W uszczelnionych nawierzchniach miejskich stworzenie odpowiednich warunków dla drzew bywa trudne. Rozwiązaniem tego problemu są systemy antykompresyjne, takie jak Wavin TreeTank.
Ten innowacyjny system modułowych skrzyń został zastosowany m.in. przy rewitalizacji dziedzińca Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, zapewniając drzewom optymalne warunki do wzrostu.
Miasta i drzewa – przyszłość zielonej infrastruktury
Społeczności miejskie coraz mocniej apelują o sadzenie nowych drzew i sprzeciwiają się ich wycinaniu. Jednak sama eliminacja betonu i sadzenie roślin to dopiero początek. Aby drzewa mogły przetrwać i spełniać swoje ekologiczne funkcje przez wiele lat, konieczne jest zastosowanie przemyślanych rozwiązań technologicznych.
Właściwie zaprojektowane systemy, takie jak Wavin TreeTank, pomagają w tworzeniu przestrzeni, gdzie zieleń może harmonijnie współistnieć z infrastrukturą miejską.
– Coraz więcej osób zauważa, że rewitalizacja powinna i może być zielona. Nie stworzymy miast przyjaznych ludziom, betonując kolejne place i ulice. Dlatego lokalne społeczności, włodarze i zarządcy dostrzegają potrzebę inwestowania w zieloną infrastrukturę i poszukują nowych rozwiązań, których celem jest utrzymanie jej w jak najlepszym stanie. W przypadku drzew służą do tego m.in. zbiorniki antykompresyjne Wavin TreeTank, dzięki którym korzenie mogą rozwijać się bez przeszkód, nie niszcząc nawierzchni ulic i podziemnej infrastruktury – mówi Robert Uniejewski, dyrektor sprzedaży – systemy infrastrukturalne w Wavin Polska.
– Przykładem takich działań jest prowadzona rewitalizacja dziedzińca Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, która zakłada przeobrażenie obecnej przestrzeni w miejsce zielone, wypełnione różnorodną roślinnością, wśród której będą obecne drzewa. Powierzchnia inwestycji wynosi 3148 m2, a zielony obszar obejmie 703 m2 i na jego potrzeby zaproponowaliśmy system Wavin TreeTank, który obecnie składa się z 4 zbiorników na 6 drzew, o całkowitej powierzchni ponad 102 m2, z czego prawie 90 m2 znajduje się pod terenem utwardzonym – dodaje.
System Wavin TreeTank – konstrukcja, działanie i instalacja
System Wavin TreeTank to innowacyjne rozwiązanie składające się ze zbiorników antykompresyjnych, które wspierają zdrowy wzrost drzew w środowisku miejskim. Jego głównym celem jest ochrona infrastruktury podziemnej oraz nawierzchni dróg i chodników przed uszkodzeniami spowodowanymi rozrastającymi się korzeniami.
Dzięki technologii Wavin drzewa mają zapewniony stały dostęp do wody, soli mineralnych i powietrza – kluczowych elementów niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju.
Moduły systemu dodatkowo działają jako bariera, zapobiegając wyrastaniu korzeni na powierzchnię, co chroni zarówno rośliny, jak i otaczającą je infrastrukturę.
– Wavin TreeTank rozwiązuje problemy, przed którymi często stają architekci zieleni i władze miejskie, ponieważ to oni najczęściej napotykają trudności związane z utrzymaniem i ochroną drzew. Problemy pojawiają się w przypadku tradycyjnego sadzenia drzew w gęstej i zabetonowanej zabudowie miejskiej, co zazwyczaj prowadzi do ich nieprawidłowego wzrostu, a nawet do obumierania lub przerastania korzeni na powierzchnię gruntu. A uschnięte drzewo czy uszkodzona przez korzenie nawierzchnia oznaczają oczywiście kolejne koszty – wyjaśnia Agnieszka Wrzesińska, menadżer produktu z Wavin Polska.
System oferowany przez Wavin wykorzystuje fakt, że w miejscu, w którym drzewo zostanie posadzone, powstaje przestrzeń – to w niej umieszczone są tworzywowe moduły Wavin TreeTank.
Drzewo sadzone jest wewnątrz zbiornika antykompresyjnego, którego przestrzeń jest wypełniana podłożem.
– Montaż podziemnego systemu modułowego ułatwiają zintegrowane zaciski i lekkie komponenty. Nie ma konieczności stosowania klipsów i rurek, dlatego wybór modułów Wavin TreeTank oznacza nie tylko bardzo łatwy montaż, ale także stabilną konstrukcję pod ziemią (dodatkowo wokół zbiornika montowane są panele boczne, które oddzielają zagęszczoną ziemię od luźnej). To ważne, ponieważ w celu zabezpieczenia dostępu do wody, jak i składników odżywczych, wokół systemu korzeniowego stosuje się niezagęszczoną glebę. Woda deszczowa jest wprowadzana do przestrzeni korzeniowej za pomocą systemów zbierania wody deszczowej i rur Wavin – tłumaczy Agnieszka Wrzesińska.
Co ważne, posadzone rośliny są stabilne, a zbiorniki Wavin TreeTank stymulują zakotwiczanie się korzeni, umożliwiając im rozwój w dobrze zdrenowanej i niezagęszczonej glebie. To właśnie dobre zakotwiczenie korzeni minimalizuje ryzyko obalenia drzewa przez wiatr.
Wavin TreeTank – korzyści z perspektywy inwestora
System Wavin TreeTank wyróżnia się wysoką wytrzymałością zbiorników, które można instalować na stosunkowo płytkiej głębokości. To kluczowa zaleta, ponieważ zapewnia drzewom optymalne warunki wzrostu dzięki małemu zagęszczeniu i wysokiej przepuszczalności gleby w strefie korzeniowej.
Dzięki temu rozwiązanie sprawdza się doskonale w centrach miast oraz na miejskich placach i rynkach, gdzie organizowane są imprezy masowe, a także odbywa się ruch samochodowy, w tym ciężkich pojazdów dostawczych.
Struktura zbiorników, wykonanych z materiałów odpornych na nacisk, pozwala korzeniom rozwijać się pod utwardzonymi nawierzchniami bez ryzyka ich uszkodzenia.
Dodatkowo zbiorniki są zabezpieczone od góry płytami, które efektywnie rozkładają nacisk gruntu, minimalizując możliwość powstawania uszkodzeń na nawierzchni drogowej. Dzięki temu Wavin TreeTank łączy ochronę zieleni miejskiej z trwałością infrastruktury.
– Wavin TreeTank wytrzymuje ciągłe obciążenie ruchem do 3 ton na koło, a także sporadyczne, duże natężenie ruchu do 5 ton na koło (przy przykryciu warstwą 40 cm). Zbiorniki Wavin TreeTank posiadają bowiem sztywne ściany, które oddzielają luźno zagęszczoną glebę wewnątrz nasadzenia od zagęszczonego gruntu poza obrębem zbiornika – podsumowuje Agnieszka Wrzesińska z Wavin Polska.
Gdzie można znaleźć system Wavin TreeTank?
System Wavin TreeTank po raz pierwszy został zastosowany w 2019 roku w Belgii, gdzie wspiera rozwój 86 nowo posadzonych drzew. Od tego czasu rozwiązanie znalazło swoje miejsce także w Polsce, przyczyniając się do realizacji kluczowych inwestycji miejskich.
Przykłady zastosowań obejmują:
- Gliwice – antykompresyjne zbiorniki Wavin TreeTank zostały użyte przy zagospodarowaniu terenu przed dworcem kolejowym.
- Bielsko-Biała – system wykorzystano pod nowe nasadzenia na rewitalizowanym placu Wojska Polskiego.
- Cieszyn – zbiorniki znalazły zastosowanie na cieszyńskim rynku, gdzie wspierają zarówno przesadzone, jak i nowo posadzone drzewa.
- Poznań – system został zastosowany podczas przebudowy ulic w centrum miasta (ul. Kantaka, Ratajczaka, 27 Grudnia) oraz na dziedzińcu Centrum Kultury Zamek.
- Mikołów – zbiorniki wykorzystano pod drzewa na rynku w ramach projektu Mikołów dla klimatu.
- Wrocław – m.in. w ramach przebudowy ulicy Pomorskiej.
Zielono-niebieska infrastruktura – przyszłość miast odpornych na zmiany klimatu
Miasta, które odpowiednio wcześnie inwestują w zielono-niebieską infrastrukturę, taką jak nasadzenia zieleni i efektywne zagospodarowanie deszczówki, stają się bardziej odporne na negatywne skutki zmian klimatycznych.
Dni z temperaturą powyżej 30°C, które wywołują stres termiczny szczególnie groźny dla mieszkańców, stają się coraz częstsze.
Systemy takie jak Wavin TreeTank wspierają zieloną transformację miast, czyniąc je bardziej przyjaznymi i bezpiecznymi dla mieszkańców.
Więcej informacji o produkcie znajdziesz na tej stronie internetowej.
źródło i zdjęcia: Wavin