Obiekt łączy funkcje użytkowe z koncepcją architektoniczną twórców – Piotra Buśko i Walentego Wróbla z Biura Usług Architektonicznych PROFIL Sp. z o.o. Wizję autorów projektu, opartą na nawiązaniu do struktury bryły węgla, zrealizowano poprzez połączenie na fasadzie budynku czarnej matowej strukturalnej płyty z dużymi, charakteryzującymi się błękitną barwą, przeszkleniami.
„ Fasada budynku stanowi bezpośrednie rozwinięcie głównej idei obiektu, jaką jest „bryła węgla” z całym jej skomplikowaniem, tak w strukturze wewnętrznej jak i zewnętrznej, niejednorodną budową zbliżoną do naturalnej skały i nieuporządkowaną formą” – mówi współtwórca projektu, architekt Piotr Buśko.
„W czasie prac nad koncepcją budynku, forma elewacji była dla nas oczywista. Należało ją tylko powiązać z funkcją i opakować we właściwe materiały. Po wielu analizach przyjęliśmy zestaw: okładzina elewacyjna w kolorze czarnym, szyba Pilkington Activ™ Blue w odcieniu niebieskim oraz niebarwiony beton architektoniczny”.
W celu uzyskania zamierzonej wizji oraz zapewnienia dostępu światła dziennego projektanci zarezerwowali na zewnętrznej elewacji miejsce dla dużych powierzchni szklanych. W budynku zastosowano szyby zespolone wykonane z przeciwsłonecznego szkła barwionego w masie na kolor niebieski z powłoką samoczyszczącą na zewnętrznej powierzchni szkła.
Efekt „bryły węgla” na elewacji biurowca kopalni Bogdanka. Produkt ten charakteryzuje się stosunkowo wysoką przepuszczalnością światła, co pozwoliło na doświetlenie wnętrz obiektu, zapewniając jednocześnie ochronę przed słońcem. Rezultatem zastosowanych rozwiązań jest większy komfort użytkowników.
Źródło: Pilkington Polska
Więcej