PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Schody i balustrady

Z jakiego drewna warto zrobić schody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Drewno z samej swojej natury jest piękne i ciepłe, dlatego warto wykorzystać je w aranżacji naszego domu. Schody drewniane mają bardzo wiele ciekawych właściwości odróżniających je od alternatywnych materiałów. Wiele osób wybiera na pokrycie schodów płytki lub inne tworzywa myśląc że przetrwają one setki lat degradując drewno do rangi tworzywa, które nie wytrzyma zbyt długo. To błędne myślenie, drewno dobrej jakości może przetrwać setki lat.

Jakie więc drewno wybrać?

Schody wykonuje się z wielu gatunków drewna, najczęściej liściastych. Mamy do czynienia z dębem, bukiem, jesionem i przede wszystkim drewnem orzechowym. Najbardziej eksploatowaną częścią schodów są stopnie. Dlatego powinno się je wykonywać z twardego drewna drzew liściastych: dębu, jesionu, buku; mniej zalecane są klon, brzoza lub wiśnia. Na rynku dużą popularnością cieszą się gatunki drewna egzotycznego typu: wenge, zebrano, jatoba, jesion skandynawski czy mahoń.

Charakteryzują się pięknym rysunkiem drewna, mocnymi kontrastami i wyraźną kolorystyką. Trzeba zaznaczyć, że mają wyższą cenę, aczkolwiek krajowe gatunki również mogą świetnie wyglądać, np: po barwieniu. Schody z drewna przeznaczone są do codziennego użytku, dlatego nie warto używać gatunków miękkich np.: krajowe - świerk, sosna, zagraniczne: meranti, anegre.

Dokonując wyboru należy kierować się nie tylko wyglądem zewnętrznym. Trzeba pamiętać również o odpowiedniej jakości materiałów oraz fachowym wykonaniu dość skomplikowanego elementu domu, jakim są schody np.: schody kręcone.

źródło i zdjęcia: Schody Prudlik

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum