Modyfikacja projektu fundamentu z tradycyjnego na płytę - czy to trudne?

Zastanawiasz się, czy możesz zmienić projekt fundamentów z ław na płytę? Dowiedz się, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania i jak przebiega cały proces.

Modyfikacja projektu fundamentu z tradycyjnego na płytę - czy to trudne?

Zmiana technologii wykonania fundamentu

Zmiana technologii wykonania fundamentu, wbrew pozorom, jest prostym procesem. W przypadku obiektu z fundamentem tradycyjnym (z ławami fundamentowymi) możliwa jest bezproblemowa modyfikacja projektu posadowienia budynku.

Jest to możliwe zarówno przed złożeniem dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę jak i już po. W większości przypadków taka modyfikacja nie stanowi zmiany istotnej w rozumieniu prawa budowlanego.

W rezultacie nie jest konieczne ponowne składanie dodatkowych wniosków. Wystarczy wpis do dziennika budowy oraz zgoda głównego projektanta budynku. Jak wygląda ten proces w praktyce? Wyjaśniamy krok po kroku.

Modyfikacja projektu niezatwierdzonego

Jeśli planujemy zmianę rodzaju fundamentów, warto zdecydować się na nią jeszcze przed zatwierdzeniem projektu. Obecnie większość projektów budynków zakłada budowę na ławach fundamentowych. Ale zmiana projektu nie jest problemem.

Zrzuty ekranu z projektu fundamentu płytowego PARATi

W gotowych projektach załączane są zgody na zmiany projektowe. W przypadku projektu, który nie został jeszcze zatwierdzony, wystarczy dokonać zmiany technologii budowy fundamentu przed wydaniem pozwolenia czy też zgłoszeniem budowy.

Odpowiednie działanie to po prostu zgłoszenie projektu i zgody na zmiany do projektanta. To projektant zmienia projekt ław fundamentowych na płytę. Ze zaktualizowaną dokumentacją wystarczy już tylko pójść do urzędu. To prosty i szybki proces.

Modyfikacja projektu zatwierdzonego

Gdy pozwolenie na budowę zostało już wydane, zmiana fundamentów jest również możliwa. Zgodnie z art. 36a prawa budowlanego, modyfikacje konstrukcyjne i szczegółowe zmiany techniczne nie stanowią istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu, o ile nie wpływają na kluczowe parametry budynku.

W takim przypadku projektant kwalifikuje planowaną zmianę jako nieistotną i nanosi odpowiednie informacje w projekcie budowlanym. Zawiera w nim szczegółowe opisy oraz rysunki dotyczące zmian, a następnie wprowadza wpis do dziennika budowy.

Kiedy zmiana w projekcie będzie istotna?

Nie wszystkie zmiany projektu fundamentu są uznawane za nieistotne. Konieczność aktualizacji pozwolenia na budowę wystąpi, jeśli zmiany dotyczą:

  • zagospodarowania działki lub terenu objętych projektem,
  • kluczowych parametrów budynku, takich jak: powierzchnia zabudowy, kubatura, wysokość, długość, szerokość czy liczba kondygnacji,
  • warunków korzystania z budynku przez osoby niepełnosprawne,
  • zmiany przeznaczenia obiektu budowlanego,
  • ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy,
  • wymogu uzyskania dodatkowych uzgodnień, opinii czy pozwoleń wynikających ze szczególnych przepisów.

Przykładowo, jeśli zmieni się powierzchnia zabudowy, kubatura lub wymiary budynku, zgodnie z art. 36a ust. 5 Prawa budowlanego, konieczna będzie aktualizacja decyzji pozwolenia na budowę.

W przypadku budowy prowadzonej na zgłoszenie, każde istotne odstępstwo wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę dla całości inwestycji.

Zmiana projektu fundamentów jest prosta

Sama zmiana technologii wykonania fundamentów, jeśli nie wpływa na kluczowe parametry budynku, jest uznawana za zmianę nieistotną.

Wystarczy zatem odpowiedni wpis w dzienniku budowy oraz dołączenie zmodyfikowanego rysunku i opisu do dokumentacji projektowej.

Zarówno przed zatwierdzeniem projektu, jak i po jego uzyskaniu, zmiana fundamentów jest stosunkowo prostym procesem.

Kluczowe jest jednak współdziałanie z projektantem, który zadba o właściwe przygotowanie dokumentów i dostosowanie projektu do nowej technologii.

Ponadto projekt konstrukcyjno-wykonawczy płyty fundamentowej wykonany w technologii PARATi oferuje sam producent płyt, również w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba zmian w projekcie.

źródło i zdjęcia: PARATi