Z czego powstaje pellet?
Pellet to produkt grzewczy należący do biopaliw. Najczęściej na rynku występuje pellet drzewny, produkowany z drewna iglastego bądź liściastego o średnicy 6-8 mm. O wiele rzadziej występują bardziej egzotyczne mieszanki. Do produkcji pelletu może być również używana trawa, łuska owsiana bądź słonecznikowa. W zależności od rodzaju materiału i temperatury suszenia pellet może mieć ciemny lub jasny odcień oraz wartość opałową między 12000 J/kg do 21 000 J/kg.
Jakie są normy pelletu?
Dla urządzeń grzewczych dedykuje się pellet pochodzenia drzewnego. Wysoką jakość pelletu potwierdzają certyfikaty opierające się na normie EN 14961-2:2011. Najwyższa jakość/powtarzalność potwierdzona jest certyfikatami ENplusA1 oraz DINplus. Ogólnie mówiąc, jeśli pellet posiada wyżej wymieniony certyfikat możemy zakładać, że jest to produkt wysokiej jakości. Jednak istnieją producenci pelletu, którzy posiadając własne i powtarzalne źródło trociny oraz wysokiej klasy sprzęt do produkcji pelletu wytwarzają bardzo dobrej jakości produkt nieposiadający certyfikatu. W przypadku zakupu tego rodzaju pelletu warto zaufać sprawdzonemu dostawcy.
Popularność i możliwości zastosowania pelletu
Pellet jest szeroko używany w Europie Zachodniej, na przykład w Danii, Szwecji, Austrii, Niemczech, Włoszech. Jego zalety od wielu lat dostrzegają również klienci w Polsce. Pellet jest stosowany do ogrzewania wszelkiego rodzaju budynków: mieszkalnych, przemysłowych, użyteczności publicznej oraz gospodarskich.
źródło i zdjęcia: Orte Polska