Po co miastu deszczówka i kto w Poznaniu może dostać dofinansowanie?
Postępujące zmiany klimatyczne skłaniają coraz więcej miast i samorządów do inwestowania w efektywne zarządzanie wodą opadową. Deszczówka staje się cennym zasobem, który można ponownie wykorzystać – na przykład do podlewania roślin w czasie suszy. Retencja wody ma jeszcze jedną ważną zaletę: odciąża miejskie sieci wodociągowe i kanalizacyjne, ograniczając zużycie wody pitnej i pomagając w ochronie naturalnych zasobów.
W odpowiedzi na te wyzwania miasta, w tym Poznań, coraz częściej angażują się w projekty związane z gromadzeniem deszczówki. Co istotne, oferują także wsparcie finansowe mieszkańcom, którzy zdecydują się na budowę własnych systemów małej retencji na swoich posesjach.
Poznań po raz kolejny zachęca mieszkańców do oszczędzania wody poprzez inwestycje w małą, przydomową retencję. Co ważne, o dofinansowanie mogą ubiegać się nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorcy, instytucje, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, użytkownicy działek ROD oraz właściciele ogródków znajdujących się na terenach zarządzanych przez spółdzielnie lub wspólnoty.
Warunkiem uzyskania wsparcia jest położenie nieruchomości na terenie Poznania oraz posiadanie do niej odpowiedniego tytułu prawnego – jako właściciel, użytkownik wieczysty lub inny uprawniony dysponent. Istnieje także możliwość otrzymania dotacji na więcej niż jedną nieruchomość.
Miejskie dofinansowanie obejmuje montaż systemów służących do zbierania i ponownego wykorzystania wody deszczowej. Pokrywa ono nawet do 80% poniesionych kosztów inwestycji. Wysokość wsparcia wynosi do 50 tys. zł dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz do 6 tys. zł dla osób prywatnych i pozostałych inwestorów.
Dlaczego warto inwestować w małą retencję?
Mała retencja polega na zatrzymaniu wody deszczowej jak najbliżej miejsca, w którym spadła, zamiast szybko odprowadzać ją do kanalizacji. To prosty, ale niezwykle skuteczny sposób na gospodarowanie wodą opadową.
Szacuje się, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m² można zebrać aż 360 litrów wody. Taka ilość w krótkim czasie to realne oszczędności – zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla miasta.
Korzyści z gromadzenia deszczówki są wielowymiarowe:
- Ekonomiczne – zmniejszenie wydatków na wodę wykorzystywaną np. do podlewania ogrodu oraz potencjalne obniżenie opłat za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji.
- Środowiskowe – ograniczenie poboru wody pitnej, której zasoby w Polsce są stosunkowo niewielkie.
- Społeczne – ochrona mieszkańców przed skutkami zmian klimatycznych, w tym susz i lokalnych podtopień.
Dzięki inwestycjom w systemy małej retencji każdy może przyczynić się do poprawy gospodarki wodnej w swoim najbliższym otoczeniu i jednocześnie odczuć realne korzyści finansowe.
Każda złotówka przeznaczona na rozwój systemów retencji przynosi wymierne i długofalowe korzyści – zarówno dla miasta, jak i jego mieszkańców. Program wsparcia realizowany w Poznaniu pozwala uzyskać dofinansowanie części kosztów związanych z zakupem materiałów, montażem oraz budową systemów do zagospodarowania wody opadowej bezpośrednio na miejscu jej wystąpienia.
W ramach dotacji można sfinansować:
- zakup i instalację naziemnych lub podziemnych zbiorników na deszczówkę,
- zakup i montaż pomp zanurzeniowych,
- zakup elementów przyłączeniowych,
- modernizację lub usprawnienie już istniejących systemów deszczowych.
W 2025 roku na realizację programu małej retencji miasto Poznań przeznaczy aż milion złotych. To konkretne wsparcie dla mieszkańców, wspólnot, przedsiębiorców i instytucji, którzy chcą nie tylko obniżyć własne koszty utrzymania, ale także realnie przyczynić się do ochrony zasobów wodnych i poprawy miejskiego klimatu.
Rozwiązania wspierające małą retencję – przykłady
Planując inwestycję w przydomowe zagospodarowanie wody, warto poznać różne systemy, które pomagają skutecznie odprowadzać wodę opadową z dachu, aby następnie ją zmagazynować. Praktycznym rozwiązaniem, które najmniej ingeruje w architekturę ogrodu, jest np. łapacz deszczu Wavin Kanion. To element orynnowania, kompatybilny m.in. z systemem rynnowym Wavin Kanion.
Łapacz deszczu to kształtka montowana na rurze spustowej rynny, która jest podłączona do naziemnego zbiornika na deszczówkę. Łapacz umożliwia gromadzenie wody opadowej w zbiorniku i łatwy dostęp do niej. Jest on całkowicie bezobsługowy, więc jeśli woda w zbiorniku osiągnie maksymalny poziom, jej nadmiar zostanie automatycznie odprowadzany do odbiornika (np. podziemnej skrzynki rozsączającej wodę do gruntu). Łapacz deszczu może być montowany nie tylko w nowej, ale także w istniejącej już rurze spustowej (również innego producenta niż Wavin).
Kolejnym rozwiązaniem z zakresu małej retencji, które jest alternatywą dla standardowych, podziemnych zbiorników na wodę, są skrzynki rozsączające Wavin AquaCell 400. Służą one nie tylko do gromadzenia wody, ale także rozsączania jej do gruntu, dzięki czemu zapobiegają stepowieniu gleby (zjawisko od lat obserwowane szczególnie w Wielkopolsce).
Skrzynki retencyjno-rozsączające mogą stanowić jedno z rozwiązań wspomagających miasta i mieszkańców w walce ze zmianami klimatycznymi. Umożliwiają także łatwą konfigurację i szybki montaż zbiornika, którego wielkość i kształt są dostosowane do wielkości powierzchni, z której zbierana jest woda oraz możliwości infiltracyjnej gruntu.
Wodą opadową można zarządzać także przy pomocy modułowego systemu retencji i rozsączania wody, takiego jak Wavin Q-Bic Plus, który składa się z kilku elementów umożliwiających konfigurację idealnego zbiornika na deszczówkę.
Nabór wniosków potrwa do 12 maja. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków. Więcej informacji - tutaj
źródło i zdjęcia: Wavin
zdjęcie otwierające: Design by Freepik