Proste i płaskie dachówki
Taki dach wygląda bardzo nowocześnie, co często jeszcze podkreślone jest ciemnym kolorem dachówki np. grafitowym bądź antracytowym. Na niektórych obiektach trend ten idzie jeszcze o krok dalej i płaskie dachówki zdobią już nie tylko dach, ale i elewację, przez co wizualnie jeden element domu płynnie przechodzi w drugi.
Płaski kształt tych dachówek (np. Actua 10) idealnie prezentuje się na powierzchniach pionowych, a na skośnych zapewnia wysoką szczelność. Ciemne kolory dachówek - grafitowe, szare i czarne to również trend, który można zaobserwować na polskim rynku opanowanym dotychczas przez dachy czerwone.
Dachówki postarzane
Cegły o nieregularnej fakturze
Mur wygląda surowo jak gdyby był „uszlachetniony” upływem lat. Jednak dostępność odcieni szarości dla tego rodzaju cegieł (np. Agadir lub Siesta z kolekcji Terca) nadaje im również nowego, bardziej współczesnego wymiaru. Do domów o prostej, minimalistycznej stylistyce (np. kwadratowa bryła, duże przeszklenia oraz często jednospadowy lub płaski dach), pasują cegły z mocno strukturyzowaną fakturą, którą uzyskuje się poprzez poddawane lica w procesie produkcji, działaniu wody.
Taka elewacja o niejednorodnej powierzchni dodaje obiektowi nowy, oryginalny wyraz. Natomiast, do domów otoczonych zielenią, prawdziwym hitem jest cegła Marono marki Terca, która ma fakturę lica przypominającą korę drzewa. Uzupełnieniem tej oryginalnej stylistyki są oferowane kolory: czerwono-wiśniowy oraz brązowo-grafitowy. Cegły dostępne są też w bardziej tradycyjnych, jednolitych barwach - czerwonej oraz brązowej.
Cegły o nietypowym, długim formacie
Cegły murowane na cienką spoinę
Cegły o podłużnym i spłaszczonym formacie wprowadzają też nowy sposób murowania i spoinowania. Stosując zaprawę Terca Klinkier można łączyć je na niespotykanie cienką spoinę o grubości ok. 5 mm. Dzięki temu elewacja zyskuje zupełnie nowe walory estetyczne - jest bardziej dynamiczna, gdyż niemal niewidoczna spoina sprawia, że mur wygląda, jakby był zbudowany wyłącznie z cegieł.
Cegły szkliwione
Do wykonania ciekawych detali bądź imponujących, nowoczesnych elewacji dedykowane są cegły, które są szkliwione i dzięki temu mogą mieć dowolnie wybrany kolor - od białego, przez odcienie żółci po niebieski czy jaskrawo zielony. Szkliwienie nadaje też licu cegły śliską i błyszczącą powierzchnię, dlatego wprowadzenie tak wyrazistego elementu na elewacji wymaga zachowania estetycznego umiaru. Natomiast umiejętne zastosowanie tego typu cegieł może sprawić że obiekt z pewnością wyróżni się na tle innych.
O firmie Wienerberger:
Wienerberger jest wiodącym producentem ceramicznych materiałów budowlanych na świecie. Firma założona w 1819 roku dziś posiada 214 zakładów w 30 krajach i zatrudnia ponad 13,5 tys. pracowników.
Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o., będąca częścią globalnej korporacji Wienerberger AG, istnieje na polskim rynku od 1995 roku i jest krajowym liderem wśród producentów ceramicznych cegieł konstrukcyjnych, dachówek oraz cegieł klinkierowych. Firma dostarcza kompleksowe rozwiązania do budowy domu, łącząc innowacyjną technologię produkcji z tradycyjnym, docenianym przez klientów materiałem budowlanym - ceramiką.
Misją Wienerberger jest tworzenie nowoczesnego budownictwa, przyjaznego dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Efektem takiego podejścia jest projekt e4 Brickhouse, czyli koncepcja budynku niemal zeroenergetycznego. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2010 roku.
Modelowy dom został zaprojektowany i wybudowany we współpracy z grupą ekspertów w 2012 roku. e4 Brickhouse spełnia restrykcyjne wymogi Unii Europejskiej dla sektora budowlanego dotyczące zużycia energii, które wejdą w życie od 2021 roku. Projekt Brickhouse został oznaczony symbolem e4, który określa cztery istotne dla firmy obszary :
- energy (energia): efektywny energetycznie model domu
- environment (środowisko): materiały budowlane przyjazne dla środowiska i stosowanie odnawialnych źródeł energii
- emotion and health (samopoczucie i zdrowie): przyjazny klimat i komfort życia
- economy (ekonomia): przystępne koszty budowy i eksploatacji
Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o. posiada w Polsce sieć zakładów produkcyjnych, w których na bazie naturalnych składników (gliny i piasku) powstają ceramiczne cegły konstrukcyjne i stropy Porotherm, dachówki ceramiczne Koramic oraz cegły klinkierowe Terca.
źródło i zdjęcia: Wienerberger Ceramika Budowlana