Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy ceramiczne

Konkurs Architektury Ceglanej - przyszłość ceglanych elewacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2018-06-08

Jak młodzi wyobrażają sobie zastosowanie cegieł klinkierowych w nowoczesnej architekturze? Na to pytanie odpowiedź poznali organizatorzy Konkursu Architektury Ceglanej ze Związku Pracodawców Ceramiki Budowlanej. W tym roku odbyła się I edycja tego wydarzenia, którego celem jest pokazanie umiejętności warsztatowych studentów kierunków architektonicznych uczelni wyższych, w zakresie projektowania z wykorzystaniem cegieł klinkierowych na elewacji budynków.

W ramach pierwszej odsłony Konkursu Architektury Ceglanej, organizator - Związek Pracodawców Ceramiki Budowlanej wraz z partnerem organizacyjnym - Stowarzyszeniem Architektów Polskich, poprosił studentów kierunków architektonicznych o przedstawienie swojej wizji optymalnych rozwiązań w ramach dwóch kategorii konkursowych:

  • Kategoria I - Budownictwo mieszkaniowe - Dom jednorodzinny, wolnostojący;
  • Kategoria II - Budownictwo przyszłości (kreatywność).

Kategoria Dom Jednorodzinny

W kategorii Dom Jednorodzinny nominowano aż 10 projektów. Laureatem I nagrody został Adam Piaseczyński, student Politechniki Opolskiej, który zaprezentował swoją wizję "Domu nad Wisłą". Ten nowoczesny budynek w kształcie prostopadłościanu na frontowej ścianie posiada zaprojektowaną falistą elewację z cegieł Cumulus z portfolio Wienerberger, których nietypowe ułożenie zainspirowała sama rzeka.

II miejsce w kategorii Dom Jednorodzinny otrzymał Piotr Zalewski z Politechniki Warszawskiej, który stworzył koncepcję idealnego domu dla pasjonatów wspinaczki. Głównym założeniem projektu jest podzielenie tradycyjnej bryły-kostki na pół. W ten sposób w przestrzeni uzyskanej pomiędzy, zaaranżowane zostały ścianki wspinaczkowe. Również cegła klinkierowa zastosowana na froncie budynku ma za zadanie przypominać nic innego, jak właśnie ścianę treningową dla fanów sportów górskich.

Laureatem III nagrody został Piotr Przekop z Politechniki Białostockiej za projekt „Domu Panoramicznego”, a specjalne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Frątczak, studentka Politechniki Łódzkiej za "Exploded House".

Projekt "Dom nad Wisłą"

Kategoria Budownictwo Przyszłości

W kategorii Budownictwo Przyszłości nominowano 10 projektów. I nagrodę otrzymała Klaudia Lachcik z Politechniki Warszawskiej za projekt architektury ceglanej o nazwie "Wielowątkowość". Jej koncepcja odnosi się zarówno do sposobu układania cegieł, jak i nieskończonych możliwości ich zestawiania. W projekcie Lachcik znalazły się trzy rodzaje cegieł Wienerberger: Long John Red, Iluzo oraz Malaga, z których studentka zaproponowała m.in. stworzenie transparentnych paneli elewacyjnych.

Laureatem II nagrody został Szymon Król, reprezentujący Politechnikę Lubelską, wyróżniony za swój projekt "Schronu z tarasem widokowym", który autor wpisał w Dolinę Pięciu Stawów, wzdłuż szlaku turystycznego. On również zdecydował się na wykorzystanie w swojej wizualizacji cegły klinkierowej Cumulus Wienerberger.

III miejsce otrzymał duet studentów Politechniki Wrocławskiej - Karol Łącki i Dominik Perzchlewicz, a wyróżniona została praca pt. "Kamieniczki" autorstwa Karoliny Szczygieł z Politechniki Śląskiej. Uczestnicy konkursu reprezentowali łącznie 13 uczelni, a co ciekawe - wpłynęła także jedna praca z zagranicy - z Politechniki w Turynie. Łącznie wpłynęły aż 54 projekty.

Projekt architektury ceglanej o nazwie "Wielowątkowość"

Uczestnicy konkursu walczyli nie tylko o nagrody pieniężne (po 5 tys. zł za I i II miejsca w obu kategoriach oraz 3 tys. zł za miejsca trzecie) ale również o płatne, dwumiesięczne staże w renomowanych warszawskich pracowniach architektonicznych Kuryłowicz & Associates oraz FS&P Arcus. Przewodniczącym jury I edycji konkursu był architekt i krytyk architektury Grzegorz Stiasny, a oficjalne wręczenie nagród i wyróżnień nastąpiło 23 maja br. w siedzibie SARPu.

źródło i zdjęcia: Wienerberger Ceramika Budowlana

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum