Co jest charakterystyczne dla loftu?
Loft zwykle da się rozpoznać "na pierwszy rzut oka".
Definiują go:
- Wysokość pomieszczeń - zwykle przekraczająca standardy "zwykłego" budownictwa mieszkaniowego.
- Charakterystyczne, duże okna z czarnymi zazwyczaj ramami i szprosami.
- Użycie prostych, skromnych sprzętów o podstawowych funkcjach.
- Zamierzona surowość użytych w aranżacjach materiałów - szorstkie, nie uszlachetniane powierzchnie, brak wyrafinowanych ozdób.
- Zastosowanie skromnej gamy kolorystycznej - dominują barwy nie poddanego obróbce drewna, metalu, szkło, biel, szarości, czerń, a niekiedy dodatek barwy cegły (od typowej czerwonej po cegły w różnych odcieniach bieli, piasku, szarości i ich melanżowych czy “opalanych” kombinacji).
- Celowa rezygnacja z jakiegokolwiek rozpraszania światła - brak firan, zasłon czy rolet w oknach i brak kloszy na "łysych" żarówkach.
Cegła w loft wpisana
Cegła jest naturalnym budulcem większości fabryk - a siłą rzeczy i rewitalizowanych pomieszczeń pofabrycznych. Ponieważ nieczęsto zdarza się, by budulec ten był w dostatecznym stanie technicznym i estetycznym w swoim autentycznym wydaniu - zastępuje się go adekwatnymi odpowiednikami. Należą do nich okładziny dekoracyjne wykonane w technologii gipsowej lub betonowej. Wizualnie są nie do odróżnienia od pierwowzoru, a funkcjonalnie spisują się znakomicie.
Ceglana czerwona klasyka
Cegła w naturalnym kolorze urządza całe wnętrze. Biel, prosta forma mebli i światło podkreślają urodę ceglanych ścian.
Efekt postarzania
Czy to cegła rozbiórkowa czy zniszczone ściany starej fabryki? Porowata powierzchnia, nieregularny kształt krawędzi, melanż barw - wszystko to dodaje ścianom autentyzmu.
W klimatach retro
Cegła budzi sentymenty. Uruchamia wspomnienia i jednocześnie pozwala cieszyć się teraźniejszością. Daje poczucie stabilności i domowego ciepła - nawet w surowych na pozór loftowych przestrzeniach. Dobrze łączy się z prostymi sprzętami o jasno zdefiniowanych funkcjach oraz skandynawskimi dodatkami. Biel cegieł efektownie kontrastuje z matowo-szarą górą ścian o niejednorodnej powierzchni, jasną podłogą i wyrazistymi sprzętami oraz dodatkami. Całość jest tak energetyzująca, że chciałoby się poznać osobiście mieszkańca tego locum.
Retro klimaty w eleganckiej, nowoczesnej odsłonie. Szlachetność użytych materiałów wykończeniowych dodaje wnętrzu splendoru. Cegła ze swoją surową, chropowatą powierzchnią, regularnym kształtem, powtarzalnym rytmem i naturalną kolorystyką idealnie współtworzy industrialny charakter loftów. Żadna inna okładzina prawdopodobnie nie jest w stanie zrobić tego lepiej.
źródło i zdjęcia: Stone Master S.A.