Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy ocieplania i termorenowacji

Europejskie realizacje w standardzie pasywnym z Schöck Isokorb

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2018-06-13

Współczesne budownictwo koncentruje się już nie tylko na realizowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych projektów. Coraz częściej architekci szukają rozwiązań, które poza innowacyjną formą, będą odpowiadały na wysokie wymagania dotyczące energooszczędności i ekologii. W całej Europie powstają domy pasywne dostosowane do potrzeb mieszkańców, które współgrają z otoczeniem, wykorzystują najnowsze technologie i zachwycają wyglądem fasady.

Wydawać by się mogło, że prosta bryła zbudowana na rzucie prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem nie może się wyróżniać na tle innych domów. Jednak architekci coraz częściej udowadniają, że organiczna forma budynków pasywnych to odpowiedź na nowoczesną wizję obiektów mieszkalnych i sposób na spełnienie nawet najbardziej wymagających parametrów dotyczących energooszczędności - innowacyjne realizacje pasywne muszą być bowiem świetnie zaizolowane i prawie stuprocentowo szczelne, tak, by ciepło wytworzone w pomieszczeniach ogrzewało mieszkańców zamiast uciekać z mieszkań przez niedocieplone miejsca.

Wieżowiec w Freiburgu Na najwyższym poziomie - innowacyjne wieżowce pasywne we Freiburgu i Zurychu

Myśląc o budynkach pasywnych, często w głowie pojawia się obraz niewielkiego domu jednorodzinnego o prostej formie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają jednak na zrealizowanie odważnych, monumentalnych projektów, które wymykają się stereotypom. W dzielnicy Freiburga Weingarten-West powstał pierwszy w Niemczech wieżowiec o standardzie budynku pasywnego. To spektakularna renowacja 16-piętrowego budynku z 1968 roku. Geometryczną bryłę na planie prostokąta charakteryzują duże okna i balkony z widokiem na okoliczną zieleń. Wykonanie konstrukcji nośnych, spełniających wymagania budownictwa pasywnego, nie byłoby możliwe bez zastosowania elementu izolacji cieplnej Schöck Isokorb® typu W, który jest przeznaczony do płyt ściennych wspornikowych.

Wieżowiec Zölly w Szwajcarii Szwajcaria od lat przoduje w rankingach dotyczących dbałości o ekologię. Nic dziwnego zatem, że jeden z pierwszych wieżowców w tym kraju został wybudowany z troską o wysoką jakość materiałów sprzyjających środowisku. Wysoki, 77-metrowy budynek Zölly to 23-piętrowy przykład budownictwa pasywnego na najwyższym poziomie. Zachwycająca fasada została wykonana z prefabrykowanych elementów betonowych. Specjalne płyty wykorzystane do budowy zostały indywidualnie wyprofilowane i zabezpieczone innowacyjną izolacją ze szklanej pianki. Wieżowiec Zölly położony w sercu modnej dzielnicy Zurychu został wyróżniony certyfikatem Minergie Eco Label, który jest przyznawany rozwiązaniom przyjaznym dla środowiska, spełniającym wysokie standardy jakościowe. W projekcie zastosowano innowacyjne zbrojenie z włókna szklanego Schöck Thermoanker, które charakteryzuje się bardzo niewielkim współczynnikiem przewodnictwa ciepła. Schöck Thermoanker poprawia właściwości termoizolacyjne betonowych izolowanych ścian warstwowych o 45% (przy porównaniu przewodności cieplnej).

Prosta forma, industrialny design - spektakularne domy pasywne w Berlinie i Wädenswill

Domy pasywne wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań o wysokim standardzie. Budynek w Berlinie to nowoczesna, purystyczna forma, która  jest połączeniem przestronnej, dwupoziomowej części mieszkalnej z prywatną galerią sztuki na parterze. Przy Linienstraße 23 można podziwiać klasyczną, geometryczną bryłę domu pasywnego z prefabrykowanego betonu architektonicznego, którą wyróżniają wychodzące z fasady duże przeszklenia. Wspornikowa konstrukcja obszernego balkonu z widokiem na ogród powstała z wykorzystaniem nośnego elementu termoizolacyjnego z łożyskiem oporowym Schöck Isokorb® KXT. Z kolei odizolowanie nieogrzewanego parkingu podziemnego od pomieszczeń na parterze było możliwe dzięki łącznikom Schöck Isokorb® QXT.

W niewielkiej miejscowości Wädenswil powstało wyjątkowe osiedle mieszkaniowe. Kompleks Johannes Hirt Strasse tworzy siedem domów jednorodzinnych i osiem bloków, z których rozpościera się spektakularny widok na Jezioro Zuryskie. To wyjątkowy projekt, który został zrealizowany według szwajcarskich standardów ekologicznych tak, by obiekt nie zaburzał malowniczego krajobrazu. Fasadę tych nowoczesnych budynków tworzą wyjątkowe tarasy i balkony, które nadają całości dynamicznego, opływowego kształtu. Aby sprostać wysokim wymaganiom konstrukcyjnym, jak i właściwościom energetycznym, większość balkonów wymagała specjalnych rozwiązań. Już w fazie planowania wykonawcy i architekci zdecydowali się na izolację z wykorzystaniem Schöck Isokorb®.

Kompleks Johannes Hirt Strasse w Wädenswil

Funkcjonalność w zgodzie z naturą - bloki pasywne w Eisenstadt i Fryburgu

W Eisenstadt, stolicy niemieckiego Burgenlandu, znajduje się największy pasywny kompleks mieszkalny. Green Village to 155 nowoczesnych apartamentów. Ze względu na właściwości energetyczne mieszkańcy mogą liczyć na znacznie niższe koszty ogrzewania. Każdy z lokali wyposażony jest w balkon lub taras. Ponadto na dachu nowoczesnego bloku do dyspozycji mieszkańców znajduje się basen, sauna i siłownia. Do wykonania tego wielofunkcyjnego budynku, spełniającego wymagania konstrukcji pasywnych, inwestorzy użyli Schöck Isokorb AXT, który pozwala na ekonomiczne, energooszczędne i estetyczne wykonanie takich wyjątkowych projektów.

Green Village w Eisenstadt

Dzielnica Vauban we Fryburgu uchodzi w Niemczech za jedną z najbardziej ekologicznych na świecie. Od 1998 roku miasto realizuje tam swoją zieloną wizję, dbając o każdy aspekt przestrzeni mieszkańców. To właśnie w Vauban powstał największy dom pasywny w okolicy. TriColore to łącznie 53 mieszkania zarówno na własność, jak i pod wynajem. Do dobrego klimatu we wnętrzach i stabilności konstrukcji przyczynia się Isokorb XT firmy Schöck - łącznik termoizolacyjny, dzięki któremu nie tylko możliwe było ograniczenie utraty ciepła, ale również poprawa właściwości akustycznych.

Dom pasywny TriColore we Fryburgu

Isokorb od firmy Schöck - odpowiedź na wyzwania projektowe

Zrealizowanie najbardziej odważnych i zachwycających projektów, w zgodzie z parametrami budownictwa pasywnego, wymaga zastosowania najlepszych jakościowo rozwiązań. Połączenie ciężkich elementów z fasadą, użycie różnorodnych materiałów i nietypowe formy konstrukcyjne to duże wyzwania budowlane. W nowoczesnych budynkach pasywnych doskonale sprawdzą się oferowane przez firmę Schöck systemy, które pozwalają na pełną swobodę projektowania. Dzięki zastosowaniu łączników termoizolacyjnych Schöck unikniemy powstawania ubytków w izolacji budynku, a tym samym pozbędziemy się problemu mostków cieplnych. Łączniki izolacyjne Isokorb od firmy Schöck z powodzeniem sprawdzają się w przypadku najbardziej wyszukanych projektów i odpowiadają na potrzeby użytkowe mieszkańców. To wyjątkowe rozwiązanie umożliwiło stworzenie wielu zachwycających budynków pasywnych i przyczyniło się do precyzyjnego odwzorowania nawet najbardziej wymagających projektów z przestronnymi balkonami i tarasami, dodatkowo poprawiając komfort mieszkańców.

źródło i zdjęcia: Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum