Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy ceramiczne

Wybór odpowiedniej połaci dachu - gwarancja trwałości na wiele lat

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2018-07-03

Dach jest zwieńczeniem procesu budowania każdego budynku oraz początkiem długiej i ekscytującej drogi zadomawiania się w naszym wymarzonym domu. Jest także "piątą elewacją" chroniącą mieszkańców przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i zapewniającą pełnię komfortu. Tylko wybór odpowiedniego materiału i zadbanie o wszystkie detale sprawi, że połać będzie szczelna i trwała, a dodatkowo przetrwa wiele lat w doskonałym stanie.

Jak wskazuje ostatni raport Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w 2016 roku w elektronicznym systemie zarejestrowano 367 katastrof budowlanych, z czego ponad 85% było spowodowane uszkodzeniami elementów konstrukcji dachu [1]. Jak możemy przeczytać w dokumencie, aż 189 odnotowanych przypadków zostało spowodowane przez niszczycielską siłę wiatru. W konfrontacji z żywiołem to właśnie dachy są najbardziej narażone na zniszczenie i to właśnie dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie zaprojektowanie połaci w najdrobniejszych szczegółach.

Jakie pokrycie najlepiej znosi niszczycielską siłę wiatru?

Jednym z najistotniejszych aspektów jest wykonanie więźby dachowej zgodnie z projektem budowlanym. Wybór pokrycia jest również ważnym elementem, ponieważ materiały stanowiące wykończenie dachu mają bardzo istotny wpływ na jego zdolność do opierania się silnym wiatrom. Budując dom warto zdać sobie sprawę, że solidny, masywniejszy materiał lepiej oprze się siłom natury, niż materiał lekki. Połać z relatywnie małych elementów o stosunkowo dużej masie, jak dachówki ceramiczne, nie odkształci się podczas wichur i gradobić. Taka konstrukcja nie stworzy też "żagla" typowego dla lekkich, wielkoformatowych pokryć.

Obróbka komina

Od czego zacząć?

Żeby dach był prawidłowo wykonany, należy w pierwszej kolejności skonsultować projekt z dekarzem pod kątem wybranych materiałów i rozwiązań. Przed rozpoczęciem krycia należy dokładnie sprawdzić więźbę dachową, włączając sprawdzenie długości przekątnych, kalenicy oraz okapów. Dodatkowo należy sprawdzić długość i szerokość krycia wybranego modelu dachówki w celu odpowiedniego ołacenia połaci (przybicia łat). Są to absolutnie podstawowe pomiary, które pozwalają już na pierwszym etapie wyeliminować błędy, mogące rzutować na finalny obraz dachu.

Jak zabezpieczyć dach przed wilgocią?

Kolejnymi elementami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są wentylacja połaci i szczelność całej konstrukcji dachu. Podczas konstruowania kalenicy należy zostawić i zabezpieczyć szczelinę, która pozwoli na swobodny przepływ powietrza pod pokryciem i odprowadzanie ewentualnej wilgoci. Aby zabezpieczyć styki połaci na kalenicy (najwyższy punkt dachu, połączenie dwóch połaci) najlepiej zastosować wysokiej jakości, systemowe taśmy kalenicowe i wsporniki łat kalenicowych. Nawet minimalna nieszczelność może sprawić, że opady atmosferyczne zaczną się dostawać pod połać, co może skutkować porastaniem dachówki mchem czy zawilgoceniem ocieplenia, a nawet całej więźby a to z kolei może skutkować zagrzybieniem.

Uszczelnienie konstrukcji dachu

Jak zadbać o szczelność połaci?

Jest to szczególnie istotne przy zabezpieczaniu wszystkich detali ingerujących w ciągłość połaci, np. okien dachowych, kominów, czy przejść. Dlatego też kupując ceramiczną dachówkę, warto zaopatrzyć się w komplet rozwiązań systemowych jednego producenta - membran dachowych, taśm do komina, elementów okapu. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań możemy być pewni, że cała połać będzie w pełni dopasowana w każdym detalu, szczelna, a przez to zdrowa i gwarantująca dobre samopoczucie wszystkim domownikom. Warto również sięgnąć po innowacyjne rozwiązania, jak np. spinka SturmFix. Jest to element mocujący, który znacznie przyspiesza proces układania całej połaci, a jednocześnie wzmacnia dodatkowo osadzenie dachówki i zabezpiecza ją przed warunkami atmosferycznymi. Spinka SturmFix łączy ze sobą nie jedną, a dwie dachówki i jest polecana zwłaszcza na obszarach Polski narażonych na porywiste wiatry jak orkan, czy halny. Dodatkowo SturmFix wykonany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu sama spinka powinna zachować trwałość w długim okresie czasu.

SturmFix

A może elewacja z dachówki?

Dzisiejsza, unowocześniona konstrukcja dachówki pozwala na eksperymentowanie z tym materiałem i zastosowanie go nie tylko na dachu. Dziś dachówki stosuje się również jako urozmaicenie bryły budynku - na elewacji. Idealnie sprawdzają się do tego dachówki płaskie, jak np. Orea 9 firmy Wienerberger. Jest to produkt stosunkowo duży (tylko 9 szt. na metr kwadratowy) i posiadający zamki charakterystyczne dla dachówek zakładkowych, co znacznie przyspiesza i ułatwia proces jej montowania. Duży format, proste krawędzie i wyraźne linie podziału dają wspaniałe możliwości kształtowania estetyki budynku, doskonale sprawdzając się na obiektach o nowoczesnej stylistyce - także na elewacjach.

Budowa domu jest procesem, który nie kończy się na zbudowaniu ścian. Przez cały czas towarzyszy jej wiele wyborów i trudności. Odpowiednie planowanie i wybór właściwych materiałów może sprawić, że urządzanie się i późniejsze użytkowanie wyczekanego budynku będzie przebiegać bezproblemowo, a rodzina wewnątrz będzie bezpieczna i zdrowa.

[1] Za: https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/attachment/kat_2016.pdf

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Wienerberger Ceramika Budowlana

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum