Niska lambda i łatwość montażu izolacji to nie wszystko
O czym jeszcze należy pamiętać, aby skutecznie i trwale ocieplić poddasze?
Decydując się na ocieplenie poddasza, inwestorzy często koncentrują się na wyborze materiału izolacyjnego o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła (lambda, λ).
Niska lambda oznacza lepszą ochronę przed utratą ciepła zimą i przegrzewaniem latem. Jednak skuteczność izolacji zależy nie tylko od tego parametru.
Równie ważne jest zabezpieczenie budynku przed wilgocią, które zapewnia komfort termiczny, trwałość konstrukcji i zdrowy mikroklimat. Kluczową rolę odgrywa tu nowoczesna, aktywna paroizolacja w połączeniu z wysokiej jakości wełną mineralną.
Wybór właściwego materiału izolacyjnego
Wełna mineralna szklana to popularny wybór do ocieplenia poddaszy ze względu na jej doskonałe właściwości termoizolacyjne (niska lambda), akustyczne, nieosiadanie w czasie oraz niepalność (klasa A1).
Jej wysoka sprężystość ułatwia dokładne wypełnienie przestrzeni między krokwiami, ograniczając powstawanie mostków termicznych i nie wymaga dodatkowego sznurkowania, co przyspiesza montaż.
Efektywność izolacji a wartość lambda
Analizy marki ISOVER wskazują, że nawet niewielkie różnice w lambdzie mają znaczący wpływ na efektywność izolacji. Materiał o lambdzie 0,030 W/mK zapewnia o 10% wyższy opór cieplny przegrody niż materiał o λ = 0,033 W/mK i aż o 30% wyższy niż izolacja o λ = 0,039 W/mK.
Wyższa efektywność izolacji pozwala również zmniejszyć jej grubość, zyskując dodatkową przestrzeń na poddaszu. Warto podkreślić, że wełna MULTIMAX 30 PRO marki ISOVER charakteryzuje się rekordowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła wynoszącym zaledwie 0,030 W/mK, co czyni ją najskuteczniejszą wełną mineralną dostępną na polskim rynku.
Ochrona przed wilgocią - kluczowe zadanie paroizolacji
Para wodna obecna we wnętrzach może przenikać do konstrukcji dachu, prowadząc do rozwoju pleśni i osłabienia materiałów. Dlatego niezbędne jest zastosowanie aktywnej paroizolacji, która zimą zapobiega przenikaniu wilgoci do konstrukcji, a latem umożliwia jej odparowanie do wnętrza pomieszczenia. Aktywność folii określa zmienny współczynnik Sd (opór dyfuzyjny).
„Przykładem produktu, który wyróżnia się zmiennym oporem dyfuzyjnym, jest aktywna folia paroizoalcyjna Vario® XtraSafe marki ISOVER. Za sprawą zmiennego współczynnika Sd Vario® XtraSafe ułatwia usunięcie wilgoci z konstrukcji latem, a zimą blokuje przedostawanie się pary wodnej z wnętrza budynku do przegrody. Tym samym jeszcze skuteczniej chroni pomieszczenia przed wilgocią i zwiększa efektywność zastosowanej izolacji. Wyróżnikiem wspomnianego produktu jest też system mocowania na rzepy Vario® XtraPatch, który nie tylko przyspiesza i ułatwia szczelna instalację folii, ale też umożliwia jej regulację oraz wielokrotny montaż i demontaż, np. w przypadku pofałdowania lub nieprawidłowego ułożenia paroizolacji. Wykonawcy z pewnością docenią też praktyczne oznakowanie w postaci nadrukowanej siatki, która ułatwia docięcie folii do pożądanego wymiaru” – podkreśla Marlena Madej, ekspert marki ISOVER.
Skuteczne ocieplenie poddasza to połączenie materiału izolacyjnego o dobrych parametrach z jego właściwym montażem oraz ochroną przed wilgocią. Dzięki temu uzyskamy bezpieczne, ciepłe i wolne od grzybów poddasze ze zdrowym mikroklimatem przez cały rok.
źródło i zdjęcia: ISOVER