Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Schody i balustrady

Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Budując dom jednorodzinny mamy sporo możliwości wyboru schodów. Wszystko zależy od samego projektu architektonicznego, chociaż bardzo częstym rozwiązaniem jest budowa schodów płytowych, betonowych o biegach prostych lub zabiegowe.

Jest to najprostsze rozwiązanie, aczkolwiek nie zawsze najlepsze. Schody tego typu w odpowiednim miejscu domu wyglądają dobrze, ale zajmują sporo miejsca. Popularnym rozwiązaniem jest budowa policzkowych schodów drewnianych oraz schodów krętych złożonych z osobnych segmentów. Takie rozwiązanie nie tylko wzbogaci wnętrze i nada mu odpowiedni charakter, nawiązując do stylu wykorzystanego w urządzeniu domu, ale także może dać dużo wolnej przestrzeni. 

Dodatkowe miejsce pod schodami często wykorzystuje się na biuro lub regały. Jest to ciekawe rozwiązanie, które często pojawia się czy projektach skandynawskich, które słyną z wykorzystania przestrzeni do maksimum. Przy okazji, taki kąt prezentuje się szalenie ciekawie, zaskakując nieszablonowym pomysłem.

Wybierając odpowiednie schody, trzeba kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim bezpieczeństwem, stabilnością. Dlatego warto zastanowić się nad schodami o odpowiednich stopniach i balustradach, które będą stylowe i wygodne. Konieczne jest  także sprawdzenie, czy nowy kształt schodów lub zmiana ich wymiarów nie spowoduje potrzeby dokonania zmian konstrukcji stropu i czy na całej długości biegu zapewniona zostanie dostateczna wysokość przejścia, na przykład pod skosami dachu.

Zadbajmy też o detale. Białe, drewniane schody z tralkami w stylu angielskim pięknie wpasują się w wnętrze z ciemną drewnianą podłogą i białymi listwami przypodłogowymi, natomiast nowoczesne schody dywanowe, zyskają w połączeniu z betonem, szkłem czy dużymi błyszczącymi płytkami.źródło i zdjęcia: Schody Prudlik

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum