Między komfortem a ekologią – nowe wyzwania dla współczesnego budownictwa

Współczesne budownictwo to nie tylko spełnianie norm, ale także rosnące oczekiwania użytkowników dotyczące komfortu. Dowiedz się, jak nowoczesne technologie i materiały, takie jak inteligentne przeszklenia, łączą ekologię z wygodą życia i pracy.

Między komfortem a ekologią – nowe wyzwania dla współczesnego budownictwa
Pilkington IGP Sp. z o.o. Szyby zespolone Pilkington Insulight™
Dane kontaktowe:
15 832 30 41
Portowa 24 27-600 Sandomierz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Między komfortem a ekologią - nowe wyzwania dla współczesnego budownictwa

Branża budowlana zaadaptowała się do wymogów prawnych dotyczących efektywności energetycznej i zrównoważonego budownictwa. Nowym wyzwaniem stały się rosnące oczekiwania użytkowników, którzy oprócz oszczędności energii, poszukują komfortowych, nowoczesnych rozwiązań w przestrzeniach życia i pracy.

Dzięki postępowi technologicznemu, firmy mogą łączyć ekologiczne wymagania z codziennym komfortem, oferując innowacyjne rozwiązania.

Zrównoważone budownictwo - konieczność naszych czasów

Zrównoważone budownictwo integruje aspekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne w procesie projektowania, budowy i eksploatacji, dążąc do minimalizacji zużycia energii, wody, materiałów i ograniczenia emisji CO2 oraz zapewnienia komfortowych warunków życia.

W Polsce i Unii Europejskiej obowiązują przepisy promujące zrównoważony rozwój, takie jak Dyrektywa Budynkowa, dążące do neutralności klimatycznej sektora nieruchomości do 2050 roku. Prawo budowlane w Polsce wprowadza wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej.

Ewolucja materiałów budowlanych odpowiada na nowe potrzeby środowiskowe i funkcjonalne. Szkło, kluczowe w zrównoważonym budownictwie, dzięki wysokiej izolacyjności termicznej i ochronie przeciwsłonecznej, może znacząco zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie, przyczyniając się do redukcji emisji CO2. Maksymalne wykorzystanie światła dziennego obniża zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie i poprawia komfort.

Inteligentne przeszklenia - krok w stronę lepszego jutra

Działy badawczo-rozwojowe firm z branży nieustannie pracują nad tym, by nowoczesne materiały jeszcze lepiej wpisywały się w ideę zrównoważonego rozwoju. Cel to zmniejszenie śladu węglowego produkcji i projektowanie materiałów ograniczających zużycie energii i zasobów w codziennym użytkowaniu. Przeszklenia, kiedyś postrzegane jako słabsze ogniwo energetyczne, dziś stają się atutem.

LuxComfort, system inteligentnych przeszkleń NSG Group, jest tego przykładem. To szyba zespolona z wbudowanymi, sterowanymi elektrycznie żaluzjami międzyszybowymi o wysokiej izolacyjności.

Użytkownik zyskuje pełną kontrolę nad ilością światła i ciepła, bez kompromisów estetycznych i dodatkowych przesłon. Zintegrowane żaluzje chronią przed nasłonecznieniem latem, ograniczając użycie klimatyzacji, a zimą pozwalają w pełni wykorzystać światło dzienne, aktywnie wspierając bilans energetyczny.

LuxComfort jest częścią asortymentu produktów HomeComfort, które umożliwiają zdalne zarządzanie komfortem domowym - w tym sterowanie roletami czy ogrzewaniem - za pośrednictwem aplikacji mobilnej, także z poziomu inteligentnych asystentów głosowych. Takie rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy dziś poszukują nie tylko funkcjonalności i estetycznego wyglądu, ale także elastyczności oraz komfortu -zarówno podczas pracy zdalnej, jak i w podróży” - tłumaczy Ryszard Chłopek, Kierownik Produktów o wartości dodanej, Pilkington Polska.

Choć LuxComfort to jedno z rozwiązań, dobrze pokazuje, w jakim kierunku zmierza nowoczesne budownictwo - ku materiałom wspierającym komfort życia przy jednoczesnym ograniczaniu wpływu na środowisko.

Komfort i zrównoważony rozwój - czy trzeba wybierać?

Przeświadczenie, że ekologia stoi w sprzeczności z komfortem, jest błędne. Współczesne budownictwo udowadnia odwrotnie. Rozwój technologii i materiałów pozwala projektować przestrzenie jednocześnie oszczędne, odpowiedzialne i przyjazne dla użytkowników.

To zasługa firm aktywnie wspierających zrównoważony rozwój, inwestujących w innowacje. NSG Group, właściciel marki Pilkington, rozwija technologie szklane z myślą o komforcie i ekologii.

Najnowszym wyrazem jest asortyment produktów HomeComfort - rozwiązań dla efektywnej, inteligentnej i zrównoważonej przestrzeni domowej.

 „W miarę jak praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna, tworzenie domowego środowiska, które równoważy komfort i wydajność, nigdy nie było ważniejsze. HomeComfort został opracowany, aby sprostać tej potrzebie, oferując rozwiązania szklane, które sprawiają, że przestrzenie mieszkalne i robocze są bardziej komfortowe, energooszczędne i elastyczne” - przekonuje Alderlan Vitalino, Global VA i Marketing Director Europe, Architectural Glass, NSG Group.

Dzięki takim inicjatywom widać, że komfort i zrównoważony rozwój nie są alternatywami, lecz wartościami, które mogą się wzajemnie wzmacniać. NSG Group zapowiada rozszerzenie oferty HomeComfort, koncentrując się na poprawie jakości życia przy jednoczesnym ograniczaniu wpływu budownictwa na środowisko.

źródło i zdjęcia: NSG Group