Za Palacio da Pena w rankingu European Best Destination uplasował się m.in. barwny niemiecki zamek Neuschwanstein. Ale przykładów kolorowej architektury nowożytnych pałaców i rezydencji nie brakuje także w innych krajach.
Palacio da Pena, Portugalia
Nie dość, że "został wybudowany tak, że jest widoczny z każdej części sąsiadującego z nim parku", to jeszcze jego mury pokryto odważnymi kolorami, w tym m.in. jaskrawą żółcią i nasyconą czerwienią. Gra kolorów – po renowacji ponownie są żywe – sprawia, że rezydencja w podlizbońskiej Sintrze wygląda jak przeniesiona z krainy marzeń i fantazji. W rzeczywistości źródłem inspiracji były dla niej zarówno arabskie minarety, jak i np. renesansowe kopuły i gotyckie wieże.
Neuschwanstein, Niemcy
Tej rezydencji przedstawiać nie trzeba – pojawia się w każdej czołówce bajki Walta Disneya. Historycznie to siedziba króla Bawarii Ludwika II Wittelsbacha, o której głośno było i z innego powodu. Choć jest cała biała, to jeden z jej budynków – po wschodniej stronie – odcina się od pozostałych jaskrawymi barwami. Fasada zewnętrzna jest licowana czerwoną cegłą, wewnętrzna – wapieniem o żółtym odcieniu. Dlaczego? Tego do dziś nie wiadomo.
Carskie Sioło, Rosja
Majstersztyk reprezentujący bogaty styl rosyjskiego baroku. 300-metrowa fasada ozdobiona z przepychem i bogactwem świadczy do dziś o Złotym Okresie caratu. Niebywałą lekkość – przypomina z daleka domek dla lalek – zawdzięcza przede wszystkim grze intensywnych barw: błękitu, bieli i matowego złota (na posągach), a także licznym elementom wertykalnym (kolumny) i nieprzerwanemu rządowi okien.
Książ, Polska
Trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) wyróżnia z zewnątrz przede wszystkich różowa elewacja frontu. Dlaczego akurat ten kolor? To barokowa część budynku, a barwa ta była charakterystyczna dla epoki. Poza tym zadbano o zachowanie spójności kolorystycznej; ozdobne elementy dziedzińca przed zamkiem zostały wykonane z różowego piaskowca.
Zamek Schonbrunn, Austria
Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jeszcze w czasach budowy miał symbolizować ogrom i wielokulturowość monarchii austro-węgierskiej. Ciekawostką jest fakt, że barokowy wystrój został nadany jeszcze za panowania Marii Teresy. Stąd też i żółty kolor elewacji – podobno był jej ulubionym.
źródło i zdjęcia: Foveo Tech