Schody wewnętrzne posiadają tak zwaną belkę nośną, nazywaną również policzkiem, który może być prosty lub gięty. Belka nośna pełni bardzo istotną funkcję - odpowiada za rozłożenie ciężaru całych schodów. Natomiast schody dywanowe nie posiadają policzków, które są zastąpione bezpośrednio przez stopnie i podstopnie. Są one widoczne w projekcie i równocześnie pełnią funkcję konstrukcyjną.
Ta prosta forma sprawia wrażenie dywanu spływającego po niewidocznych stopniach, stąd popularne nazewnictwo. Dlatego warto podkreślić, że tego typu konstrukcja, mimo delikatnej, oszczędnej i prostej formy, w realizacji wymaga sporego doświadczenia fachowców.
Materiały dla schodów dywanowych
Schody dywanowe nie wybaczają błędów. Dzieje się tak, ze względu na prostą konstrukcję, która nie posiada dodatkowych ozdobników, które przyciągną wzrok. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego drewna. Ponieważ stopnie są bardzo mocno wyeksponowane i nie „przykryte” np. bogato zdobioną balustradą, pięknie będą prezentować się wzorzyste gatunki drewna, które mają mocny rysunek drewna, głębokie odcienie i ciekawe kontrasty.
Zdecydowanie możemy postawić na gatunki egzotyczne drewna, (np. zebrano) których kontrast rysunku jest wysoki, struktura przybiera ciekawe formy a kolor ma nietypowy odcień. Sprawdzą się zarówno jasne jak i ciemne odcienie. Dzięki schodom zabiegowym, pokażemy całą urodę drewna. Ważna jest również balustrada - szkło hartowane, stal nierdzewna z dodatkiem drewna prezentuje się najlepiej.
Jak wygląda montaż schodów dywanowych?
Schody dywanowe montuje się za pomocą bolców do elementów nośnych. Stopnie i podstopnice łączy się natomiast specjalnymi śrubami monterskimi. Część inżynierów i stolarzy sugeruje ten rodzaj schodów umiejscawiać wzdłuż ściany ze względu na trudną konstrukcję, natomiast nasza firma tworzy również realizacje, w których schody dywanowe są montowane jedynie do posadzki i stropu. Bardzo ważną rolę pełni balustrada która musi zostać odpowiednio dobrana.
Nie powinna bowiem obciążać dodatkowo schodów, tylko wspierać całą konstrukcję. Bardzo dobrze wyglądają i sprawdzają się balustrady ze szkła hartowanego w połączeniu z różnymi kombinacjami drewna czy stali nierdzewnej.
Kształty schodów dywanowych
Schody dywanowe to rozwiązanie bardzo różnorodne. Mimo prostej formy, która uboga jest w dodatkowe ozdobniki, tego typu projekt ma bardzo bogate wersje, które z pewnością można dopasować do każdego wnętrza.
- schody dywanowe jednozabiegowe - schody proste, które mają stopnie o jednolitym kształcie;
- schody dywanowe zabiegowe - bieg zmienia kierunek (inaczej zakręca) w dowolną stronę;
- schody dywanowe wachlarzowe - bardzo efektowne schody, które tworzą kształt łuku.
źródło i zdjęcia: Schody Prudlik