Tylko piasek - czyli jak chronić naszą kostkę zimą

Gdy nadejdzie zima i spadnie pierwszy śnieg każdy stara się zapewnić sobie bezpieczne dojście z ulicy do drzwi wejściowych i dojazd od bramy do garażu. Usuwanie śniegu powinno jednak uwzględniać specyfikę nawierzchni. Kostka brukowa ma w tym zakresie swoje wymagania...

Tylko piasek - czyli jak chronić naszą kostkę zimą
Libet Stylowe i nowoczesne nawierzchnie
www.libet.pl
Dane kontaktowe:
71 335 11 01, 801 542 381
Kazimierza Michalczyka 5 53-633 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Śnieg zawsze wprawia w euforię dzieci, które zwykle nie mogą się doczekać szalonych wypadów na sanki lub narty. Niestety często mniej cieszy ich rodziców, którzy muszą nie tylko martwić się o to, jak bezpiecznie dojechać samochodem do pracy i zawieźć zawieść swoje pociechy do przedszkola lub szkoły, ale również jak bez upadku przemierzyć swoje podwórko. Odśnieżanie bywa zmorą gospodarza posesji.

Po pierwsze - nie solić

Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest użycie pierwszej lepszej łopaty. Ostre narzędzia mogą uszkodzić nawierzchnię przy odgarnianiu zalegającego tam śniegu.

- Gdy przed naszym domem jest położona piękna nawierzchnia np. ze szlachetnej kostki brukowej lub płyt ogrodowych, również zimą musimy o nią szczególnie zadbać - mówi Piotr Kułagowski z Libetu.

- Nie należy skuwać lodu ostrymi narzędziami, może to bowiem spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Trzeba też unikać stosowania soli i innych środków chemicznych, służących do odmrażania, Często wchodzą one w reakcję z cementem, co może spowodować różnego rodzaju wykwity, wżery lub inne uszkodzenia nawierzchni. Są one później bardzo trudne do usunięcia. Dlatego jedynym dobrym sposobem na uniknięcie niebezpiecznych poślizgnięć jest piasek.

Po drugie - nie odkładać odśnieżania

Niestety nie ma takiego narzędzia, które by pozwalało bezpiecznie skuć lód z kostki brukowej. Ewentualnie z bardziej odpornych materiałów nawierzchniowych, można delikatnie zdjąć jego wierzchnią warstwę plastikową łopatą z aluminiową końcówką, gdyż nie jest ona aż tak ostra.

W przypadku kostek szlachetnych i płukanych najlepiej nie odkładać odśnieżania na później, ale jeszcze zanim śnieg zostanie ubity, po prostu go zmieść. Coraz szerzej dostępne są też mechaniczne odśnieżarki, które wspomagają pracę człowieka bez ryzyka uszkodzenia podłoża.

- Jak na razie nie pojawił się jeszcze na rynku tak wyspecjalizowany preparat, który pomagałby w zimowych obowiązkach właścicielom domów - twierdzi Piotr Kułagowski.

- Dostępne na rynku różnego rodzaju mieszanki służące do odmrażania nie polecałbym do nawierzchni ze szlachetnych kostek brukowych. Bezpiecznym, ekologicznym i wciąż najtańszym rozwiązaniem wciąż pozostaje piasek, który z pewnością nie zaszkodzi nawierzchni.

źródło: Libet

Więcej