczamy się szerokością wąskich listewek.
Problemem nie jest również łączenie paneli ściennych i podłogowych. Możemy pokusić się o efekt przedłużonej podłogi lub finezyjną obudowę wanny. Dzięki jasnemu drewnu optycznie powiększymy pomieszczenia, natomiast ciemne odmiany wyglądają ekskluzywnie i majestatycznie.
Drewno ma wartości izolujące termicznie, ale także akustycznie. Świetnie sprawdzi się w aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim oraz rustykalnym.
Odwróćmy sytuację: położyliśmy podłogę, zamontowaliśmy panele ścienne i teraz szukamy mebli „pod kolor”. Skąd mamy pewność, że zamówione w ciemno okleiny będą pasować do drewna na ścianach, blatach i podłogach? Nie mamy! Za to możemy wybrać je sami — nie ruszając się z domu. Z pomocą przybywa strona www.veneer-world.com.
Jest to pierwszy na świecie sklep internetowy z fornirami, w którym obejrzeć możemy autentyczne zdjęcia poszczególnych oklein. Wszystkie zamieszczone fotografie są w wysokiej rozdzielczości i dostępne on-line. Jest to niezwykłe ułatwienie, ponieważ zakup przez internet zawsze łączy się z kimś ryzykiem.
Płyta fornirowana to harmonijne połączenie szlachetnego wyglądu drewna z wszechstronnym zastosowaniem płyt wiórowych. Otrzymujemy urzekający rysunek słojów naturalnego pochodzenia, bez potrzeby piłowania ciężkiego drewna litego. Idealny na ścianę, meble lub elementy dekoracyjne.
Opracowanie: redakcja IRBJ
Źródło i zdjęcia: JAF Polska