Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czy konstrukcja ścian ma wpływ na wybór elewacji?

Tak, wybór materiału wykończeniowego na przegrody zewnętrzne w dużej mierze zależy od tego, jak wykonane są ściany. W naszym kraju aż ok. 90% z nich powstaje w technologii murowanej, jako jedno-, dwu- lub trójwarstwowe.

Czy konstrukcja ścian ma wpływ na wybór elewacji?
Stone Master S.A. Kamień dekoracyjny STONE MASTER
www.stonemaster.pl
Stone Master S.A. Kamień dekoracyjny STONE MASTER
Dane kontaktowe:
42 213 21 12
Dubois 117/119, 93-465 Łódź

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jednowarstwowe w założeniu przeznaczone są do bezpośredniego tynkowania. Z reguły wykańczane są tynkiem cementowo-wapiennym, choć jeśli ściana jest wystarczająco gładka, można zastosować tynk cienkowarstwowy.

W ścianach dwuwarstwowych wykończenie zależy od sposobu zamocowania ocieplenia. W metodzie lekkiej mokrej, gdzie styropian lub wełnę mineralną przytwierdza się bezpośrednio do muru, wykończenie stanowi tynk cienkowarstwowy, których chroni izolację i stanowi ozdobę budynku. W metodzie lekkiej suchej, w której ocieplenie układa się na ruszcie drewnianym lub metalowym, całość osłania wiatroizolacją i okładziną elewacyjną z drewna lub PVC.

Ściany trójwarstwowe składają się z trzech warstw: muru i ocieplenia, a trzecim elementem jest murowana ścianka elewacyjna o grubości 8–12 cm, mocowana do muru za pomocą kotew. Jej zadaniem jest ochrona termoizolacji przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. W tej roli najlepiej sprawdza się cegła klinkierowa (ewentualnie silikatowa), która jest odporna na niską temperaturę, deszcz i słońce, a dodatkowo stanowi ozdobę elewacji. Zastosowanie innych materiałów, np. cegieł ceramicznych, może się wiązać z koniecznością ich otynkowania

opracowanie: redakcja IRBJ
źródło zdjęcia: Stone Master