Nowoczesna i szybka technologia
Ceramiczne rozwiązania do budowy ścian w ostatniej dekadzie przeszły prawdziwą rewolucję technologiczną – od tradycyjnej, prostokątnej cegły po ciepłe pustaki łączone na nowoczesne zaprawy. Pionierem na rynku polskim w rozwijaniu tych technologii jest firma Wienerberger. Dzięki badaniom nad produktem, zaawansowanym liniom produkcyjnym i 200-letniemu doświadczeniu, oferuje obecnie systemy, które są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby rynku i inwestorów. Porotherm Dryfix to jedna z najnowocześniejszych technologii murowania. Zaawansowane technologicznie, szlifowane pustaki ceramiczne łączone są na sucho, na cienkowarstwową zaprawę Porotherm Dryfix. Gotowa mieszanka jest nakładana prosto z lekkiej puszki za pomocą specjalnego pistoletu. Pozwala to m. in. uzyskać cienkie, 1-milimetrowe spoiny, dzięki czemu ściany są suche, mają ceramiczną, jednolitą powierzchnię, a więc są cieplejsze. Sucha, lekka technologia murowania to także niespotykana czystość na budowie i prawie dwukrotnie szybsza budowa. Najistotniejszym jednak aspektem technologii Dryfix jest komfort i bezpieczeństwo mieszkania w trwałym, zdrowym, ceramicznym domu.
Pakiet korzyści od samego początku
Już na etapie zakupu technologia Porotherm Dryfix to przede wszystkim wygoda, ale też oszczędności. Zaprawa w systemie Porotherm Dryfix jest dodawana gratis do pustaków w takiej ilości, by móc wymurować każdy m2. Inwestor nie musi zatem martwić się wyliczaniem odpowiedniej ilości zaprawy, może sam, bądź korzystając z usług ekipy zakupić produkt na ściany w pakiecie, co zawsze jest wygodnym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż kupowanie pojedynczych elementów systemu. Zyskujemy też na etapie transportu worków zaprawy na budowę oraz utylizacji odpadów. Puszki suchej zaprawy Porotherm Dryfix są niewielkich rozmiarów i na średniej wielkości dom można je przewieźć nawet w bagażniku samochodu osobowego. System Porotherm Dryfix to także oszczędność wody, potrzebnej do przygotowania tradycyjnej zaprawy oraz prądu, zużywanego zwykle przez betoniarkę. Poza aspektem ekonomicznym jest to zatem technologia przyjazna również dla środowiska.
Porotherm Dryfix to rozwiązanie idealne dla inwestorów, którym zależy na czasie, bo pozwala szybko uporać się ze wznoszeniem ścian i przejść do kolejnych etapów budowy, by jak najszybciej możliwe było zakończenie inwestycji i zamieszkanie w gotowym budynku. Uproszczone murowanie jest niemal 2 razy szybsze niż w przypadku tego na tradycyjną, cementowo-wapienną zaprawę. Nakładanie zaprawy jest bardzo proste dla murarza - wystarczy wstrząsnąć puszkę z zaprawą, nacisnąć spust pistoletu, nanieść jeden lub dwa pasy zaprawy na pustak i ustawić na nim kolejny. Ponadto, brak wilgoci technologicznej w zaprawie Porotherm Dryfix sprawia, że prace murarskie można kontynuować nawet zimą, w temperaturze do -5°C. To pozwala znacznie wydłużyć sezon budowlany i zamknąć budowę przed zimą.
Zarówno przy murowaniu ścian, jak i przy kolejnych etapach ogromne znaczenie ma kompleksowość i komplementarność rozwiązań Porotherm. Wienerberger dostarcza swoim klientom systemy, które są kompatybilne z innymi w ofercie firmy. Systemy i poszczególne ich elementy, które są badane również pod kątem oddziaływania na siebie, można łatwo łączyć ze sobą, a to daje inwestorom pewność zastosowania rozwiązań najwyższej jakości. Asortyment cegieł ceramicznych Porotherm Dryfix pozwala na wybudowanie wszystkich typów ścian, które zwykle występują w domu: jednowarstwowych (ścian, które nie wymagają dodatkowego ocieplenia), ścian zewnętrznych z dociepleniem, wewnętrznych nośnych, działowych i osłonowych. System ścian jest również kompatybilny z systemami nadproży i stropów Porotherm.
Profesjonalny serwis w trakcie budowy
Klienci firmy Wienerberger budujący ściany w technologii Porotherm Dryfix (bądź też innej technologii oferowanej przez firmę) na każdym etapie budowy mogą skorzystać z profesjonalnej i bezpłatnej pomocy, co jest szczególnie istotne przy zaawansowanych rozwiązaniach. W całej Polsce dostępni są doradcy techniczni, którzy mogą telefonicznie odpowiedzieć na pytania dotyczące technologii Porotherm Dryfix, ale również przyjechać na plac budowy i udzielić niezbędnych wskazówek murującej ekipie. Przed rozpoczęciem budowy inwestor, dzwoniąc do doradcy, bądź na infolinię może sprawdzić, którzy fachowcy pracują z tym rozwiązaniem. Firma Wienerberger prowadzi też kilkuetapowy, zakończony egzaminem system szkoleń certyfikujących. Po ich zakończeniu wydawane są certyfikaty, o które może poprosić inwestor w celu weryfikacji umiejętności firmy wykonawczej. Warto dodać, że certyfikaty te są imienne, przyznawane konkretnym fachowcom i w celu zapewnienia wysokiej jakości wykonawstwa, wydawane na czas określony, po którym wykonawca będzie zobowiązany odbyć kolejne szkolenia. Dla ekip, które po raz pierwszy budują w technologii dostępna jest bezpłatna usługa pomocy przy układaniu pierwszej warstwy pustaków z krótkim szkoleniem z murowania (więcej szczegółów na: www.pierwszawarstwa.pl).
Komfort mieszkania w trwałym domu
Inwestor, który wybrał Porotherm Dryfix z pewnością odczuje też korzyści płynące z tej technologii mieszkając w gotowym domu. Najwyższa jakość wypalanych w 900oC ceramicznych pustaków i suchej, gotowej zaprawy, która nie wymaga rozrabiania z wodą to ściany niemal zupełnie pozbawione wilgoci. Jest to szczególnie ważne ze względu na dwa aspekty - woda nagromadzona w murze po pierwsze sprzyja rozwojowi grzybów lub pleśni, które są najczęstszymi obok kurzu alergenami spotykanymi w domu, a po drugie znacząco obniża deklarowane parametry termiczne. Im mniej wilgoci w ścianach tym są one cieplejsze i tym szybciej osiągają docelowe współczynniki termoizolacyjne. Suche ściany są też odporne na zagrzybianie. Rozwiązanie Porotherm Dryfix odznacza się też najwyższą trwałością, co oznacza długie lata bez konieczności napraw czy konserwacji. Sama ceramika to materiał długowieczny, o czym świadczą liczne, ceglane zabytki. Natomiast zaprawa Porotherm Dryfix posiada niezbędne badania i atesty potwierdzające jej wytrzymałość i trwałość.
Potwierdzona jakość
Zaprawa Porotherm Dryfix posiada Aprobatę Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej – instytucji która bada produkty budowlane i potwierdza ich parametry, a sam system został wyróżniony przez profesjonalistów i nagrodzony Złotym Medalem MTP na targach Budma w 2011 roku "dla produktu wyróżniającego się najwyższym poziomem jakości i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi".
Pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców Porotherm Dryfix otrzymał także certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Jest również oznaczony znakiem CE, który potwierdza, że system jest całkowicie bezpieczny dla jego użytkowników oraz, że powstał z najlepszych materiałów i przy zastosowaniu sprawdzonych rozwiązań technologicznych.
O korzyściach budowania w systemie Porotherm Dryfix: https://www.youtube.com/watch annotation_id=annotation_2548962115&feature=iv&src_vid=leBHnYPLbTo&v=Bd0YJWPNix4 i na: www.budogram.pl
źródło i zdjęcia: Wienerberger Ceramika Budowlana