Pierwszy Ogród Wystawowy Libet Design został udostępniony do zwiedzania jesienią 2012 roku w Łodzi. Zaproponowana w nim forma ekspozycji produktów nawierzchniowych spotkała się z zainteresowaniem klientów, a wciąż napływające pozytywne opinie skłoniły firmę Libet do kolejnych tego typu inicjatyw. Od 27 czerwca br. na terenie zakładu produkcyjnego w Libiążu (woj. małopolskie) czynny jest drugi Ogród Wystawowy Libet Design.
Ogród w Libiążu realizuje te same cele i zadania, jednak pomysł aranżacyjny jest zupełnie inny niż w przypadku łódzkiej wystawy – mówi Joanna Skrzypek, kierownik działu projektowego w firmie Libet. - Tym razem pokazujemy przede wszystkim ogromne możliwości materiałów nawierzchniowych w tworzeniu małej architektury ogrodowej. Mniej jest tutaj powierzchni płaskich, za to wiele modułów i elementów przestrzennych.
Letnia kuchnia i piwniczka
Ogród Wystawowy w Libiążu obejmuje obszar 1,5 tys. m2., z czego aż 1,2 tys. m2. zajmują nawierzchnie brukowane i mała architektura. Na pozostałej powierzchni zasiana została soczyście zielona trawa, która w naturalny sposób komponuje się i podkreśla barwy oraz faktury kostek brukowych i płyt.
Aranżacja ogrodu stanowi spójną całość, w której wszystkie elementy w efektowny i płynny sposób się przenikają. Osią kompozycyjną jest tzw. sucha rzeczka, której linię brzegową imitują elementy uzupełniające Libet Completto – palisady i stopnie Split w odcieniu pastello, a dno wypełniają otoczaki Libet Patio.
Rzeczka swobodnie wije się po ogrodzie, jakby mimochodem wyznaczając jego dwie strefy kolorystyczne: chłodną – nowoczesną, utrzymaną w szarych tonacjach, oraz ciepłą – rustykalną, w odcieniach beży i brązów. W strefie rustykalnej użyte zostały obijane kostki z linii Libet Decco Antico, o postarzanej powierzchni i lekko chropowatej fakturze, oraz elementy splitowane – cegły i palisady Libet Completto, które są nieregularnym, porowatym materiałem o fakturze kamienia łupanego.
Zaprojektowane z nich nawierzchnie i elementy przestrzenne wpisują się trochę w klimat rozgrzanych południowym słońcem włoskich pejzaży, a trochę w nastrój powieści „Alicja w Krainie Czarów”. Wśród materiałów wykorzystanych w nowoczesnej części ogrodu, obok dobrze znanych już produktów z linii Libet Impressio, znalazły się tegoroczne nowości, m.in. płyty Maxima Trio oraz linia Libet Stampo, czyli formy z betonu architektonicznego, takie jak: kule, piłki golfowe, donice i sześciany, jak również materiały elewacyjne Libet Fassade.
Kostki brukowe świetnie nadają się do tworzenia różnorodnych, czasem nawet zaskakujących elementów małej architektury, ale również np. do okładania elewacji – mówi Joanna Skrzypek. – Dobrze to widać właśnie w ogrodzie w Libiążu, gdzie zbudowaliśmy naprawdę wiele niestandardowych modułów, które są atrakcyjne wizualnie, użyteczne i niesamowicie praktyczne.
Wrażenie robi np. liczba i wygląd siedzisk i ławeczek, stworzonych niekiedy w zaskakujących miejscach. Do tego różne układy stopni podwyższających teren, murki, mury i ogrodzenie z wejściem wykończonym łukiem, różnorodne formy 2ietników itp.
Osobną kategorię stanowią tzw. letnie wnętrza, np. letnia kuchnia czy chłodna piwniczka, oraz profesjonalne stanowiska np. do grillowania. Również same brukowane nawierzchnie przyciągają uwagę i budzą żywe zainteresowanie. Efektowne, wymyślne wzory inspirowane fraktalami obok prostych układów, miksowanie formatów i zestawień kolorystycznych – to wszystko sprawia, że zwiedzanie ogrodu jest czystą przyjemnością i doświadczeniem estetycznym.
Autorkami wszystkich pomysłów i aranżacji w Ogrodzie Wystawowym Libet Design w Libiążu są Joanna Skrzypek, Katarzyna Wierzbicka-Milczarczyk oraz Martyna Purska z działu projektowego firmy Libet.
Kupowanie przez zwiedzanie
Ogrody Wystawowe Libet Design są niestandardową formą prezentacji materiałów nawierzchniowych producenta. Stwarzają one zupełnie inne warunki wizualnego odbioru produktów, niż gdy ogląda się je na kartkach katalogów, ulotek, w internecie czy nawet na ekspozytorach.
Taka wystawa kostek brukowych i płyt tarasowych w naturalnych okolicznościach i oświetleniu daje klientowi rzeczywisty obraz jak będą one wyglądały np. w jego ogrodzie.
Poza tym przyszły użytkownik można nie tylko zobaczyć efekt finalny, ale również przejść się po nim, sprawdzić sposób ułożenia, dotknąć. Może również w jednym miejscu porównać ze sobą kilka nawierzchni ułożonych z różnych kostek lub płyt.
Prezentowane w ogrodzie wystawowym projekty nawierzchni i rozwiązania zaprojektowane przez profesjonalnych architektów krajobrazu, są doskonałym źródłem inspiracji i bodźcem do tworzenia i realizowania indywidualnych pomysłów.
To z jednej strony gotowe propozycje, które można zaadoptować do własnych potrzeb, z drugiej podpowiedź i niemal instrukcja co jest modne, jakie zestawienia produktów dobrze komponują się z innymi, jak dobierać i miksować kolorystykę, co do siebie pasuje i wygląda atrakcyjnie. Dlatego w Ogrodach Wystawowych Libet Design każdy znajdzie coś interesującego dla siebie i swojej posesji.
Ogród wystawowy w Libiążu jest również miejscem szkoleń dla partnerów oraz wykonawców współpracujących z firmą Libet. Spotykają się tu i wymieniają zawodowe doświadczenia zarówno projektanci i wykonawcy, jak też klienci.
źródło i zdjęcia: Libet