Zarząd wspólnoty budynku przy Rydla 9, ma podjąć decyzję o dokonaniu ocieplenia – "zależało nam na tym, żeby nasz budynek nie był zwykłym blokiem takim jak wiele dookoła, chcieliśmy, żeby miał ciekawą, ładną i estetyczną elewację" – mówi Przewodniczący Wspólnoty Mieszkańców Rajmund Górniak. W poszukiwaniu nieszablonowego rozwiązania Wspólnota nawiązała współpracę z architekt Katarzyną Jończyk, zaznaczając, że oczekują oryginalnego i nietuzinkowego projektu, który również uwzględniałby przeznaczony na ten cel budżet.
Nowatorskie rozwiązanie
- "Trzeba przyznać, że Zarząd Wspólnoty z odwagą i w sposób otwarty podszedł do kwestii termomodernizacji. Nie chcieli budynku takiego jak wszystkie, dotychczas już ocieplone. Podobały im się okładziny kamienne, które ze względu na cenę były poza zasięgiem finansów Wspólnoty. Poszukując odpowiednich materiałów, które mogłyby spełniać oczekiwania inwestorów pomyślałam o materiałach Dryvit, które mają dobrą opinię na rynku" – mówi pani Katarzyna.
Zaproponowane połączenie standardowego tynku silikonowego TR z dekoracyjnym rozwiązaniem przywołującym efekt piaskowca, Lymestone TR i bejcą Tuscan Glaze, spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem Wspólnoty, nie tylko ze względu na odpowiednią cenę, ale przede wszystkim na walory estetyczne rozwiązania.
W trakcie dokonywania termomodernizacji okolicznych bloków, budynki zostały pozbawione charakterystycznego gzymsu, charakterystycznego elementu, który wg Pani architekt w ciekawy sposób podkreślał formę budynku i doskonale się prezentował. Dlatego też w założeniach projektowych gzymsy miały zostać podkreślone, równocześnie stanowiąc istotny element dekoracyjny fasady. Budynek w całości miał być ocieplony systemem Drysulation i pokryty tynkiem silikonowym TR o fakturze drobnego baranka, natomiast cokoły, cała ściana parteru oraz ryzalit klatek schodowych miały wyglądać jak prawdziwy, elegancki kamień.
Kreatywna współpraca
Prace poprzedziły staranne przygotowania. Przed rozpoczęciem inwestycji, specjaliści z Dryvit wykonali próbki tynków z połączeniami bejcy i rysunkiem, który następnie miał być odwzorowany na elementach fasady. Zaproponowany wzór nieco odbiegał od koncepcji pani architekt i tak oto plac budowy przy użyciu mok upów (mokrego materiału, który można samodzielnie nakładać) stał się miejscem kreatywnej twórczości i współpracy architekta i doradców firmy Dryvit. Pomogło tutaj również olbrzymie zaangażowaniu członków Wspólnoty, którzy czynnie uczestniczyli w pracach projektowych na każdym jego etapie.
– "Przy pełnym wsparciu inwestora i producenta powstało kilka wzorów. W końcu udało się wypracować wzór który spełniał moje oczekiwania". – opowiada architekt.
– "Dopracowaliśmy wzór i byłam zadowolona z uzyskanego efektu. Nieco mniej zadowoleni byli panowie z ekipy wykonawczej" – śmieje się p. Katarzyna – "musieli teraz odwzorować ten rys na większej powierzchni. Przez pierwszy dzień siedziałam z nimi, przedstawicielami inwestora i doradcą Dryvit i przenosiliśmy ten wzór na ścianę. Było to nie lada wyzwanie, ale efekt był naprawdę imponujący."
Po wstępnych uzgodnieniach termomodernizacja mogła ruszyć pełną parą. Mieszkańcy budynku
z zaciekawieniem śledzili prace, codziennie śledząc ich postęp. Na oczach lokatorów zwykły blok zmieniał sią w elegancki budynek.
Komfort mieszkańców
– "Wbrew obawom prace przebiegły bezproblemowo i dość szybko, po 1,5 miesiąca mieliśmy nową, piękną elewację. Efekt wszystkim lokatorom bardzo się podobał, a okoliczni mieszkańcy zobaczyli, że można podejść do wyglądu bloków innowacyjnie. Teraz z podziwem oglądają nasz budynek, a nam milej się mieszka. Mieszkańcy są zadowoleni i dumni, że zdecydowali się na takie rozwiązanie, a ich budynek jest najładniejszy na całym osiedlu" – podkreśla Przewodniczący Wspólnoty Mieszkańców.
– "Z tego co wiem Wspólnoty budynków jeszcze nie objętych termomodernizacją myślą o skopiowaniu naszego pomysłu."
Wykonane ocieplenie nie tylko wpłynęło na komfort życia mieszkańców, ale również ma wpływ na estetykę otoczenia. Mieszkańcy czują się lepiej, trochę tak jakby przeprowadzili się do nowego budynku o wyższym standardzie. Z nową elewacją obiekt wygląda imponująco, a dodatkowo w lato jest chłodniej, a w zimę cieplej. Dzięki ociepleniu również w znaczący sposób zostały zredukowane koszty ogrzewania mieszkań.
Ładna, estetyczna i elegancka elewacja jest niebagatelnym i bardzo ważnym aspektem, który ma wpływ na wartość obiektu, a co za tym idzie wzrost wartości mieszkań. Mieszkańcy doceniają obydwa aspekty – cieszy ich ciepły i ładny dom oraz wyższa cena za m2 mieszkania w ich budynku.
Wysoka jakość
Dryvit Drysulation jest metodą ocieplania budynków ścian zewnętrznych na styropianie. Może być stosowana na styropianie o grubości do 35 cm. System mocowany jest do podłoża za pomocą kleju i opcjonalnie kołków. Składa się z zaprawy klejącej, warstwy bazowej z zatopioną siatką wzmacniającą z włókna szklanego oraz opcjonalnie tynku mineralnego, akrylowego, silikonowego, silikatowego, lub tynków dekoracyjnych.
Dzięki połączeniu tynku silikonowego Lymestone TR i bejcy Tuscan Glaze można uzyskać na elewacji ciekawe efekty zbliżone do rozwiązań naturalnych. Takie połączeniu pozwala na uzyskanie efektu piaskowca, toskańskiego domu, betonu architektonicznego, a nawet rdzy. Pierwsza warstwa Lymestone stanowi bazę do dekoracyjnych, artystycznych efektów, które można osiągnąć poprzez odpowiednią aplikację bejcy Tuscan Glaze. Kształtowanie wzoru jest proste, a ostateczny efekt i wygląd można opracować i dostosować do wymagań najbardziej wymagających inwestorów.
źródło i zdjęcia: Dryvit Systems USA (Europe)