Palnik pelletowy MULTI FLAME o mocy 10-200 kW

Zmiany na rynku paliw, rosnące zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii (pellet, ziarna zbóż, pestki owoców), coraz bardziej rygorystyczne normy emisyjne wpłynęły na intensyfikację prac badawczych w laboratorium ZMK SAS. Opracowano nowatorskie rozwiązanie palnika (zgłoszenie patentowe) opalanego biomasą - SAS MULTI FLAME.

Palnik pelletowy MULTI FLAME o mocy 10-200 kW
ZMK SAS Spółka z o. o. Kotły SAS na paliwa stałe
Dane kontaktowe:
41 378 46 19
Przemysłowa 3 28-100 Busko Zdrój, Owczary
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ekologiczne kotły i palniki na pellet

Technologia spalania pelletów cieszy się coraz większym zainteresowaniem także w Polsce. Palnik typu SAS MULTI FLAME przystosowany jest do spalania biomasy w postaci granulatu drzewnego - pellet). Charakterystyczną cechą palnika typu SAS MULTI FLAME jest automatyczne, wysokoefektywne, samooczyszczające się palenisko spalające dokładnie taką porcję paliwa, jaka jest niezbędna do uzyskania zadanej przez użytkownika na sterowniku temperatury.

Bezpieczny transport biomasy odbywa się za pomocą mechanizmu dwóch ślimaków, rozdzielonych kanałem przesypowym. Ruch podajników ślimakowych odbywa się przy pomocy kół zębatych napędzanych łańcuchem za pośrednictwem motoreduktora.

Dodatkowo na rurze podajnika zastosowano zabezpieczenie w postaci czujnika temperatury drogi paliwowej. Rozwiązanie to zapewnia bezpieczny transport biomasy, eliminując konieczność stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed niekontrolowanym cofaniem ognia do zasobnika opału.

Dotychczas dostępne na rynku podajniki w szczególności biomasy wyposażone są w mechanizm pojedynczego ślimaka. System ten wymusza konieczność stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed niekontrolowanym cofaniem ognia do zasobnika opału.

Służy do tego celu instalacja gaszenia tzw. "strażak" oparty o zawór termiczny oraz zewnętrzny zbiornik z wodą. W przypadku wzrostu temperatury w układzie podającym paliwo następuje otwarcie zaworu i dochodzi do zalania paleniska wodą. Powoduje to konieczność dokładnego czyszczenia paleniska oraz komory kotła, co jest niezwykle praco- i czasochłonne.

Bezpieczny transport biomasy odbywa się za pomocą mechanizmu dwóch ślimaków, rozdzielonych kanałem przesypowym

Mechanizm podawania pelletu w palniku SAS MULTI FLAME

Zadaniem opracowanego przez dział konstrukcyjny ZMK SAS mechanizmu podawania jest zabezpieczenie przed niekontrolowanym cofaniem ognia do zasobnika opału w kotłach opalanych biomasą bez konieczności zastosowania instalacji gaszenia. Podajnik paliwa do kotłów opalanych paliwami stałymi (w szczególności biomasą) skonstruowany został tak, aby wyeliminować niebezpieczeństwo cofnięcia płomienia z komory paleniskowej do zasobnika opału w trakcie normalnej pracy, jak i postoju podajnika, a również w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej (brak zasilania).

Atomatyczne rozpalanie biomasy - zapalarka ceramiczna

Proces rozpalania następuje automatycznie (zapalarka ceramiczna). Dodatkowo wyposażenie paleniska w mechanizm odpopielania (ruszta ruchome) pozwala na zastosowanie paliw "gorszej jakości" posiadających tendencję do wytwarzania szlaki. Elementy paleniska narażone na wysoką temperaturę wykonano ze stali nierdzewnej żaroodpornej, a wyposażenie przestrzeni nad paleniskiem w kształtkę szamotową oraz wielopunktowy dopływ powietrza zapewnia prawidłowy proces spalania.

Nad całością pracy urządzenia czuwa moduł sterujący. Decyduje on o pracy elementów palnika (m. in. zapalarki paliwa, mechanizmu ruszt ruchomych wraz z czujnikiem pozycjonowania – hallotron). Regulator temperatury zamontowany na kotle steruje pracą wentylatora nadmuchowego, mechanizmu podawania paliwa, czujnika temperatury podajnika.

Współpraca pomiędzy modułem sterującym pracą podajnika typu SAS MULI FLAME, a sterownikiem głównym kotła możliwa jest dzięki zastosowanej komunikacji przewodowej RS. Sprawne palenisko kotła pozwala na spalanie takiej ilości paliwa, jaka niezbędna jest do utrzymania zadanej przez użytkownika na sterowniku temperatury. Sterownik kotła dokonuje, więc ciągłych pomiarów temperatury wody w kotle i na jej podstawie odpowiednio steruje pracą pomp obiegowych układu c.o. oraz pompy zasobnika c.w.u.

Zaletą kotła wyposażonego w palnik typu SAS MULTI FLAME jest prosta obsługa polegająca na okresowym uzupełnianiu paliwa w zasobniku oraz usuwaniu popiołu z szuflady popielnicowej bez konieczności wygaszania paleniska.

Produkowany przez ZMK SAS palnik do spalania biomasy SAS MULTI FLAME dostępny jest w kotłach podajnikowych SAS MULTI (14-200kW), SAS SLIM (14-48kW), SAS GRO-ECO (17-200kW) oraz SAS BIO SOLID (14-48kW), zamiast retorty do spalania eko-groszku.



źródło i zdjęcia: Zakład Metalowo-Kotlarski SAS