Szacuje się, że ponad jedna trzecia wody pitnej jest marnowana w gospodarstwach domowych na potrzeby, które mogłyby być zaspokojone innymi źródłami. Dlatego tak ważne jest świadome zarządzanie jej zużyciem oraz stosowanie rozwiązań wspierających oszczędność.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów redukcji zużycia wody pitnej jest zbieranie i ponowne wykorzystywanie wody deszczowej. Dzięki temu nie tylko ograniczamy problem niedoboru wody, ale także aktywnie przyczyniamy się do ochrony cennego surowca i obniżenia rachunków, zwłaszcza w obliczu rosnących cen za wodę.
Zmagazynowaną wodę deszczową można wykorzystać do wielu celów, takich jak spłukiwanie toalet, pranie, podlewanie ogrodu, mycie samochodów, czyszczenie pomieszczeń czy urządzeń technicznych, co pozwala znacząco zmniejszyć zużycie wody pitnej w codziennym życiu.
Domowy system wody deszczowej oparty jest na sprawdzonej i cenionej za niezawodność pompie SCALA1, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie urządzenia – System SCALA1. W przypadku braku wody w zbiorniku deszczowym system automatycznie pobiera wodę z sieci wodociągowej, jednak priorytetowo wykorzystuje zgromadzoną deszczówkę, minimalizując zużycie wody pitnej.
Instalacja tego rozwiązania jest zgodna z normą EN1717, która zapewnia pełne oddzielenie sieci wodociągowej od zbiornika z wodą deszczową. Dzięki temu eliminuje ryzyko cofania się zanieczyszczeń do sieci, gwarantując bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi standardami.
System SCALA1 oferuje łączność Bluetooth z aplikacją Grundfos GO, umożliwiając użytkownikowi dostęp do zaawansowanych funkcji i dostosowanie działania systemu do indywidualnych potrzeb.
Jest to kompleksowe rozwiązanie typu "wszystko w jednym" do zagospodarowania wody deszczowej, które obejmuje zbiornik na wodę wodociągową, pompę montowaną na zbiorniku, przetwornik ciśnienia, czujnik przepływu, zawór zwrotny i trójdrogowy, sterownik oraz wspornik do montażu na ścianie.
Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, przemyślanej konstrukcji oraz kreatorowi ustawień w aplikacji Grundfos GO instalacja i uruchomienie systemu są proste i szybkie. Aplikacja umożliwia również bieżący monitoring pracy urządzenia, zapewniając wygodę i pełną kontrolę nad jego funkcjonowaniem.
Główne elementy instalacji:
- Pompa SCALA1 z elektrozaworem trójdrogowym
- Zbiornik wody sieciowej umieszczony poniżej pompy i podłączony do sieci wodociągowej
- Zbiornik na wodę deszczową z filtrem
- Filtr po stronie ssawnej z łącznikiem pływakowym w zbiorniku na wodę deszczową
- Przelew zbiornika kierujący nadmiar wody do kanalizacji
- Rury kanalizacyjne
- Dopływ wody z sieci wodociągowej z wyłącznikiem pływakowym w zbiorniku wody wodociągowej
Wśród wielu korzyści Systemu SCALA1 warto wymienić:
Prosty montaż dzięki:
- Elastycznemu przyłączu tłocznemu +/- 5%
- Dużemu korkowi zalewowemu
- Samozasyaniu z głębokości do 8 m
- Przewodom elastycznym do podłączenia wody deszczowej i wodociągowej
- Możliwość montażu urządzenia na ścianie
Przyjazne sterowanie i monitorowanie pracy systemu dzięki:
- Rejestrowaniu alarmów za pomocą aplikacji Grundfos GO Remote
- Ręcznemu lub automatycznemu załączaniu/wyłączaniu
- Interfejsowi sterownika, który wyświetla status pracy
- Zewnętrznemu wejściu cyfrowemu
Bezpieczeństwo i komfort pracy dzięki:
- Automatycznemu lub ręcznemu przełączaniu między zbiornikiem na wodę deszczową, a zintegrowanym zbiornikiem na wodę sieciową
- Funkcji wykrywania zdarzeń i kalendarza umożliwiającą kontrolę i planowanie pracy pompy (np. podczas nawadniania)
- Poziomie hałasu poniżej 55 dB(A)
- Zabezpieczeniu przed suchobiegiem
- Ochronie przed przekroczeniem maksymalnego czasu pracy
- Wykrywaniu nieszczelności w instalacji
- Połączeniu Bluetooth umożliwiającemu komunikację z aplikacją Grundfos GO w celu zmiany ustawień, rejestrowania awarii i sporządzania raportów wykorzystywanych w dokumentacji
System SCALA1 jest oferowany z dwiema wielkościami pomp: 3-35 i 3-45. Przy wyborze urządzenia warto uwzględnić różnice w poniższych danych hydraulicznych pomp.
- Maks. wysokość podnoszenia 36 m dla 3-35 i 44 m dla 3-45
- Nominalna wys. podnoszenia 20 m dla 3-35 i 25 m dla 3-45
System jest zasilany z sieci jednofazowej 230 V/50 Hz, a maksymalny pobór mocy z sieci P1 wynosi 910 W. Urządzenie powinno być ciągle pod napięciem. Dla oszczędzających energię elektryczną warto dodać, że pobór mocy w tym stanie urządzenia nie przekracza 2,5 W.
Każda instalacja wykorzystująca wodę deszczową ma znaczenie w krajowym bilansie zużycia wody. Rosnąca świadomość społeczeństwa na temat racjonalnego gospodarowania zasobami, w połączeniu z nieustannym wzrostem cen wody, daje podstawy do umiarkowanego optymizmu – można spodziewać się, że tego typu systemy będą coraz częściej stosowane w budynkach mieszkalnych.
źródło i zdjęcia: Grundfos