Jak dopasować kolorystykę akcesoriów
Nie jest łatwo wybrać dodatki do łazienek tak, aby były jednocześnie funkcjonalne przez wiele lat oraz gustowne. Powinny pasować do stylu i kolorystyki łazienki, a także do potrzeb użytkowników.
Dobre wzornictwo oraz wysokiej jakości materiały są priorytetami. Wybór dodatków do łazienki najlepiej zacząć od podjęcia decyzji, w jakim mają być kolorze.
Kolorystyka akcesoriów dopasowana do armatury
Zwykle kolorystykę akcesoriów dopasowuje się do baterii, które mogą być np. chromowane, białe, czarne czy w odcieniu starego brązu lub złota. Dzięki temu powstaje elegancki komplet. Niektóre baterie są w dwóch barwach, np. złotej i czarnej. Do nich pasują zarówno dodatki złote, jak i czarne.
W ulubionym stylu, ale z tej samej kolekcji
Akcesoria najlepiej kupować z tej samej kolekcji. Choć pełnią różne funkcje, reprezentują wtedy identyczne wzornictwo. W tak wykończonej łazience ma się wrażenie uporządkowania i dbałości o eleganckie detale.
Jeśli pojedyncze akcesoria są dokupowane, warto zadbać, by miały nie tylko taką samą kolorystykę, jak te zainstalowane przed laty, ale także wspólne detale: koliste (np. jak w kolekcji Smile) lub zbliżone do kwadratu (m.in. jak w serii Greta Black).
W doborze dodatków do łazienki należy też zwracać uwagę na ich styl. Do łazienek nowoczesnych polecane są dodatki o prostych, zgeometryzowanych liniach, jak Greta i Greta Black, a do klasycznych czy rustykalnych - bardziej ozdobne, np. Retro czy Antica. Nie jest to jednak reguła. W wielu projektach eklektycznych celowo wykorzystuje się stylistyczne kontrasty.
Akcesoria przy umywalce
Przy każdej umywalce niezbędne są mydelniczka lub dozownik na mydło w płynie, a także wieszak na mały ręcznik do wycierania rąk. Aby elegancko przechowywać na wierzchu przybory do mycia zębów, przydadzą się ścienne uchwyty na szczoteczki lub szklanki łazienkowe.
Akcesoria najwygodniej montować na ścianie. Dzięki temu nie zajmują miejsca na umywalce lub blacie szafki podumywalkowej. Mniej są także narażone na przypadkowe strącenie.
Poza tym na tle ściany eksponuje się ich gustowne kształty.
W strefach sedesu i bidetu
W eleganckich łazienkach uchwyt na papier toaletowy oraz szczotka WC tworzą zgrany i nierozłączny duet. Warto wiedzieć, że uchwyt na papier bez klapki będzie eksponował wzór na rolce, zaś z klapką - dyskretnie go zamaskuje.
Przy bidecie, a także przy sedesie, jeśli obok niego zainstalowana jest bidetta, trzeba też pamiętać o wieszaku na ręcznik. Tradycyjnie wybierane są tutaj wieszaki typu poręcz, jak z serii Greta Black, które pozwalają wyeksponować np. haft na ręczniku.
Gustownie prezentują się także - zajmujące mniej miejsca - wieszaki punktowe.
W strefie prysznica i wanny
Częstym błędem jest rezygnacja z akcesoriów w strefie kąpielowej, co skutkuje brakiem komfortu. Przy kabinie prysznicowej warto zainstalować - w zasięgu ręki - wieszak lub reling na ręcznik kąpielowy oraz szlafrok.
W kabinie przydać się mogą ażurowa półka na kosmetyki i przybory toaletowe lub dozownik na płyn do kąpieli, np. taki sam jak przy umywalce. Przy wannie z reguły jest więcej miejsca na drobiazgi. Jednak zbyt liczne kosmetyki, ustawione na jej krawędziach, wprowadzają wrażenie nieładu.
Poza tym łatwo je strącić podczas kąpieli. Wiele modeli wanien ma tak wąskie krawędzie, że nie można na nich nic ustawić. Te problemy rozwiązują np. półki szklane, które instaluje się nad wanną.
Szkło nie anektuje przestrzeni, a biżuteryjne mocowania są gustownymi detalami, np. w kolekcji Antica.
Źródło i zdjęcia: AFIR Biuro PR firmy FERRO