Ryzyko pożaru dachu w kominie
W Polsce rocznie odnotowuje się ponad 150 000 pożarów, a co piąty ma miejsce w mieszkaniu 1 . [1] https://www.gov.pl/web/kppsp-sucha-beskidzka/jak-zapobiegac-pozarom-sadzy
Zapalenie się dachu jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ ogień szybko rozprzestrzenia się na cały budynek. Dach może ulec pożarowi, ponieważ gazy ze spalania unoszą się i nagrzewają jego konstrukcję. Dlatego istotny jest wybór materiałów o wysokim poziomie ochrony przeciwpożarowej.
Klasyfikacja ogniowa materiałów budowlanych
W ramach europejskiego systemu produkty budowlane są badane pod kątem reakcji na ogień, uzyskując jedną z siedmiu Euroklas (EN 13501-1): A1, A2, B, C, D, E i F. A1 oznacza najwyższą, a F najniższą odporność ogniową. Klasyfikacja obejmuje również dane o wytwarzanym dymie (s1, s2, s3) i płonących kroplach (d0, d1, d2).
– Jednym z materiałów budowlanych stosowanych w konstrukcji dachu, który może zapobiec rozwojowi pożaru są membrany, ale podczas ich wyboru należy zwracać uwagę na klasy ogniowe. Przytwierdzenie odpowiednich niezapalnych membran sprawia, że produkt ten nie uwalnia dużych ilości ciepła i dymu oraz nie ulega rozgorzeniu. Membrana dachowa zwykle położona jest na całej długości dachu, więc tym samym nie uczestniczy w rozprzestrzenianiu się ognia. - tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.
Bezpieczeństwo dachu: materiały i konstrukcje
Materiały dachowe powinny być dobierane z uwzględnieniem klas ogniowych. Konstrukcje stalowe i stalowo-żelbetowe są niepalne, ale stal ulega odkształceniom w wysokiej temperaturze. Konstrukcje drewniane ulegają zapłonowi w różnym stopniu, a twarde drewno liściaste jest mniej palne niż miękkie drewno iglaste.
Membrany dachowe a ochrona przeciwpożarowa
Membrany dachowe, rozkładane na całej powierzchni dachu, mogą wstrzymywać rozprzestrzenianie się ognia. Ważna jest klasa ogniowa i wyniki testów materiału. Membrany o klasie B-s1, d0 charakteryzują się małym wkładem w rozwój pożaru, niską wartością ciepła spalania, małą emisją dymu i brakiem płonących kropli. Takie membrany chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia, np. w wyniku awarii instalacji, fotowoltaiki lub uderzenia pioruna.
– Membrany spełniają na dachu ważne funkcje ochronne, takie jak ochrona przed zjawiskami atmosferycznymi czy zapewnienie izolacji, a ich niezapalność to dodatkowa właściwość, którą posiada tylko część produktów. Warto pomyśleć o nich, jeśli budynek jest szczególnie narażony na pożarylub jeśli jego charakterystyka wymaga wyjątkowej ochrony, np. w przypadku obiektów zabytkowych lub drewnianych. – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.
W związku ze zmianą klimatu prognozuje się częstsze występowanie zjawisk, które mogą skutkować pożarami. Zabezpieczenie budynków przed pożarami staje się coraz ważniejsze.
źródło i zdjęcia: Dorken Delta Folie