Naszym zadaniem było zaprojektowanie wysokiej jakości budynku, który spełni jednocześnie oczekiwania najbardziej wymagających klientów i zapewni przyszłym mieszkańcom kameralną przestrzeń. Jednym z aspektów, na który szczególnie zwróciliśmy uwagę w pracy nad projektem była potrzeba harmonijnego wpisania kompleksu mieszkaniowego w kontekst otoczenia. Stąd też odrzuciliśmy koncepcję klasycznego, kilkunastopiętrowego apartamentowca - mówi arch. Marta Włosek, współautorka projektu ze szczecińskiej pracowni W+architekci.
Jego forma nie tylko zdominowałby zastaną architekturę, ale kolidowałaby z krajobrazem. Zdecydowaliśmy się na mniejszą formę, która w naturalny sposób wpisała się w krajobraz, wykorzystując przy tym naturalny kształt terenu i kąt nachylenia działki. Koncepcja, poza walorami estetycznymi, pozwoliła na stworzenie intymnych, a co za tym idzie komfortowych warunków dla przyszłych mieszkańców - dodaje architektka.
Z kolei realizacja nawierzchni wokół osiedla Wiśniowy Sad idealnie wpisała się w aktualne trendy wzornicze w dziedzinie aranżacji małej architektury. W dużym stopniu kształtują je zresztą sami projektanci, którzy poszukują prostych, ale oryginalnych form.
Obserwujemy powrót do geometrycznych kształtów, uznaniem cieszą się nowe, szlachetne odcienie szarości. Poszukiwane są także większe formaty kostek brukowych, płyt tarasowych czy elementów przestrzennych z białego betonu architektonicznego - zauważa arch. Dawid Kuptz, Koordynator ds. rozwoju rynku firmy Libet.
W Wiśniowym Sadzie architekci postawili na duże płyty Maxima z kolekcji Libet Impressio, zabezpieczone systemem ochrony nawierzchni ALS (Anty Liquid System). Dodatkowo, aby ograniczyć konieczność wykonywania częstych prac porządkowych (nawierzchnie o znacznej intensywności użytkowania szybko się brudzą) pierwotnie wybrane płyty w kolorze grafitowym zastąpione zostały Maximą o grafitowo-szarej barwie. Produkt nie był wówczas dostępny w ofercie katalogowej i został specjalnie wyprodukowany na potrzeby tej właśnie realizacji.
Architektom zależało na spójnej monochromatycznej kolorystyce, ale jednocześnie niebanalnej formie zastosowanych produktów.
Szukaliśmy produktów o wysokiej estetyce i równie wysokiej jakości. Po spotkaniu z przedstawicielem firmy Libet okazało się, że ich asortyment jest dokładnie tym czego szukamy dla naszej inwestycji - mówi Marta Włosek.
Sposób realizacji osiedla Wiśniowy Sad jest znakomitym dowodem na to, że oprócz kształtu i funkcjonalności samej bryły architektonicznej, o atrakcyjności i wartości inwestycji decyduje właściwy dobór materiałów wykończeniowych. Architekci i inwestorzy coraz częściej doceniają produkty o oryginalnym wzornictwie.
Wiśniowy Sad to jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji w Szczecinie. To miejsce wybraliśmy z myślą o najbardziej wymagających Klientach. Sąsiedztwo pięknego Parku im. Fryderyka Chopina, dostęp do spacerowych i rekreacyjnych terenów Lasu Arkońskiego zapewniają niepowtarzalny klimat, unikalny w skali całego miasta. Spokój wynikający z bliskości natury, łączy się z wygodnym, miejskim stylem życia - mówi Edward Osina, prezes, firmy Calbud, inwestor realizacji.
Inwestorzy poszukują niepowtarzalnych rozwiązań, odzwierciedlających indywidualny charakter. Potwierdzają to badania tendencji i zainteresowań wzorniczych rynku budowlanego, które na zlecenie firmy Libet, przeprowadziło Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej wspólnie z wrocławską Akademię Sztuk Pięknych*.
Ocena aktualnej sytuacji w branży i potencjał rozwojowy w tej kategorii produktów mówią o "rosnącym zainteresowaniu produktami o oryginalnym wzornictwie, wytwarzanymi na indywidualne zamówienie" oraz "coraz większej popularności betonu architektonicznego" w nowoczesnym budownictwie zarówno indywidualnym jak i deweloperskim i miejskim. Udane projekty i ich realizacje co dzień udowadniają jak duże znaczenie ma dla nas piękniejsze otoczenie - dodaje arch. Dawid Kuptz.
*Audyt powstał w ramach projektu "Dolnośląska Sieć Wzornictwa Przemysłowego" i jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
źródło: Libet