Miejskie pływalnie i ich oferta rekreacyjna stanowią pełnowartościową alternatywę dla wypoczynku na łonie natury, szczególnie dla osób spędzających wakacje w mieście. Oryginalne bryły nowoczesnych basenów zachwycają kształtem, kolorystyką i fakturą.
Charakterystyczna dla tego typu obiektów duża ilość przeszkleń umożliwia wkomponowanie budynków w otaczającą przestrzeń, a szklane dachy i fasady pozwalają użytkownikom na ciągły kontakt z otoczeniem. „Szkło jest często wykorzystywane w architekturze obiektów sportowych, wymagającej zastosowania materiałów zapewniających bezpieczeństwo a jednocześnie odpowiadających wysokim wymaganiom estetycznym i użytkowym” − mówi Jolanta Lessig,
Kierownik Komunikacji Marketingowej w NSG Group, która jest producentem szkła architektonicznego. Oszklone części obiektów znakomicie sprawdzają się w miejscach o wysokiej wilgotności, są trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości, a także pozwalają doskonale doświetlić wnętrza naturalnym światłem. Stosowane w basenach szkło może spełniać wysokie wymogi energooszczędności i chronić przed hałasem.
Na mapie obiektów rekreacyjnych w Polsce można znaleźć kilkanaście basenów zrealizowanych z użyciem szkła marki Pilkington. Wśród nich znajdują m.in. się takie obiekty jak: Termy Maltańskie w Poznaniu, Aquapark Suwałki i Basen Akademicki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Widne i komfortowe pływanie
Kryte baseny to obiekty całoroczne, dlatego do przeszkleń tego typu inwestycji należy wybierać szkło, które sprawdzi się zarówno w okresie letnim, jak i w okresie zimowym. W szklanych fasadach basenów w Olsztynie i Suwałkach zastosowano szyby zespolone Pilkington Insulight™ Sun, łączące wysokie parametry ochrony przed słońcem i dobrą izolacyjność cieplną z wysoką przepuszczalnością światła.
Użyte tu wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne Pilkington Suncool™ 50/25 chroni wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem się, ograniczając ilość energii niezbędnej do klimatyzacji basenów w okresie letnim. Jednocześnie, właściwości niskoemisyjne tego szkła zapobiegają utracie ciepła do otoczenia, zmniejszając zapotrzebowanie na ogrzewanie dużych powierzchni krytych pływalni w chłodniejszych miesiącach. Wybór szkła o wysokiej przepuszczalności światła pozwala doświetlić wnętrza basenów naturalnym światłem.
W otoczeniu szkła - bezpiecznie i stylowo
W obiektach publicznych o dużym natężeniu ruchu, jakimi są aquaparki i miejskie pływalnie, bezpieczeństwo użytkowników jest jednym z najważniejszych aspektów projektowych. Wielkoformatowe przeszklenia basenów muszą być odporne zarówno na przeciążenia, jak i przypadkowe rozbicie.
Zastosowanie w basenach w Olsztynie i Suwałkach bezpiecznego szkła laminowanego Pilkington Optilam™ o grubości 6,6 mm i 8,4 mm, pozwoliło spełnić wymagania bezpieczeństwa w klasie 1(B)1 i wymagania ochrony w klasie P2A. Dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania folii PVB w szkle laminowanym jest podwyższona izolacyjność akustyczna pomieszczeń pływalni.
Dla osiągnięcia ciekawego efektu wizualnego w fasadach basenów stosuje się czasem elementy dekoracyjne, które nawiązują kolorystycznie do wodnych motywów. Przykładowo do wykończenia fasady Basenu Akademickiego w Olsztynie w pasach międzyokiennych użyto szklanych paneli Pilkington Spandrel Glass Emaliowany pokrytych emalią w kolorze turkusowoniebieskim (RAL 5018). Ten motyw kolorystyczny pojawia się również we wnętrzach olsztyńskiej pływalni.
Szkło wewnątrz - estetyka i funkcjonalność
Częstym uzupełnieniem efektownych przeszkleń zewnętrznych jest stosowanie szklanych elementów także we wnętrzach obiektów basenowych. Wiele budynków użyteczności publicznej przypomina labirynt i zmusza użytkowników do uciążliwego kluczenia - mówi Maciej Jacaszek, z Restudio Architektury, współautor koncepcji architektonicznych i projektów Aquaparku Suwałki i Basenu Akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przeszklenia zaprojektowane w Basenie UWM, pozwoliły stworzyć szereg otwarć widokowych i sprawiły, że poszczególne funkcje budynku są łatwo dostrzegalne ze stref ogólnodostępnych, a obiekt konsekwentnie ujawnia użytkownikom swój charakter i kolejne atrakcje.
Poznański raj wodny
Termy Maltańskie w Poznaniu to najnowocześniejszy i największy (ponad 34 000 m2 powierzchni użytkowej) kompleks rekreacyjno-sportowy w Polsce - z basenami sportowymi, aquaparkiem, saunami i SPA. Zastosowanie w obiekcie dużej ilości wielkoformatowych przeszkleń pozwoliło w pełni wykorzystać walory położenia budynku w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego i toru Kolejki Parkowej Maltanka.
Jednym z naszych głównych założeń projektowych było harmonijne wkomponowanie budynku Term w otoczenie - mówi architekt Tomasz Kwieciński z pracowni ATJ Architekci, współtwórca koncepcji projektowej Term Maltańskich. Całkowite przeszklenie ściany części rekreacyjnej, znajdującej się od strony jeziora, pozwoliło wizualnie połączyć wnętrze basenu z malowniczą okolicą i uzyskać efekt przenikania się obu przestrzeni. Zlokalizowane w tym miejscu połączenie basenów wewnętrznych z zewnętrznymi, dodatkowo integruje obie strefy.
W szybach zespolonych na fasadzie Term Maltańskich zastosowano m.in. neutralne szkło niskoemisyjne Pilkington Optitherm™ S3, o wysokiej przepuszczalności i niskim współczynniku odbicia światła. Powłoka niskoemisyjna zapewnia znakomitą izolację cieplną, umożliwiając obniżenie poziomu zużycia energii koniecznej do ogrzewania.
Projektując obiekt Term Maltańskich oprócz założeń wizualnych, kierowaliśmy się czynnikami ekonomicznymi, zarówno kosztami budowy, jak i przede wszystkim kosztami eksploatacji. Zastosowanie przeszkleń i ich rozmieszczenie podyktowane było względami energooszczędności i funkcjonalności - dodaje Tomasz Kwieciński.
Aby użytkowanie obiektu było komfortowe i bezpieczne, w przeszkleniach od podłogi do sufitu i przeszkleniach dachowych zastosowano szkło laminowane z powłoką niskoemisyjną (Pilkington Optilam™ Therm S3) oraz szkło hartowane (Pilkington Optifloat™ Clear T) o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej i zwiększonej zdolności do przenoszenia obciążeń, związanych z działaniem wiatru czy śniegu.
Przeszklenia Term Maltańskich są przykładem idealnego połączenia estetyki z walorami użytkowymi i dbałości o komfort. Świetna lokalizacja, atrakcyjna architektura i zróżnicowanie atrakcji decydują o popularności obiektu, który w niespełna półtora roku od otwarcia odwiedziło ponad 2 mln osób.
źródło i zdjęcia: Pilkington