Dobrze dobrany system grzewczy oraz jego automatyka pozwalają na uzyskanie warunków, w których czujemy się najlepiej. Prosty i funkcjonalny nadzór nad temperaturą w naszych domach pozwala uniknąć niekontrolowanych wydatków i rosnących rachunków. Pełna regulacja kotła gwarantuje ustawienie optymalnych parametrów. Wiąże się to z wieloma udogodnieniami, wynikającymi z dostosowania jego pracy do rzeczywistego zapotrzebowania.
Termostat w pokoju
Nowoczesne funkcje sterowników w instalacjach grzewczych zapewniają regulację i programowanie temperatury w tzw. pomieszczeniu wiodącym, w którym zostały zamontowane. Każdy użytkownik może wyznaczyć optymalną dla siebie temperaturę dzienną i nocną, czyli kiedy przebywa w domu, poza nim lub śpi. Może również zaprogramować tryb utrzymywania stałej temperatury komfortu lub temperatury obniżonej na okres dłuższej nieobecności. Zaawansowane konstrukcje termostatów pozwalają na komunikowanie się z nimi przy pomocy aplikacji mobilnych jak również potrafią zliczać ilość zużytej energii pierwotnej. Uzupełnienie układu o czujnik pogodowy dodatkowo optymalizuje pracę kotła w zależności od temperatury zewnętrznej.
Konsole sterownicze, czyli mózg kotła
Sterowane mikroprocesorowo konsole zostały wyposażone w fabrycznie zintegrowane regulacje pogodowe. Dzięki temu nie wymagają żadnych dodatkowych ustawień. Ich główną zaletą jest prostota obsługi. Pozwalają w każdej chwili zmienić temperaturę, programy grzewcze oraz wiele innych parametrów wpływających na komfort domowników. Dużym udogodnieniem jest wyświetlacz, który komunikuje się z użytkownikiem w wybranym języku.
Samouczące się systemy
Dzięki zamontowaniu w pomieszczeniach czujników pokojowych lub zdalnego sterowania dialogowego, konsole same dopasowują wysokość temperatury. Ich zadaniem jest opracowanie tzw. krzywej grzania, która wyznacza - po wskazaniu temperatury bazowej - rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło oraz ciepłą wodę użytkową.
Konsole sterowania są również wyposażone w wejścia 0-10 V, które umożliwiają sterowanie kotła przez układ zewnętrzny.
Sterowanie w rozwiązaniach De Dietrich
Urządzenia wchodzące w skład oferty produktowej De Dietrich, zostały wyposażone w funkcje sterowania. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu cieplnego ich użytkownikom oraz nadzoru nad pracą systemu grzewczego.
Konsola DIEMATIC 3 lub DIEMATIC iSystem jest zdolna do sterowania obiegu kotłowego z oddziaływaniem na palnik jednostopniowy, dwustopniowy lub modulujący. Również wydzielone obiegi instalacyjne są sterowne według odrębnie zadanych parametrów Po podłączeniu opcjonalnego „czujnika c.w.u.”, konsola jest również gotowa do sterowania wytwarzaniem ciepłej wody użytkowej nawet w dwóch niezależnie podłączonych podgrzewaczach - mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager, De Dietrich (www.dedietrich.pl) - Konsole sterownicze DIEMATIC 3 / DIEMATIC iSystem mogą być wyposażone opcjonalnie w zdalne sterowanie dialogowe CDI (lub bezprzewodowe CDR), lub zdalne sterowanie uproszczone z czujnikiem pokojowym. Konsole dają możliwość sterowania kaskadami od 2 do 10 kotłów.
źródło i zdjęcia: De Dietrich