Okiennice – zautomatyzowana elegancja

Okiennice zewnętrzne są eleganckim elementem wystroju okna, który zyskuje w Polsce na popularności. By w pełni wykorzystać potencjał tych osłon, coraz chętniej wyposaża się je w nowoczesne systemy automatyki. Dzięki temu w prosty sposób można zadbać o komfort mieszkańców i bezpieczeństwo.

Okiennice – zautomatyzowana elegancja
Somfy Somfy jest światowym liderem branży automatyki i napędów do bram, rolet, żaluzji, markiz oraz rozwiązań do domów
Dane kontaktowe:
22 509 53 00
Marywilska 34 03-228 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Okiennice – zautomatyzowana elegancja Wśród dostępnych obecnie rozwiązań, warto zwrócić uwagę na te, które łączą w sobie lekkość wykonania z niezawodną wytrzymałością, przez co zapewniają wieloletnie i bezawaryjne funkcjonowanie okiennic, z równoczesną dbałością o estetykę budynku.

Okiennice wybierane są często jako elegancka alternatywa dla innych osłon zewnętrznych typu rolety czy żaluzje. Stanowią one dekoracyjne uzupełnienie wielu domów jednorodzinnych, chronią latem przed nagrzewaniem pomieszczeń, a zimą polepszają termoizolację okien.

Okiennice – zautomatyzowana elegancja Niewątpliwie jednak dość wymagająca, do tej pory, ręczna obsługa okiennic często zniechęcała potencjalnych klientów do ich zakupu. Rozwiązaniem stała się automatyzacja, która pozwala wykorzystać wszystkie zalety okiennic. Usprawnia ona nie tylko proces otwierania i zamykania osłon zgodnie z indywidualnymi upodobaniami, ale w znacznym stopniu poprawia bilans energetyczny i bezpieczeństwo domu - podkreśla Cezary Krupa, Business Developer Home & Building, SOMFY

Dzięki obecnym rozwiązaniom, mamy możliwość regulowania pracy wszystkich osłon naraz lub każdej z osobna, za pomocą jednego przycisku. Komunikacja odbywa się drogą radiową,  pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem. Nie są więc potrzebne żadne przewody sterujące, a rozszerzenie konfiguracji lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji. Do sterowania mogą posłużyć piloty lub nadajniki naścienne, zapewniające intuicyjną obsługę. Jednymi z popularniejszych pilotów używanych do sterowania okiennicami są te z programowaniem pozycji komfortowej.

Klawisz "my" oznacza ustawienie osłony w pozycji najbardziej dla nas odpowiedniej. Użytkownik może modyfikować tę pozycję w łatwy sposób i w dowolnym czasie. Interesującym rozwiązaniem jest także połączenie osłon z centralnym systemem sterowania całym domem, co zapewni ich czynny udział w zarządzaniu temperaturą wewnątrz budynku. Wówczas urządzeniem sterującym może być nasz tablet, smartfon lub komputer.

Zmotoryzowane okiennice możemy dodatkowo wyposażyć w czujnik słońca. Samoczynna reakcja osłon na zmieniające się warunki atmosferyczne, wpływa nie tylko na zwiększenie komfortu, ale również polepsza bilans energetyczny domu.

Jak to działa? Gdy słońce za bardzo grzeje czujnik słoneczny uruchamia ustawioną wcześniej pozycję okiennic np. zamknięcie, bez angażowania w to domowników. Pomaga to zachować odpowiedni chłód wewnątrz domu i utrzymać w nim pożądaną temperaturę, przy jednoczesnym ograniczeniu zapotrzebowania na dodatkową klimatyzację.

Jest to także przydatna opcja podczas nieobecności w domu, kiedy przed promieniami słonecznymi chronione są w ten sposób rośliny w domu, meble, czy np. drewniana podłoga. Z kolei zimą można bardzo łatwo wyłączyć sterowanie przez czujnik, zostawiając odsłonięte okno, dzięki czemu w słoneczny dzień pomieszczenie maksymalnie się nagrzeje. Kiedy zapadnie zmierzch, okiennice zamkną się by zachować nagromadzone ciepło wewnątrz pomieszczeń i osłonić okna przed silnym wiatrem.

Oprócz ochrony przed słońcem, zimnem, okiennice zapewniają nam również  dyskrecję, jak i stanowią barierę wyciszającą. Kiedy przeszkadzają nam jakieś hałasy dobiegające z zewnątrz, a my oglądamy film lub rozmawiamy z naszymi gośćmi, możemy w prosty sposób, bez przerywania danej czynności i bez wstawania z fotela, zamknąć konkretną okiennicę. Ponadto odpowiednio zainstalowane i zautomatyzowane osłony stanowią także solidne zabezpieczenie przed  włamaniem.

W tym kontekście, jeszcze większego znaczenia nabiera rodzaj zainstalowanej automatyki, jej poziom zaawansowania i jakość wykonania. Napęd wyposażony w dwa niezależne silniki zagwarantuje perfekcyjne zamknięcie, a jego wzmocniona odporność na użycie siły, nie pozwoli na mechaniczne otworzenie okiennicy przez kogoś z zewnątrz. Ważny jest także detektor przeszkód, który sprawi, że napęd po wykryciu bariery automatycznie się zatrzyma.

Jeszcze do niedawna wielu z potencjalnych nabywców często rezygnowało z okiennic, ponieważ dostępne wówczas systemy automatyki nie spełniały oczekiwań w zakresie połączenia funkcjonalności z estetyką wykonania. Proponowane obecnie rozwiązania zapewniają maksimum bezpieczeństwa i wytrzymałości, przy jednocześnie wizualnej lekkości napędu i jego dyskretnej instalacji. Dzięki temu klienci mogą zaadaptować system do różnych stylów okiennic i wymagań architektonicznych, bez straty dla estetyki okna czy budynku - zaznacza Cezary Krupa, SOMFY.

Wytrzymałość napędów ma kluczowe znaczenie, również dlatego, że okiennice wystawione są na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Warto więc zwrócić uwagę, czy dany napęd posiada specjalne zabezpieczenia, które utrzymają osłony w dowolnie wybranej przez nas pozycji, na przykład przy bardzo silnym wietrze.

Nie bez znaczenia pozostaje również sam mechanizm, który pracując delikatnie i cicho zwiększy żywotność okiennic i nie zakłóci spokoju. Udogodnieniem są także napędy ze zintegrowaną baterią, która na wypadek problemów z zasilaniem pozwoli na wykonanie kilkudziesięciu niezależnych ruchów.

Pamiętajmy że okiennice zapewnią nam tym więcej satysfakcji, im mniej będą sprawiać problemów w codziennej eksploatacji i im będą trwalsze. Warto by z bogactwa oferty wybierać więc produkty markowe z odpowiednimi funkcjami zabezpieczającymi, co zapewni wieloletnie i bezawaryjne funkcjonowanie - podsumowuje Cezary Krupa, SOMFY.

źródło: Somfy