Najbardziej popularne we wnętrzach są cegły i płytki klinkierowe. Materiał ten służy nie tylko dekoracji, ale tworzy też elementy konstrukcyjne - schody, obudowę mebli czy armatury, kuchenne blaty a nawet sufity. Mnogość formatów i tekstur sprawia, że cegła sprawdza się w tradycyjnych aranżacjach, domach rustykalnych i w nowoczesnych przestrzeniach.
Ktoś, komu ceglana ściana klinkierowa kojarzy się wyłącznie z klasycznym wymiarem cegły i tradycyjnym przewiązaniem murarskim, jest w błędzie.
Obecnie architekci również we wnętrzach eksperymentują z formatami pojedynczych elementów i sposobem ułożenia cegieł. We wnętrzach odporność na warunki atmosferyczne nie ma znaczenia, dlatego ograniczeniem jest tylko wyobraźnia projektanta.
Przy projekcie mieszkania czy biura można pójść krok dalej. Naturalna nieotynkowana cegła będzie zaskakującym elementem aranżacji.
Doskonałym przykładem kreatywnego wykorzystania cegieł ceramicznych jest nowa siedziba firmy Wienerberger w Centrum Praskim Koneser. Przestrzeń zaprojektowała warszawska pracownia Konrada Krusiewicza - The Design Group.
Wykorzystując materiały z portfolio firmy, architekci stworzyli wnętrze, gdzie ceglane elementy przeplatają się tu z elementami industrialnymi – wysokimi sufitami czy odkrytą instalacją.
W ofercie podstawowej firmy Wienerberger znaleźć można kilkadziesiąt modeli cegieł klinkierowych o różnorodnej stylistyce i kolorystyce, na zamówienie dostępnych jest ponad 300 wzorów.
źródło i zdjęcia: Wienerberger